Polskie Radio
Section05
Wacław Holewiński

Józef Mackiewicz - jego twórczość wciąż żyje

Józef Mackiewicz zmarł w roku 1985. Przed jego śmiercią ukazały się 23 jego książki, po śmierci - kolejne. Ten pisarz, chciałoby się powiedzieć, wciąż żyje. To niezwykły przypadek, aby tak obfity dorobek ukazał się po zgonie autora. O drugim życiu, tym pośmiertnym, twórczości Józefa Mackiewicza Wacław Holewiński rozmawiał z dr. Pawłem Chojnackim z krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz pisarze i poeci Dwójka Wacław Holewiński literatura

Dziennikarz Dwójki Wacław Holewiński z medalem Gloria Artis

- Kiedy prezydent Polski dekorował mnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, było to dla mnie podsumowanie mojej działalności opozycyjnej, zamknięcie pewnego etapu w moim życiu. Mam nadzieję, że Gloria Artis nie jest zamknięciem mojej działalności pisarskiej - mówił Wacław Holewiński tuż po uroczystości wręczenia odznaczeń.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura Wacław Holewiński

Maryna Miklaszewska - otwarta na ludzi i zdarzenia

- Było takie zdjęcie Maryny: ma 3-4 lata, stoi ze strasznie zbuntowanym wyrazem buzi i nad głową trzyma ogromny kamień, gdyby go puściła to, by ją zmiażdżył. To jest Maryna całe życie, całe życie miała ten kamień w wyciągniętych raczkach i sprawiedliwość jako wektor wszystkich sił. Ten kamień groził za wszelką niesprawiedliwość - mówiła o swojej starszej siostrze, dziennikarce i opozycjonistce, Agata Miklaszewska.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska opozycja opozycja demokratyczna pisarze i poeci Dwójka Wacław Holewiński Jakub Kukla

"Mała Wittliniada". Józef Wittlin, jakiego nie znamy

Józef Wittlin, poeta, prozaik, tłumacz, zmarł czterdzieści sześć lat temu w Nowym Jorku. Jego życie i twórczość wciąż, od lat, budzą zainteresowanie. I nadal nie wszystko o nich wiemy. Przed kilkunastu dniami do rąk czytelnika trafił obszerny tom Niny Taylor-Terleckiej zatytułowany "Mała Wittliniada". O książce rozmawialiśmy z panią prof. Katarzyną Szewczyk-Haake.
Zobacz więcej na temat:  Józef Wittlin Dwójka Wacław Holewiński

"Józef Mackiewicz uważał, że bolszewików należało dobić"

- Rozmawiając o antykomunizmie Józefa Mackiewicza nie mówimy o wycinku. To jest wielonurtowa myśl, która wynika z doświadczeń pisarza - 1 kwietnia minęło 120 lat od chwili narodzin Józefa Mackiewicza. Była to najlepsza z możliwych okazji, aby porozmawiać o nim jako o najbardziej - z polskich intelektualistów - przenikliwym krytyku komunizmu. Rozmawialiśmy o nim z dr. Pawłem Chojnackim.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz komunizm Dwójka Wacław Holewiński

"Niezależność i powinność" – wybór tekstów Tomasza Burka

- Burek porównywał młodzież swojego pokolenia do oślepionych kretów, to pokolenie nie miało możliwości spojrzenia w horyzont wolnego świata, jeśli nie dokonywało samodzielnie odważnej analizy otaczającej rzeczywistości - mówił w Dwójce dr Łukasz Kucharczyk, autor posłowia do wydanego niedawno wyboru tekstów Tomasza Burka, zatytułowanego "Niezależność i powinność". 1 maja minie pięć lat od śmierci wybitnego krytyka. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Burek literatura Dwójka Wacław Holewiński opozycja

Andrzej Dziurawiec: 8 marca był kulminacją tego, co nazwałem "długim marcem"

- Już bodajże od 1965 roku gen. Jaruzelski jako szef Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego relegował systematycznie z wojska oficerów pochodzenia żydowskiego. To się ogromnie nasiliło po wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Sławne, przerażające przemówienie Gomułki o "piątej kolumnie"... wtedy to się zaczęło na ostro - mówił w Dwójce Andrzej Dziurawiec, autor powieści "Bardzo długi marzec".
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 Wacław Holewiński literatura Dwójka KSIĄŻKA

Według Giedroycia Polska jest bezpieczna, gdy bezpieczni są jej sąsiedzi

- Jeśli mówimy o porozumieniu się z Rosją, to już w czasach powstania ta idea Giedroycia była piękna, ale mało realistyczna. Po 1991 roku stała się trudna do realizacji, a od 2008 roku, czyli od ataku na Gruzję i aneksji Krymu w 2014 roku, aż do dzisiaj jest już nieaktualna - mówił na antenie Dwójki Jan Malicki, historyk, w okresie PRL działacz opozycyjny i publicysta wydawnictw podziemnych, współorganizator i od 1990 dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Maisons-Laffitte Paryska "Kultura" Dwójka Dwójka Ukraina Paweł Siwek Wacław Holewiński Czesław Bielecki Zbigniew Gluza Jan Malicki