Polskie Radio
Section05
ETS

Możliwe zawieszenie handlu emisjami? Wiech: potrzebna koalicja polityczna w UE

- Aby zawiesić system handlu uprawnieniami, potrzeba pewnej koalicji politycznej w Unii Europejskiej. Ale problemy z ETS-em w Unii są w zasadzie tylko problemami Polski i Estonii. Inne kraje mają znacznie niższą intensywność emisji z energetyki, więc płacą znacznie mniej - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.  
Zobacz więcej na temat:  energetyka Jakub Wiech Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej POLSKA ETS

PORADNIK Cztery lata programu "Czyste powietrze". Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie

Poprawa jakości powietrza w Polsce to jedno z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych, przed jakim stoi obecnie nasz kraj. Dla osiągnięcia tego strategicznego celu wdrażanych jest równolegle kilka rządowych projektów wsparcia finansowego, w tym zwłaszcza sztandarowy, wieloletni program priorytetowy "Czyste powietrze", którego realizację rozpoczęto 19 września 2018 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska emisja co2 emisja gazów ETS dom społeczeństwo POLSKA powietrze

KE ogłosiła plan walki z kryzysem energetycznym. Znamy szczegóły działań

Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej i zebranie nadmiernych zysków firm energetycznych, by przekazać je odbiorcom dotkniętym przez kryzys - to propozycje Komisji Europejskiej, które mają doprowadzić do obniżenia wysokich rachunków za energię. Plan zarysowała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen wygłaszając rano orędzie o stanie Unii. Kilka godzin później Komisja opublikowała szczegóły.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska energia atomowa energia elektryczna Unia Europejska ETS

Anna Zalewska o ETS: to piramida finansowa zakładająca kanibalizm energetyczny

- Jeżeli nie zawiesimy ETS-u, nie zmienimy dyrektywy, to naprawdę bardzo trudno będzie ustabilizować ceny - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS. Odniosła się także do ukraińskiej kontrofensywy, wskazując, że "jest ona potrzebna, aby doprowadziła do przełamania i do wygranej z kapitulacją Rosji".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Unia Europejska Rosja ŚWIAT energetyka ETS wojna na Ukrainie Europa Anna Zalewska energia elektryczna

"Zawieszenie ETS to lepszy sposób". Premier Morawiecki wskazał, jak można obniżyć koszty energii

- Tymczasowe zawieszenie unijnego systemu handlu emisjami byłoby lepszym sposobem obniżenia kosztów energii elektrycznej niż proponowany przez Komisję Europejską nadzwyczajny podatek nałożony na jej producentów - ocenił premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez "Financial Times". Polski premier ostrzegł też przed przyznawaniem Brukseli większych kompetencji, niż te, które są już zawarte w traktatach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki energetyka GOSPODARKA ekonomia ETS emisja co2 emisja gazów Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen polityka

Kryzys w Europie. Ekspert: trzymanie się ETS sprzyja putinowskim planom wojny energetycznej

- Kurczowe trzymanie się unijnego systemu handlu emisjami (ETS), gdy stał się on dysfunkcyjny, ponieważ nakłada nielogiczne obciążenia finansowe na obywateli i przedsiębiorstwa, de facto wpisuje się w putinowski plan wojny energetycznej - mówi w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, analityk rynku energetycznego i wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska energetyka ETS Rosja

"Wpisuje się w putinowski plan wojny energetycznej". Ekspert o systemie ETS

- Kurczowe trzymanie się unijnego systemu handlu emisjami (ETS), gdy stał się on dysfunkcyjny, ponieważ nakłada nielogiczne obciążenia finansowe na obywateli i przedsiębiorstwa, de facto wpisuje się w putinowski plan wojny energetycznej - uważa Thomas O'Donnell, analityk rynku energetycznego i wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ETS emisja co2 Unia Europejska Komisja Europejska Mateusz Morawiecki OZE węgiel

Dopłaty do źródeł ciepła. Schreiber o poprawkach Senatu: opozycja proponuje wszystko wszystkim

– Nie odrzucamy a priori żadnej z senackich poprawek, natomiast zazwyczaj propozycje Senatu są mało rozsądne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. W ten sposób odniósł się do postulowanych przez izbę wyższą zmian w ustawie o dodatkach do ogrzewania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Schreiber Beata Michniewicz Trójka polityka energetyka energia Senat ETS

Na cele klimatyczne Polska przeznaczyła ponad 100 mld zł. Najnowsze szacunki resortu

Na cele klimatyczne Polska od 2013 do sierpnia 2022 r. przeznaczyła 105 mld zł. To więcej niż wyniosły wpływy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort dodał, że KE nie miała uwag do polskich raportów z wydatkowania środków z aukcji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat energetyka energia odnawialna energia Ministerstwo Klimatu i Środowiska ETS solary POLSKA

KARPACZ 2022 Premier Morawiecki postuluje obniżenie kosztów ETS. "Budujemy koalicję państw"

- Proces podejmowania decyzji w UE w reakcji na kryzys jest bardzo powolny. Ta machina służąca największym graczom zacina się. Budujemy koalicję państw ws. czasowego obniżenia kosztów ETS i mechanizmu zmiany kalkulacji cen źródeł energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Polskie Radio i Polskie Radio 24 mają tytuł Głównego Partnera Radiowego XXXI Forum Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Mateusz Morawiecki ETS premier energetyka Karpacz 2022 Unia Europejska

TYLKO U NAS Premier Morawiecki dla Polskiego Radia: energii nie zabraknie. Nasza polityka już przynosi efekty

- Zimą energii nie zabraknie, ponieważ już dzisiaj widzimy, że nasza polityka - ta, którą rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu, a więc zabezpieczanie milionów ton węgla i napełniania naszych magazynów gazem - okazuje się skuteczna - mówi premier w rozmowie z Polskim Radiem. Nasz reporter Karol Darmoros pytał szefa rządu m.in. walkę z kryzysem, ceny energii i system ETS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki energetyka gaz energia elektryczna ETS GOSPODARKA

Ekspert PKEE: Europejska energetyka jest pod presją cen gazu, co wpływa na notowania innych nośników

Cena gazu ciągnie w górę ceny wszystkich innych nośników energii. To efekt wojny na Ukrainie i zamykania elektrowni jądrowych - powiedział Włodzimierz Cupryszak, prawnik, ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energetyka ceny paliw OZE inflacja ETS Unia Europejska

Ekspert biznesalert.pl: zamrożenie cen energii w całej UE ograniczy presję Rosji

- Zawieszenie ETS na rok lub dwa, byłby ulgą dla firm wytwarzających energię, dałoby im dodatkowe środki na uwolnienia się od energetycznego dyktatu Rosji, przez inwestycje w dywersyfikację dostaw gazu, węgla i ropy - Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, w audycji "Ekspres Gospodarczy", w Programie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ETS energetyka dwutlenek węgla Unia Europejska

PR24 Polska chce reformy ETS. Dr Szołucha tłumaczy, jak obecnie działa system

- Wzrost cen jednostek ETS jest jedną z ważniejszych przyczyn wzrostu cen energii w Europie, w Polsce także, choć nie jedyną i nie najważniejszą - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego. Wyliczył też, że w każdych z około 600 euro za megawatogodzinę energii, mniej więcej 80 to koszt certyfikatu ETS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka ETS Rafał Dudkiewicz