Polskie Radio
Section05
Odessa

Prezydent Ukrainy ostrzega: Rosjanie szykują się do zbombardowania Odessy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły rosyjskie szykują się do zbombardowania Odessy, historycznego miasta i strategicznego portu nad Morzem Czarnym. Potępił potencjalną "historyczną zbrodnię" w mieście, gdzie obecnie gromadzą się uchodźcy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Europa Odessa Wołodymyr Zełenski serwis wschodni Władimir Putin konflikty międzynarodowe

Trwa bombardowanie ukraińskich miast. Rosyjscy żołnierze strzelają do cywilów

Rosyjskie wojska nie przestają bombardować ukraińskich miast. Po raz drugi nie udało się ewakuować cywilów z oblężonego Mariupolu, gdyż Rosjanie zaczęli strzelać do uciekających. Okupanci kolejny dzień z rzędu próbują przedrzeć się do Kijowa. Najgorsza sytuacja panuje w podkijowskich miejscowościach położonych na zachód od stolicy: Buczy, Irpieniu i Hostomlu. Wielu cywilów próbuje wydostać się z terenów objętych działaniami wojennymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Kijów Rosja Odessa Mariupol Wołodymyr Zełenski Winnica ONZ Wojciech Cegielski Paweł Buszko

Sukces ukraińskich żołnierzy. W obwodzie odeskim zestrzelono dwa rosyjskie samoloty bojowe

Jak poinformował szef władz obwodu odeskiego Maksym Marczenko, dwa rosyjskie samoloty bojowe zostały zestrzelone w regionie na południu Ukrainy. Ich pilotów wzięto do niewoli. Z kolei władze obowdu ługańskiego przekazały, że rosyjscy żołnierze strzelali do cywilów. Trzy osoby zostały ranne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Odessa Ługańsk samolot

Pożary w Grecji. Zawiodły służby państwowe?

 - Nie było koordynacji tych działań, nie było ewakuacji mieszkańców miejscowości Mati, gdzie mieliśmy najwięcej ofiar, nie było nakazu takiej ewakuacji. To wszystko mogło się rozgrać inaczej, tych ofiar mogło być dużo mniej - mówiła o pożarach w Grecji na antenie radiowej Jedynki korespondentka Polskiego Radia w Atenach Beata Kukiel-Vraila.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Beata Kukiel-Vraila Grecja pożar Odessa Ukraina Rosja Rosja 2018