Polskie Radio
Section05
Smoleńsk 2022

"Zawiera jednoznaczną odpowiedź". Antoni Macierewicz o raporcie ws. katastrofy smoleńskiej

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz powiedział, że raport kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej daje jednoznaczną odpowiedź na temat tego, co stało się 10 kwietnia 2010 roku nad lotniskiem Smoleńsk-Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej. W Programie 1. Polskiego Radia wyjaśnił, że prezydencki samolot zniszczyły co najmniej dwie eksplozje. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Prawo i Sprawiedliwość Katarzyna Gójska

12. rocznica katastrofy smoleńskiej w Polskim Radiu. Wspomnienia, koncerty, reportaże

Za nami obchody 12.rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na antenach polskiego Radia emitowaliśmy audycje specjalne, reportaże oraz wspomnienia dotyczące katastrofy smoleńskiej i wszystkich jej ofiar. Nie zabrakło również komentarzy socjologów, politologów, psychologów, polityków, osób duchownych i publicystów. Serwisy informacyjne anten przekazywały relacje z obchodów 12. rocznicy katastrofy.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Smoleńsk 2022 Trójka katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Lech Kaczyński Maria Kaczyńska

Jarosław Kaczyński o katastrofie smoleńskiej: wiemy, co się stało, mamy zweryfikowaną odpowiedź

- Chcemy oddać hołd, chcemy zachować pamięć o katastrofie smoleńskiej, chcemy, żeby ta pamięć trwała. Ona jest częścią naszej tożsamości, jest częścią pamięci narodowej - powiedział w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że dzisiaj wiemy, co się stało. - Mamy tę odpowiedź po raz pierwszy pełną, konsekwentną, zweryfikowaną przez wiele różnych - także będących poza Polską - ośrodków - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Jarosław Kaczyński Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Smoleńsk

Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej – podsumowanie w Trójce

Niedziela 10 kwietnia 2022 roku upłynęła pod znakiem obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej i związanych z nią uroczystości. W podsumowującej to wydarzenie specjalnej audycji Trójki przenieśliśmy się przed Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i powróciliśmy pamięcią do wydarzeń, które wstrząsnęły Polską 12 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Duda Tomasz Miara katastrofa smoleńska katastrofa samolotu katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Smoleńsk 2022 Lech Kaczyński

Tak Polacy oddawali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej [ZAPIS RELACJI]

Pod Pałacem Prezydenckim zakończyły się uroczyste obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na Krakowskim Przedmieściu przemawiał m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński. Wcześniej w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela w Warszawie odbyła się uroczysta msza. Pamięć ofiar uczczono też na Powązkach Wojskowych, gdzie przed pomnikiem ofiar kwiaty złożyli przedstawiciele polskich władz, w tym premier Mateusz Morawiecki. Poniżej przedstawiamy zapis rocznicowej relacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA RELACJA polityka Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Lech Kaczyński

Biskup Janocha: wyrok był już wydany. Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Kiedy polscy jeńcy wojenni zostali przez Sowietów wzięci do niewoli we wrześniu 1939 roku, wyrok był już wydany, a doły w lesie katyńskim były już kopane - powiedział bp Michał Janocha w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Podobnie mówił o przesądzonym losie Ukraińców, następnie przytoczył lot do Smoleńska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Katyń Michał Janocha

Janusz Śniadek o katastrofie smoleńskiej: moja obecność w tym samolocie nie była wykluczona

- Drugiego dnia, kiedy wchodziliśmy do Kościoła na mszę niedzielną, jedna z pań z pielgrzymki tak przechodząc obok powiedziała do mnie, że "pan ma szczególnie za co dziękować Bogu, bo pan mógł być w tym samolocie" - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Śniadek, poseł PiS, były przewodniczący NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Smoleńsk Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska samolot Polskie Radio 24 Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Watykan Janusz Śniadek Prawo i Sprawiedliwość Solidarność NSZZ

"Każda z rocznic niosła nam wsparcie polskiego narodu". Magdalena Merta o katastrofie smoleńskiej

- Myślę, że każda z rocznic - poza dziesiątą odbywającą się w samym sercu pandemii - niosła nam wsparcie Polaków, naszego narodu. Niosła nam też modlitwę - za nas i za tych, którzy zginęli - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta, wdowa po Tomaszu Mercie, który zginął w katastrofie smoleńskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Tomasz Merta Smoleńsk Smoleńsk 2022

"Mordował rodaków, by uzyskać wyższe notowania". Bronisław Wildstein o metodach Putina

- Zamordował paręset osób, swoich rodaków, po to, żeby uzyskać wyższe notowania sondaży w wyborach prezydenckich. Czy coś więcej trzeba mówić o typie tego człowieka? - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, pisarz i publicysta. Gościem audycji był także Marcin Wikło ("Sieci") i Piotr Gociek ("Do Rzeczy").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Smoleńsk Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska samolot Polskie Radio 24

"Katyń jak Bucza". Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

- Mordowali bezbronnych wtedy i dziś. Zacierali ślady wtedy i dziś. Kłamali wtedy i dziś. Nic się nie zmienili - mówił w swoim orędziu wygłoszonym w związku z rocznicą zbrodni katyńskiej prezydent Andrzej Duda, porównując ludobójstwo katyńskie i rosyjskie zbrodnie popełniane dziś na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo polityka Andrzej Duda prezydent zbrodnia katyńska katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Ukraina wojna 2022 zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ludobójstwo

Prof. Grochmaski: głównym celem Putina było i jest rozbicie Europy

- Wszystko pokazuje, że rzeczywiście Rosja od samego początku definiowała Polskę jako bardzo niebezpieczny kraj. Obawiała się, że Polska okaże pewien swój potencjał jeśli chodzi o mobilizację krajów Europy Środkowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Smoleńsk Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska samolot Polskie Radio 24 Władimir Putin Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Katastrofa smoleńska. Anita Gargas: manipulowano przy dowodach i niszczono je

- Dowody - w tym jeden z najważniejszych, czyli wrak - były niszczone w sposób metodyczny. Manipulowano przy dowodach, starano się zatrzeć ślady. Wpisywało się to w kampanię dezinformacyjną, z którą mieliśmy do czynienia od pierwszych godzin po katastrofie - podkreśliła w Polskim Radiu 24 dziennikarka TVP Anita Gargas. 
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska POLSKA Anita Gargas Smoleńsk 2022

"Był prawdziwym przyjacielem, nasz ból jest wspólny". Minister obrony Ukrainy o Lechu Kaczyńskim

"Prezydent Kaczyński był prawdziwym przyjacielem Ukrainy. Nasz ból jest wspólny" - napisał w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Podkreślił, że 10 kwietnia "Polska straciła w katastrofie smoleńskiej swoich najlepszych synów i córki".  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Lech Kaczyński historia Polski