Polskie Radio
Section05
Muzyka nocą

◑ Nocny reportaż - Poniedziałkowy Eksperyment Muzyczny | Andrzej Rejman / Jakub Kasznia

PEM - Poniedziałkowy Eksperyment Muzyczny to cykliczne poniedziałkowe spotkania w klubokawiarni 4 Pokoje, na warszawskiej Pradze, a 16 stycznia odbyło się kolejne improwizacyjne spotkanie dwóch znanych polskich muzyków, multiinstrumentalistów Andrzeja Reimana i Jakuba Kaszni. Rozmawialiśmy z muzykami o istocie muzyki improwizowanej i warszawskiej scenie muzycznej, a także dowiedzieliśmy się o współpracy Andrzeja Reimana ze znaną ukraińską piosenkarką, ich wspólnej pracy słuchamy na końcu relacji.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka nocą muzyka współczesna muzyka elektroniczna Jazz

◑ Nocny reportaż - Julia Umeda-Zasacka / Piotr Dąbrowski - PanDymińska

W zeszłym tygodniu rozmawialiśmy z dwoma muzykami, którzy ostatnio wykonywali swoje impro w lokalu PanDymińska, Piotrem Dombrowskim i Wojtkiem Więckowskim. Kontynuujemy mapowanie krajobrazu polskiej muzyki niezależnej, eksperymentalnej i post-eksperymentalnej, rozmawiając z założycielką lokalu PanDymińska Open Gallery, Julią Umedą-Zasacką.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Solidarność improwizacja Muzyka nocą

◑ Nocny reportaż - Piotr Dąbrowski / Wojtek Więckowski

Długo zastanawiałem się jak nazwać ten cykl moich nocnych rozmów i przyszedł mi do głowy wiersz Nazara Honchara - HOWORYDODIRY [MÓWDODZIURY]. Coś w tym jest, pomyślałem, taka paralela z wnikaniem w ciemność, w istotę rzeczy, w coś, co jest niczym - w dziurę po obwarzanku, a też jest wszystkim - w samą Noc. To rozmowy o polskiej niezależnej, eksperymentalnej scenie muzycznej i jej kontaktach ze sceną ukraińską. Tagi naszych rozmów to omniworyzm, wielowarstwowość, wielokulturowość, interdyscyplinarność, synkretyzm i morfing. Rozmowy o interakcji dwóch światów – Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia i oddolnej sceny niezależnej. Rozpoczynamy od rozmowy z perkusistą Piotrem Dąbrowskim i gitarzystą Wojtkiem Więckowskim, notabene, również artystami wizualnymi.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka nocą Jazz improwizacja Warszawa Ukraina

Z wizytą w Muzeum Teatru Polskiego Radia

Unikatowe eksponaty związane ze słuchowiskami "Matysiakowie" i "W Jezioranach", wystawy tematyczne pokazujące historię teatru radiowego oraz prezentacja maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych - to zaledwie część ekspozycji Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 18 października.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia muzeum KULTURA Janusz Kukuła Muzyka nocą

Grzech Piotrowski opowiada jak powstała World Orchestra

Gościem audycji "Muzyka Nocą" był multiinstrumentalista, kompozytor, producent, wydawca, lider World Orchestra - Grzech Piotrowski. W latach 90. założył grupę Alchemik, z którą zdobył nagrody na różnych festiwalach. Produkował widowiska muzyczne, współpracował przy wielu projektach, z czołowymi polskimi zespołami i wokalistami. Jednak przełomowy okazał się dla niego rok 2009 - kiedy spełnił marzenie swojego życia i założył World Orchestra, złożoną z muzyków z całego świata. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Muzyka nocą Grzech Piotrowski