Polskie Radio
Section05
Smoleńsk 2022

Ryszard Kaczorowski. "To był człowiek, który nie grał. Jego życie było służbą"

Działacz społeczny, harcmistrz, komendant chorągwi Szarych Szeregów, a przede wszystkim ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Jego życie obfituje w daty i wydarzenia symboliczne. 102 lata temu, 26 listopada 1919 roku, urodził się Ryszard Kaczorowski. 
Zobacz więcej na temat:  emigracja harcerstwo HISTORIA Kazimierz Sabbat Lech Wałęsa Londyn Monte Casino Ryszard Kaczorowski Smoleńsk 2022 Smoleńsk 2021 katastrofa w Smoleńsku

Niewygłoszone przemówienie Lecha Kaczyńskiego z 10.04.2010

- Tych ludzi zgładzono bez procesów i wyroków. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Czym jest śmierć dziesiątków tysięcy osób - obywateli Rzeczpospolitej - bez sądu? Jeśli to nie jest ludobójstwo, to co nim jest? - chciał zapytać 10 kwietnia 2010 roku prezydent Lech Kaczyński wbrew rosyjskiej narracji, która uznawała mord w Katyniu za zbrodnię wojenną.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA katastrofa w Smoleńsku Lech Kaczyński Katyń Smoleńsk 2022

"Straciłem mentora. Kogoś, kto zmienił mój świat". Jan Ołdakowski wspomina Lecha Kaczyńskiego

- Straciłem, autorytety, przyjaciół. Z ponad 40 osobami, które były w samolocie, byłem na "ty". Miałem poczucie, że mój świat się po prostu zawalił - tak momenty po katastrofie smoleńskiej wspomina w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i były bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jan Ołdakowski katastrofa smoleńska Smoleńsk 2020 Lech Kaczyński Smoleńsk 2022

NASZ WYWIAD Dr Tomasz Żukowski: po katastrofie nastąpiła błyskawiczna zmiana wizerunku prezydenta Lecha Kaczyńskiego

- Prezydent Lech Kaczyński był bardzo atakowany podczas swojej kadencji. Dziennikarz Piotr Zaremba nazwał to "przemysłem pogardy", a głównym inżynierem tych działań był Janusz Palikot. (...) Po katastrofie Polacy stwierdzili, że Lech Kaczyński był mężem stanu, że to był człowiek, któremu zależało na Polsce - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Smoleńsk 2022

Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Przypominamy sylwetki najważniejszych postaci życia publicznego, które wówczas zginęły.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk Smoleńsk 2020 katastrofa smoleńska społeczeństwo pamięć POLSKA Smoleńsk 2022

TYLKO U NAS "Tata był do bólu niezależny i takim pozostał do końca". Janusza Kochanowskiego wspomina jego syn Mateusz

- Po 10 latach wiele rzeczy osobistych Taty w jego domowym gabinecie pozostało w stanie nienaruszonym i pozostają tam, gdzie były w dniu jego śmierci - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Mateusz Kochanowski, syn Janusza Kochanowskiego zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku POLSKA katastrofa smoleńska Janusz Kochanowski Smoleńsk 2022

NASZ WYWIAD Biografka Marii Kaczyńskiej: miała wielkie poczucie humoru i łatwość nawiązywania kontaktów

- Miała radość z poznawania ludzi, czy to były panie ze sklepu mięsnego na Powiślu, czy żony największych dostojników i głów państw. Zawsze kierowała się ciekawością, wychodziła naprzeciw innym ludziom - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Maria Dłużewska, dokumentalistka - autorka książki i filmu o życiu śp. Marii Kaczyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Maria Kaczyńska Lech Kaczyński katastrofa smoleńska Smoleńsk POLSKA Smoleńsk 2022

NASZ WYWIAD Paweł Nowacki: w TVP budowaliśmy nastrój głębokiej powagi narodowych dni żałoby

- Gdy informacje o tej tragedii się potwierdziły, natychmiast dotarło do mnie, że w obecnej sytuacji musimy realizować nie tylko segment informacyjny, publicystyczny, ale że nasza antena musi od teraz budować nastrój głębokiej powagi narodowych dni żałoby - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Paweł Nowacki, który w czasie gdy trwały przygotowania do wizyt polskich władz w Katyniu 7 i 10 kwietnia 2010 roku, kierował działem publicystyki w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Smoleńsk 2022

Rząd Tuska zaprzepaścił szansę na szybkie wyjaśnienie tragedii. Holendrzy ws. MH17 działali skutecznie

Dwa lata po katastrofie samolotu Malaysia Airlines, który w 2014 roku został zestrzelony nad Ukrainą, opublikowano raport międzynarodowego zespołu śledczego. Wskazuje on jednoznacznie na odpowiedzialność Rosji. W przypadku katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, nadal nie udało się osądzić winnych tej tragedii. Szansę na szybkie dotarcie do prawdy zaprzepaściły fatalne decyzje rządu Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk 2019 katastrofa w Smoleńsku samolot Malezja Rosja Holandia Tomasz Arabski Ukraina Smoleńsk 2022

Joanna Lichocka: moje filmy o Smoleńsku to świadectwo prawdy

Była w Katyniu, gdy w pobliskim Smoleńsku doszło do katastrofy samolotu z polskim prezydentem na pokładzie. Jako dziennikarka nakręciła cztery filmy dokumentalne związane z tym tragicznym wydarzeniem z 10 kwietnia 2010 roku. Poseł PiS Joanna Lichocka w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl opowiedziała, dlaczego je zrealizowała i co chciała nimi pokazać.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joanna Lichocka Smoleńsk katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022

Piotr Semka: za te słowa Lech Kaczyński powinien mieć w Kijowie pomnik

- Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku na Westerplatte było jednym wielkim ostrzeżeniem przed tolerowaniem retoryki siły. Za te słowa prezydent Lech Kaczyński powinien mieć w Kijowie pomnik - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Semka, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński Gruzja Ukraina Rosja Smoleńsk katastrofa smoleńska prezydent Władimir Putin Smoleńsk 2022

NASZ WYWIAD Gruziński ekspert: Europa powinna podzielać odwagę Lecha Kaczyńskiego

- W Tbilisi Lech Kaczyński pokazał Europejczykom, jak ważna jest odwaga, by w istotnym momencie być liderem, działać, poprowadzić innych. Nikt nie może zaprzeczyć, że Europejczycy powinni rozumieć i podzielać tę jego odwagę. To bardzo ważny wkład Lecha Kaczyńskiego w dziedzictwo Polski, Europy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Kakha Gogolaszwili, gruziński analityk. Podkreśla duży wkład byłego prezydenta w drogę Gruzji ku Zachodowi i Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Lech Kaczyński Gruzja katastrofa smoleńska Partnerstwo Wschodnie Rumunia Unia Europejska NATO Smoleńsk 2022