Polskie Radio
Section05
Wszechświat

Czas we Wszechświecie. Ile minut dzieli nas od słońca?

Czas istnieje nie tylko na Ziemi, ale również we Wszechświecie. - Widzimy obiekty, które są tak daleko, że światło wędrowało od nich 14,5 miliarda lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Sęk, nauczyciel astronomii z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Jak daleko, a dokładnie ile minut od naszej planety, znajduje się słońce?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kosmos Wszechświat Ziemia słońce czas

Teleskop Webba sfotografował kosmiczny znak zapytania. Złudzenie, układ gwiazd a może coś innego?

Wiadomo, że kosmos jest pełen zagadek, a ludzkość stawia dopiero pierwsze kroki na drodze do ich wyjaśnienia. I chyba nic nie wyraża tego dosadniej, niż kosmiczny znak zapytania, którego zdjęcie wykonał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba krążący wokół Ziemi. Czy to tylko złudzenie optyczne, przypadkowy układ gwiazd i galaktyk, czy może obca cywilizacja chce nas o coś zapytać?   
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Wszechświat astronomia Teleskop Jamesa Webba NAUKA NASA Monika Suszek Radosław Nałęcz Trójka

Pogląd na wygląd Wszechświata. Jak zmieniał się na przestrzeni dekad?

Dopiero 100 lat temu astronomowie dowiedli, że nasza galaktyka nie jest jedyną galaktyką we Wszechświecie. W rzeczywistości stanowi jedną z licznych „wysp”, gdzie skupiają się gwiazdy i inna materia. W kolejnych latach naukowcy poznawali kolejne tajemnice Wszechświata, a nasza wiedza o tym, co otacza naszą galaktykę, zwiększała się.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel Witold Lazar Wszechświat astronomia kosmos

"To dobry pierwszy krok", mimo eksplozji rakiety. Szef NASA o nieudanym starcie Starship

- Czwartkowy start Starship był "dobrym pierwszym krokiem", mimo że rakieta wybuchła w powietrzu - powiedział w CNN szef NASA Bill Nelson. Jak ocenił, fiasko nie opóźni planów agencji dotyczących lądowania na Księżycu za pomocą statku należącego do SpaceX. Szef firmy Elon Musk zapowiedział kolejną próbę za kilka miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT SpaceX rakieta kosmos Wszechświat NASA

Czarne dziury, ciemna energia i ekspansja Wszechświata. Co je łączy?

Materia, z której zbudowane jest Słońce, nasza planeta i te sąsiednie, stanowi zaledwie 5 procent Wszechświata. Kolejne 27 proc. przypada na materię, która nie emituje i nie odbija światła, a pozostałe 68 proc. – na ciemną energię. Naukowcy badają jedną z postaci ciemnej energii – czarne dziury. Badania sugerują, że oba zjawiska mogą być nierozerwalnie ze sobą związane.
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA astronomia fizyka Wszechświat Witold Lazar