Polskie Radio
Section05
Za życiem

Przełom w prawodawstwie pro-life nastąpi w USA? Ekspert ostrzega przed działaniami administracji Joe Bidena

- Z wielką nadzieją spoglądamy na to, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Mówimy o bardzo ważnej zmianie prawa, która może wydarzyć się w państwie tak wielkim, że zajmuje niemal cały kontynent - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Dodaje, że przeszkodą mogą być działania administracji Joe Bidena.
Zobacz więcej na temat:  Za życiem aborcja ŚWIAT kobieta dziecko prawo USA POLSKA Joe Biden podsumowanie 2021

Projekt ustawy o wolności sumienia m.in. ws. aborcji w USA. "Wzywamy Kongres, aby stanął w obronie godności"

W USA trwa dyskusja nad ustawą wprowadzającą zmiany w publicznej służbie zdrowia. Celem nowelizacji jest zakaz rządowej dyskryminacji pracowników opieki zdrowotnej, którzy z poważnych powodów moralnych lub religijnych zdecydowanie sprzeciwiają się uczestniczeniu w niektórych procedurach medycznych, głównie aborcji.
Zobacz więcej na temat:  aborcja kobieta prawo USA ŚWIAT społeczeństwo polityka zdrowie lekarz pielęgniarka Kościół Za życiem dziecko etyka

Prezydent Portugalii zawetował ustawę legalizującą eutanazję. "Misją jest ratowanie ludzkiego życia"

W stronę prezydenta Portugalii kilka organizacji świeckich wystosowało podziękowania. Związane jest to, z tym że szef rządu zawetował ustawę legalizującą eutanazję w tym kraju. To już druga tego rodzaju decyzja, kiedy Marcelo Rebelo de Sousy odmówił podpisania przepisów, które miałby zezwolić na legalizację śmierci wspomaganej medycznie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo eutanazja Za życiem ŚWIAT Portugalia

Wspomagane samobójstwo we Włoszech. Watykan: pytajmy, czy najwłaściwszą reakcją jest odebranie życia

We Włoszech po raz pierwszy władze sanitarne wyraziły zgodę na wspomagane samobójstwo. Pragnący odebrać sobie życie 43-latek jest sparaliżowany od 11 lat. Odnosząc się do tego przypadku, Watykan zaznacza, że nakłanianie chorych do odebrania sobie życia nie jest właściwą odpowiedzią na cierpienie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Włochy Za życiem Watykan ŚWIAT eutanazja

Sprzeciw wobec manipulacji ws. śmierci pacjentki z Pszczyny. Powstał list otwarty lekarzy i naukowców

- Odmowa podjęcia prawnie dopuszczalnych czynności ratujących życie w wielu przypadkach może być kwalifikowana jako błąd medyczny prowadzący do odpowiedzialności lekarza oraz placówki medycznej – piszą sygnatariusze specjalnego listu ws. śmierci pacjentki z Pszczyny. Dokument opatrzono dopiskiem "Stop dezinformacji opinii publicznej".
Zobacz więcej na temat:  aborcja ciąża Za życiem prawo zdrowie dziecko POLSKA Trybunał Konstytucyjny polityka społeczeństwo

Wsparcie po urodzeniu dziecka z niepełnosprawnością. Wdówik o szczegółach ustawy "Za życiem"

Osobne pokoje dla kobiet w ciąży z wadą, wyższa kwota niż obecne 4 tys. zł za urodzenie niepełnosprawnego dziecka, doradca zamiast asystenta rodziny - wymienia w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, mówiąc o zmianach w projekcie ustawy "Za życiem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja społeczeństwo Za życiem ustawa ciąża niepełnosprawni niepełnosprawność

Wielka Brytania: uniwersytety przeciw pro-life. Kolejny atak na obrońców życia

Katoliccy studenci doświadczają coraz poważniejszych prześladowań na brytyjskich uczelniach. Nominacja ks. Davida Palmera na kapelana Uniwersytetu w Nottingham została zablokowana wyłącznie dlatego, że publikował on tweety sprzeciwiające się aborcji i eutanazji. - W tych czasach prawie niemożliwe jest bycie katolikiem na uniwersytecie, jeśli otwarcie wyznaje się swoją wiarę – przyznał duchowny. To kolejny przykład działań przeciwko wartościom chrześcijańskim.
Zobacz więcej na temat:  aborcja Za życiem ŚWIAT prawo wolność słowa Wielka Brytania edukacja studia społeczeństwo

Europarlament chce, by odmowa aborcji była uznana za przestępstwo

Do traktowania przemocy ze względu na płeć w internecie i w życiu codziennym jako "szczególnie poważnego przestępstwa o wymiarze transgranicznym" wezwał ostatnio Parlament Europejski. Jak wynika ze szczegółów przyjętej inicjatywy ustawodawczej, wśród zachowań, które mają zostać uznane za przestępstwo, jest "odmowa bezpiecznej i legalnej aborcji".
Zobacz więcej na temat:  aborcja Za życiem ŚWIAT prawo Parlament Europejski polityka społeczeństwo

Hiszpania: możliwe kary za rozmowy przed klinikami aborcyjnymi. Ustawa kryminalizuje działania pro-life

Izba niższa hiszpańskiego parlamentu przyjęła do dalszych prac projekt ustawy, który zakłada karalność działań pro-life. Ustawa zaproponowana przez rządzącą hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą w maju, teraz zyskała akceptację i będzie procedowana. Dokument kryminalizuje "nękanie kobiet udających się do klinik w celu dobrowolnego przerwania ciąży".
Zobacz więcej na temat:  ciąża aborcja Za życiem Hiszpania ŚWIAT prawo