Polskie Radio
Section05
Republikanie

"Nadal obstaje przy swojej wersji". Politolog o sprawie Łukasza Mejzy

Proszę zwrócić uwagę na to, że pan minister Łukasz Mejza nie podał się do dymisji. On cały czas jednak nie jest pokorny i nie przeprasza za to, co zrobił, nadal obstaje przy swojej wersji i uważa, że to on jest w tej sytuacji pokrzywdzony - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Nowak-Paralusz, komentując decyzję Łukasza Mejzy o zawieszeniu swojej działalności w resorcie sportu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron POLSKA polityka PiS Republikanie

Nie żyje Bob Dole, były kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Popierał wejście Polski do NATO

W wieku 98 lat zmarł w niedzielę były senator i kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1996 roku Bob Dole. O jego odejściu poinformowała Fundacja Elizabeth Dole.  Bob Dole przez dziesięciolecia odgrywał ważną rolę w partii republikańskiej. Był jednym z pierwszych amerykańskich polityków, który publicznie poparł przyjęcie Polski do NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Republikanie odeszli 2021

Trump skrytykował 13 Republikanów. Zagłosowali za ustawą Demokratów i Bidena

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował 13 członków Partii Republikańskiej, którzy głosowali za przyjęciem pakietu inwestycji infrastrukturalnych będących jednym z filarów programu prezydenta Joe Bidena. Za opowiedziało się 228 członków, przeciw było 206 członków Izby Reprezentantów. Pomimo sprzeciwu sześciu Demokratów, 13 Republikanów pomogło w przeforsowaniu ustawy wartej 1,2 biliona dolarów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA izba reprezentantów Republikanie demokraci Ameryka infrastruktura inwestycje Donald Trump Joe Biden

"Świętość życia ludzkiego musi być niepodważalna". Teksas zaostrzył przepisy aborcyjne

Republikanie z Ohio zaostrzyli przepisy dotyczące aborcji. To kolejny stan za Teksasem, który broni prawa do życia w Stanach Zjednoczonych. Projekt ustawy 480. definiuje "nienarodzone dziecko" jako indywidualną istotę ludzką "od momentu zapłodnienia". Jak oceniła wspierająca uchwałę Jena Powell "świętość życia ludzkiego, narodzonego i nienarodzonego, musi być niepodważalna".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Ohio aborcja konstytucja Republikanie prawo dzieci

USA nałożą sankcje na zarządcę Nord Stream 2? Chce tego grupa senatorów

Grupa sześciu republikańskich senatorów złożyła projekt wprowadzenia sankcji na firmę Nord Stream 2 AG, czyli należące do Kremla przedsiębiorstwo zarządzające gazociągiem Nord Stream 2. Zdaniem wnioskodawców, uruchomienie gazociągu przyniosłoby szkody Stanom Zjednoczonym i państwom europejskim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA energetyka Ameryka Ameryka Północna Republikanie Nord Stream 2 Nord Stream II GOSPODARKA

Stowarzyszenie OdNowa w Zjednoczonej Prawicy. Dr Anusz: to gest, który wykonał Jarosław Kaczyński

- Jest to symboliczny gest w kierunku mniejszych środowisk, który wykonał wobec nich prezes Jarosław Kaczyński, żeby miały one pewne poczucie swojej podmiotowości - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz, politolog, komentując konferencję prasową, na której przedstawiony został nowy tworzący rząd koalicjant.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka zjednoczona prawica Republikanie Jarosław Kaczyński Adam Bielan Andrzej Anusz koalicja

Kongres USA podniósł limit długu publicznego. Teraz ustawa trafi do prezydenta Joe Bidena

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zatwierdziła uchwaloną wcześniej przez Senat ustawę o podniesieniu limitu długu publicznego Stanów Zjednoczonych. Pozwoli to na funkcjonowanie administracji państwowej przez kolejne dwa miesiące. Długofalowy poziom zadłużenia państwa jest w USA przedmiotem sporu politycznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone GOSPODARKA dług publiczny Kongres USA polityka Joe Biden demokraci Republikanie

Umowa PiS, Solidarnej Polski i Republikanów już w przyszłym tygodniu? Bortniczuk: będziemy trzecim podmiotem koalicji

- Jako Partia Republikańska będziemy podpisywać być może już w przyszłym tygodniu umowę koalicyjną z PiS i Solidarną Polską. Staniemy się tym samym trzecim podmiotem koalicji w miejsce Porozumienia - zdradził w Polskim Radiu 24 Kamil Bortniczuk, poseł i członek Partii Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Porozumienie Jarosława Gowina Prawo i Sprawiedliwość Solidarna Polska Republikanie Sejm zjednoczona prawica POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Sytuacja w Afganistanie obniżyła notowania Bidena. Zmiana faworyta wyborczych sondaży

Nowy sondaż wskazał byłego prezydenta Donalda Trumpa jako faworyta do wygrania wyborów w USA w 2024 r. Kandydat Republikanów nieznacznie wyprzedza w nim swojego rywala, Demokratę Joe Bidena. Porażka 20-letniej, międzynarodowej misji w Afganistanie oraz decyzja obecnego prezydenta USA o wycofaniu wojsk amerykańskich jest - według badania - główną przyczyną spadku zaufania. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone sondaż Donald Trump Joe Biden USA demokraci Republikanie Biały Dom