Polskie Radio
Section05
ETS

Wymiana kopciuchów w budynkach wielorodzinnych. Miliard złotych w nowej edycji programu "Ciepłe mieszkanie"

Na wymianę kopciuchów w budynkach wielorodzinnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć 1 mld zł - poinformował wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Nowa edycja programu "Ciepłe mieszkanie" ma ruszyć w trzecim kwartale 2023 r. - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska emisja co2 emisja gazów ETS dom społeczeństwo POLSKA powietrze

Bezpieczeństwo gospodarcze w dobie wojny. Minister rozwoju: jest ważniejsze niż walory klimatyczne

- Nie chcemy blokować Ukrainy, ale nie możemy doprowadzić do kłopotów w rodzimych branżach, dlatego potrzebne jest systemowe rozwiązanie, obejmujące całą UE i wprowadzenie kontyngentów - mówił w "PB" minister rozwoju Waldemar Buda. Dodał, że w branżach strategicznych, UE powinna odstąpić od ETS-u.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ETS Ukraina import Unia Europejska Ministerstwo Rozwoju

Transformacja klimatyczna od UE. Wiech: to jest polityka gospodarcza

- Jeżeli mówimy o ekonomii nowej ery, to de facto mówimy o ekonomii, którą będą kształtować polityki klimatyczne. Polityki operujące w praktyce skomplikowanymi mechanizmami finansowymi, które są szyte według zasady "kto emituje, ten płaci". Chodzi o to, żeby zbudować nowy paradygmat gospodarczy - zaznaczył w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu energetyka24.pl.  
Zobacz więcej na temat:  energetyka Jakub Wiech Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej POLSKA ETS

Zielona transformacja w UE. Parlament Europejski przyjął przepisy ws. ETS

Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają umożliwić zieloną transformację we wspólnocie Europejskiej - chodzi o reformę systemu ETS, czyli handlu uprawnieniami do emisji. Jest to część pakietu "Fit for 55". Głównym celem pakietu jest ograniczenie do 2030 roku poziomu emisji gazów cieplarnianych w Unii o 55 procent, w porównaniu do 1990 roku.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Parlament Europejski ETS prawo ekologia pieniądze ŚWIAT Europa

Powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Wiech: przejmie aktywa węglowe polskich spółek

- Węgiel jest paliwem, które jest dociążane finansowo w ramach polityki klimatycznej Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com. Jak wyjaśnił, powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego będzie służyło "przerzuceniu tych aktywów generujących największe koszty właśnie do niej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Jakub Wiech POLSKA GOSPODARKA energetyka ETS emisja co2 bezpieczeństwo energetyczne

Widmo blackoutu we Francji, krytyczna sytuacja w Szwecji. Europa pogrążona w kryzysie energetycznym

Emmanuel Macron ostrzega Francuzów, że możliwe są nagłe przerwy w dostawach prądu. Zaznacza jednak przy tym, że sytuacja jest poważna, ale nie można siać paniki. Szwedzkie władze przyznają z kolei wprost, że kraj znalazł się w krytycznym punkcie i może dojść do odłączenia niektórych gospodarstw domowych od sieci. Pokazujemy, jak inne kraje walczą z kryzysem wywołanym przez Putina.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse technologia powietrze energetyka ETS Szwecja Francja prąd

PORADNIK Program "Czyste powietrze": zostało 48 dni na wymianę kopciuchów w Warszawie. Potem staną się nielegalne

W ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze" złożono ponad 519 tys. wniosków na kwotę ponad 9,6 mld zł dofinansowania - poinformował we wtorek Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodano, że ponad 3,7 mld zł wypłacono beneficjentom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska emisja co2 emisja gazów ETS dom społeczeństwo POLSKA powietrze

Możliwe zawieszenie funkcjonowania systemu handlu emisjami. Olbrzymie oszczędności dla Polski

Projekt ustawy ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS jest gotowy i w tym tygodniu będzie złożony do marszałek Sejmu; przez system ETS Elektrownia Bełchatów za jedną godzinę pracy płaci dodatkowo 1 mln 200 tys. zł - powiedział w poniedziałek wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse technologia paliwa alternatywne powietrze energetyka ETS infografika

Tomasz Wróblewski: w momentach kryzysu w Unii Europejskiej brakuje solidarności

- Wszyscy zaklinamy słowa o wspólnocie, o jedności Unii Europejskiej. Natomiast jak widzieliśmy to w pandemii, a także w czasie kryzysu 2008 roku i podczas kryzysu migracyjnego - w momentach największych napięć każdy zajmuje się sobą i stara się ratować własne granice czy własny budżet, albo własną pozycję energetyczną - podkreślił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z WEI. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ETS