Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Jest projekt uchwały

Do Sejmu wpłynął we wtorek wieczorem poselski projekt uchwały ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego. Sejm RP apeluje do sędziów TK o rezygnację, a tym samym o przyłączenie się do procesu demokratycznych przemian - czytamy w projekcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Trybunał Konstytucyjny polityka prawo Julia Przyłębska legislacja sąd sądownictwo Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości

Zmiany w TK. Sprawdź, co jest w projektach ustaw

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekty ustaw o Trybunale Konstytucyjnym. Wynika z nich, że wyroki wydane w składach, w których zasiadała osoba nieuprawniona do orzekania, są nieważne, osób takich nie dotyczy też możliwość przejścia w stan spoczynku. Według projektów szersze kompetencje miałoby uzyskać zgromadzenie sędziów TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka reforma sądownictwa Trybunał Konstytucyjny Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości

Rząd będzie "weryfikować prezesów sądów". Jest zapowiedź MS

Wiceminister Sprawiedliwości Dariusz Mazur zapowiedział, że rząd będzie "weryfikować prezesów sądów, bezzasadne postępowania dyscyplinarne itp.", ale naprawa systemu sądownictwa w ciągu kilku miesięcy nie jest możliwa. Zwłaszcza - jak twierdzi - przy praktycznie zablokowanej ścieżce legislacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  sąd prawo rząd Ministerstwo Sprawiedliwości Dariusz Mazur POLSKA polityka sądownictwo

Minister Bodnar w Brukseli. Przedstawi specjalny plan

Polska rozpoczyna działania zmierzające do zakończenia procedury praworządnościowej rozpoczętej w ramach art. 7 unijnego traktatu. Szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar przyleciał do Brukseli na spotkanie ministrów do spraw europejskich unijnych krajów z planem przywracania rządów prawa, który ma pozwolić na zakończenie procedury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa

"Lex Kamilek". W jaki sposób będą wprowadzane standardy ochrony małoletnich?

Obwiązywać zaczęły standardy ochrony małoletnich (tzw. "Lex Kamilek"). Dzięki nowelizacji znacznie zwiększa się ochrona dzieci przed przemocą. W jaki sposób będą wprowadzane standardy ochrony małoletnich? Kto i jak będzie sprawdzał niekaralność opiekunów? Jakie będą kary dla placówek czy fundacji, które tego nie zweryfikują?
Zobacz więcej na temat:  dzieci prawo społeczeństwo Daniel Wydrych rodzina przemoc Ministerstwo Sprawiedliwości