Polskie Radio
Section05
Teatr Narodowy w Warszawie

Jan Englert wystawia Moliera. "Mizantrop jest niezwykle współczesny"

- "Mizantrop" jest niezwykle współczesny, to jest aż zdumiewające, że został napisany kilkaset lat temu. Opowiada on o tym, że wszyscy w tej chwili domagamy się empatii wobec siebie, nie mając żadnej empatii dla przeciwników i wrogów - mówił na antenie Programu 1 Jan Englert. Premiera spektaklu "Mizantrop" w Teatrze Narodowym odbędzie się w najbliższą sobotę. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Jan Englert reżyser spektakl Molier Martyna Podolska

I śmiesznie, i poważnie, czyli "Baron Münchhausen dla dorosłych" Macieja Wojtyszki

Tym razem Magda Kuydowicz i Malwina Kiepiel zapraszają na spektakl "Baron Münchhausen dla dorosłych" w Teatrze Narodowym. – Reżyseruje Maciej Wojtyszko, niezwykle dowcipny i przebiegły reżyser, który zawsze przemyca różne treści o teatrze. W tym spektaklu jest bardzo dużo elementów komicznych, chociaż mówi też o rzeczach ważnych: o wykluczeniu, o sytuacjach związanych z byciem innym – zachęca Magda Kuydowicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Maciej Wojtyszko

"Dekalog" i "Romantyczność". Na co do teatru w październiku?

- Widz nie ma poczucia, jakby oglądał archaiczną historię. Wszystko to jest absolutnie aktualne i uniwersalne. Nie ma tam żadnego posmaku zwietrzałej przeszłości - mówił o spektaklu "Dekalog" Wojciecha Farugi w Teatrze Narodowym w Warszawie Dominik Gac, krytyk teatralny i teatrolog.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kieślowski Dwójka Krzysztof Piesiewicz Dominik Gac Teatr Polski w Warszawie Adam Mickiewicz Białoruś

Nie żyje Tadeusz Bradecki. Aktor i reżyser miał 67 lat

Zmarł Tadeusz Bradecki, aktor, reżyser, pedagog związany z PWST w Krakowie. Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tadeusz Bradecki Krzysztof Kieślowski Krzysztof Zanussi Tadeusz Konwicki Teatr Laboratorium Stary Teatr w Krakowie Konrad Swinarski