Polskie Radio
Section05
Ursula von der Leyen

"Trzeba działać racjonalnie". Beata Szydło odpowiada szefowej KE ws. CO2 i LGBT

Była premier Beata Szydło zaapelowała do Komisji Europejskiej o racjonalną politykę klimatyczną i walkę z fałszywymi informacjami, na przykład w odniesieniu do Polski. Europoseł wzięła udział w debacie w Parlamencie Europejskim na temat orędzia o stanie UE przygotowanej przez przewodniczącą Komisji.
Zobacz więcej na temat:  Ursula von der Leyen Komisja Europejska Europa Beata Szydło dwutlenek węgla ŚWIAT LGBT

"Pomieszane płaszczyzny, brak zrozumienia". Prof. Ewa Marciniak o dyskusji wokół LGBT

- Pojęcie "strefy wolne od LGBT" stało się synonimem dyskryminacji. Używa się go jako skrótu myślowego (...). Dyskusje odbywają się na pomieszanych płaszczyznach. Ich uczestnicy nie rozumieją się wzajemnie. Sprawa staje się poważna, gdy wkracza na forum instytucji UE, gdy próbuje się łączyć kwestie unijnych funduszy z przestrzeganiem praw osób LGBT - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  LGBT Unia Europejska Ursula von der Leyen Komisja Europejska Parlament Europejski

"Haniebna odpowiedź władz w Mińsku". Szefowa KE potępia sytuację na Białorusi i krytykuje Rosję

Przewodnicząca Komisji Europejskiej potępiła sytuację na Białorusi, skrytykowała też sposób postępowania Rosji. Ursula von der Leyen, wygłaszając w Parlamencie Europejskim orędzie o stanie Unii, powiedziała, że wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe, a odpowiedź władz w Mińsku jest haniebna. 
Zobacz więcej na temat:  sankcje Unii Europejskiej Unia Europejska Ursula von der Leyen ŚWIAT Europa Rosja Białoruś Aleksiej Nawalny

Ryszard Legutko: UE jest dziś w gorszej kondycji niż 10 lat temu, a KE mówi o świetlanej przyszłości

- Unia Europejska jest dziś w gorszej kondycji niż 10 lat temu. W ciągu tych lat ze strony każdego przewodniczącego Komisji słyszeliśmy, że czeka nas świetlana przyszłość. Coraz mniej osób traktuje to przesłanie poważnie - powiedział prof. Ryszard Legutko (PiS), przemawiając w PE w imieniu frakcji EKR.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Ryszard Legutko ŚWIAT Europa Ursula von der Leyen Komisja Europejska

Prof. Genowefa Grabowska: ochrona praworządności ma inny mechanizm

- Ten straszak jest użyty i wprowadzony niestety po to, by mieć narzędzie dla podziału środków - mówi o praworządności w kontekście nowego budżetu Unii Europejskiej prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. W Programie 1 Polskiego Radia o nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Paweł Lekki Więcej świata Genowefa Grabowska Ursula von der Leyen Parlament Europejski

Sytuacja na Białorusi tematem szczytu UE. Premier rozmawiał z szefową KE

- Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nt. sytuacji na Białorusi - przekazało Polskiej Agencji Prasowej unijne źródło. Z informacji PAP wynika, że szef RE Charles Michel przekazał też Mateuszowi Morawieckiemu, że kwestia Białorusi zostanie poruszona na szczycie UE we wrześniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier Białoruś Unia Europejska Ursula von der Leyen

"Nie możemy być obojętni". Waszczykowski o sytuacji na Białorusi

- My rewolucji na Białorusi nie jesteśmy w stanie przeprowadzić, bo to prerogatywa społeczeństwa białoruskiego, ale możemy wspierać te procesy tak, jak wiele lat temu świat wspierał nasze zmiany, naszą "Solidarność" - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS, były szef MSZ Witold Waszczykowski. - Białoruś jest zbyt blisko nas, nie możemy być obojętni - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Andrzej Duda Mińsk Aleksander Łukaszenka Białoruś Unia Europejska Ursula von der Leyen

Szefowa Komisji Europejskiej: potrzebne sankcje dla naruszających prawa człowieka na Białorusi

- Jestem przekonana, że dyskusja ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej zademonstruje nasze zdecydowane poparcie dla praw obywateli Białorusi do podstawowych wolności i do demokracji - poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Białoruś Komisja Europejska Unia Europejska Ursula von der Leyen Mateusz Morawiecki Jacek Czaputowicz Aleksander Łukaszenka wybory prezydenckie demonstracje

Wiceszef MSZ: propozycja KE ws. budżetu to bardzo dobry punkt wyjścia

Środowa propozycja KE wieloletniego unijnego budżetu to bardzo dobry punkt wyjścia - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zastrzegł jednak, że Polska nie zgodzi się na mechanizm dot. praworządności, w którym państwa byłby karane na podstawie "arbitralnej decyzji politycznej".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych budżet ue budżet UE 2021-2027

Prof. Tomasz Grosse: wypracowanie porozumienia o Funduszu Odbudowy będzie trudne

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Funduszu Odbudowy wartego 750 miliardów euro, by gospodarkom państw Unii pomóc wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Do Polski w formie dotacji i kredytów ma trafić ponad 63 miliardy euro.  Kształt Funduszu Odbudowy będzie jeszcze przedmiotem negocjacji. Unijny szczyt w tej sprawie zaplanowano na 19 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  budżet ue budżet unijny Ursula von der Leyen Paweł Lekki

Brak zgody ws. budżetu i funduszu odbudowy. Szczyt unijny bez konkretnych rozstrzygnięć

W Unii Europejskiej nie ma zgody w sprawie budżetu po 2020 roku i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Jest za to wola porozumienia. Jak informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ponad czterogodzinny wideoszczyt z udziałem unijnych przywódców zakończył się, zgodnie z oczekiwaniami, bez konkretnych rozstrzygnięć.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT UE Unia Europejska Rada Europejska Ursula von der Leyen fundusze unijne

Miniszczyt nt. budżetu UE i funduszu z liderami unijnych instytucji. Szefowa KE ogłosiła termin

8 lipca odbędzie się miniszczyt na temat budżetu Wspólnoty i funduszu po pandemii z udziałem liderów unijnych instytucji. Zapowiedziała go przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i zaprosiła na spotkanie przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz Europarlamentu Davida Sassoliego, a także kanclerz Angelę Merkel w związku z przewodnictwem Niemiec w tym półroczu w Radzie Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet ue budżet unijny Komisja Europejska Ursula von der Leyen Mateusz Morawiecki