Polskie Radio
Section05
Smoleńsk 2022

Krysztopa: Rosja zrobiła wszystko, by dojście do prawdy o Smoleńsku było niemożliwe

- Rosjanie zadbali o zniszczenie dowodów, zadbali o przekonanie światowej opinii publicznej, że każdy, kto poddaje w wątpliwość tamtą wersję wydarzeń, jest szaleńcem, wariatem, w ogóle nie jest wart rozmowy - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Tygodnika Solidarność" Cezary Krysztopa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Cezary Krysztopa Jerzy Jachowicz Rosja

Smoliński: ostatnie wydarzenia pokazują, że zamach na polskiego prezydenta był możliwy

Po tych ostatnich wydarzeniach, czyli wojnie na Ukrainie, nabieramy trochę innego spojrzenia. Nawet przeciwnicy PiS-u, którzy do tej pory uważali, że "nie, absolutnie, to jest przecież niemożliwe, żeby zrobiono zamach na prezydenta, na generalicję NATO itd.", teraz powinni się chyba zastanowić, że to jest możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kazimierz Smoliński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Kazimierz Smoliński POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Antoni Macierewicz

Horała: w badaniu przyczyn katastrofy smoleńskiej od początku należało przyjąć, że to może być zamach

- Podczas badania przyczyn katastrofy smoleńskiej od początku trzeba było przyjąć, że jedną z wersji może być zamach. Tego nie zrobiono - wskazał wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Jak dodał, "mogło dojść do zamachu, mimo że jest to trudne do wyobrażenia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marcin Horała Smoleńsk 2022 wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni katastrofa w Smoleńsku katastrofa samolotu

"Tu-154M uległ całkowitemu zniszczeniu w wyniku eksplozji". Jakie są główne wnioski raportu?

Jeden z głównych wniosków opublikowanego reportu podkomisji smoleńskiej głosi, że samolot Tu-154M uległ całkowitemu zniszczeniu w wyniku eksplozji. Kluczowe było wcześniejsze przekazanie samolotu do remontu w Samarze w Rosji w zakładzie Aviakor. "Istotne znaczenie miał fakt pozytywnego zaopiniowania tej firmy przez polskie służby wywiadowcze i kierownictwo MON" - napisano w raporcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz katastrofa smoleńska polityka Smoleńsk 2022 katastrofa w Smoleńsku

Władysław Stasiak patronem sali w Kancelarii Prezydenta. Andrzej Duda: uważał, że dla Polski warto pracować

- Władysław Stasiak uważał, że dla Polski warto pracować i trzeba robić wszystko, by państwo było silne - przypomniał Andrzej Duda podczas uroczystości nadania jednej z sal w gmachu Kancelarii Prezydenta imienia b. szefa kancelarii, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda Smoleńsk 2022 Władysław Stasiak kancelaria prezydenta

Raport smoleński. Macierewicz: jest podstawą do podjęcia działań na arenie międzynarodowej

- Zaprezentowany raport w opinii komisji może i powinien stanowić podstawę podjęcia działań na arenie międzynarodowej, w tym możliwe złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który jest organem Rady Europy - powiedział szef podkomisji Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 raport Smoleńsk Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

Raport podkomisji smoleńskiej. Macierewicz: u większości ofiar są obrażenia będące wynikiem eksplozji

- Podkomisja do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku ustaliła, że u większości ofiar występują możliwe do identyfikacji obrażenia będące wynikiem eksplozji, których zróżnicowanie z innymi obrażeniami było możliwe już na etapie oględzin zwłok na miejscu zdarzenia - przekazał szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Smoleńsk Antoni Macierewicz Rosja raport

Raport ws. tragedii smoleńskiej. "Załoga Tu-154M wykonała prawidłowo wszystkie procedury"

Załoga Tu-154M wykonała prawidłowo wszystkie procedury i czynności podejścia do lotniska w Smoleńsku, samolot zmienił swoje kąty pochylenia oraz kąty natarcia i zaczął odchodzić na drugi krąg - powiedział szef podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego z 10 kwietnia 2010 roku Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 raport Smoleńsk

Katastrofa smoleńska. Macierewicz: materiały dowodowe były ukrywane, niszczone i fałszowane

- Materiały dowodowe dotyczące katastrofy nie tylko zostały pozostawione przez rząd Donalda Tuska w dyspozycji Federacji Rosyjskiej, ale był także ukrywane, niszczone i fałszowane. Strona rosyjska jasno stwierdzała, że Polska nie otrzyma materiałów dowodowych - powiedział Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Antoni Macierewicz Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska