Polskie Radio
Section05
Odessa

"Sztuka pomagania" - reportaż Antoniego Rokickiego

- Wojna zmienia wszystko. Wspomnienia, rysunki w głowie, mapy świata. I w tej mapie trzeba zrobić kompas, obrać kierunek, gdzie rodzina ma razem dalej iść... - opowiada Aleksander Tereszczenko, psycholog, coach, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Każdego dnia przeprowadza wiele rozmów z Ukraińcami uciekającymi ze swojej ojczyzny. Pomaga im w adaptacji do nowego życia w Polsce. Życia pełnego zmian oraz niewiadomych.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Odessa pomoc społeczna Ukraina

Rosjanie zaatakowali rakietami lotnisko w Odessie. Zniszczony został pas startowy

W sobotę Rosjanie wykonali atak rakietowy na lotnisko w Odessie. Jak przekazał szef odeskiej regionalnej administracji wojskowej Maksym Marczenko, w ostrzale nikt nie zginął. Według informacji podanych wcześniej przez ukraińską armię uszkodzony został pas startowy i dalsze korzystanie z niego nie jest możliwe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Odessa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

Wojna niszczy gospodarkę Ukrainy. Najbardziej ucierpią najlepiej rozwinięte regiony

Przez wojnę produkt krajowy brutto Ukrainy zmniejszy się nawet o połowę - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że na terenach ogarniętych konfliktem znajduje się m.in. większość ukraińskich hut, a przemysł metalurgiczny to druga pod względem wartości eksportu branża tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie sankcje górnictwo eksport Odessa Mariupol Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Rosja

Honorowy ambasador Odessy: mamy szczęście, że tu jesteśmy

- Odessa w zasadzie jest nieruszona. Wczoraj (22.03) był prowadzony ostrzał południowych przedmieść miasta, są zniszczone domy mieszkalne, na szczęście nie ma żadnych ofiar śmiertelnych, nie ma rannych. Tak naprawdę z ręką na sercu możemy powiedzieć, że jesteśmy szczęściarzami, że tu jesteśmy - mówił w Polskim Radiu 24 Borys Tynka (honorowy ambasador Odessy w Polsce).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Władimir Putin wojna 2022 ŚWIAT Odessa

Mieszkanka Odessy: w piwnicy mamy jedzenie, ale też młot pneumatyczny, aby wydostać się spod gruzów

Po rozpoczęciu ostrzału zbiegliśmy do piwnicy, naszego schronu. Na wypadek zniszczenia domu i konieczności wydostania się spod gruzów trzymamy tam młot pneumatyczny - mówi PAP 18-letnia Tanja, mieszkanka Odessy. W poniedziałek w godzinach porannych rosyjska marynarka wojenna ostrzelała osiedla mieszkaniowe położonego nad Morzem Czarnym miasta.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Odessa

Olbia - antyczna perła nad Morzem Czarnym

Wojna na Ukrainie zagraża przede wszystkim mieszkańcom tego kraju, ale w niebezpieczeństwie znalazły się także miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym. Starożytna Olbia to najważniejsze stanowisko archeologiczne okresu grecko-rzymskiego z terenów obecnej Ukrainy. Miasto założyli w początkach VI w p.n.e. greccy osadnicy z Miletu. Od 2016 roku badania naukowe prowadzili tam polscy archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Katarzyna Kobylecka archeologia Odessa Antarktyda podróże

23. dzień wojny na Ukrainie. Rozmowa o kolejnych sankcjach

Polska zaapelowała o lepszą koordynację działań w Komisji Europejskiej i wsparcie finansowe dla krajów, do których uciekają przed wojną uchodźcy z Ukrainy. Mówił o tym w Brukseli ambasador Polski przy Unii - Andrzej Sadoś. Zapraszamy do śledzenia bieżących wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Mariupol Odessa Wołodymyr Zełenski Lwów Unia Europejska Władimir Putin Joe Biden sankcje

Wojska rosyjskie chcą zająć Odessę. Grzywaczewski: to jeden z najważniejszych ośrodków

- Dotarłem do Odessy, miasta, w którym dotychczas na szczęście nie dochodziło do walk, ale jednocześnie miasta, które jest wskazywane jako potencjalny główny cel rosyjskiego desantu morskiego. Jest to bardzo ważny ośrodek zarówno o znaczeniu strategicznym, jak i ekonomicznym, ale także historycznym - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski (wysłannik TVP World na Ukrainie). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ukraina Rosja Władimir Putin serwis wschodni wojna 2022 Odessa Europa

Prezydent Ukrainy ostrzega: Rosjanie szykują się do zbombardowania Odessy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły rosyjskie szykują się do zbombardowania Odessy, historycznego miasta i strategicznego portu nad Morzem Czarnym. Potępił potencjalną "historyczną zbrodnię" w mieście, gdzie obecnie gromadzą się uchodźcy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Europa Odessa Wołodymyr Zełenski serwis wschodni Władimir Putin konflikty międzynarodowe