Polskie Radio
Section05
Zimbabwe

"Dekolonizacja nie była dobrym zakończeniem kolonializmu"

W czasie 52 lat niepodległości Zimbabwe – początkowo Rodezji – na czele państwa przez 37 lat, najpierw jako premier, później prezydent, stał odsunięty w ostatnich dniach od władzy Robert Mugabe. W audycji W Gruncie Rzeczy o sytuacji w Afryce, w kontekście procesu dekolonizacji, mówili Konrad Kołodziejski z Sieci i Hubert Kozieł z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zimbabwe Afryka kolonie Robert Mugabe

Zimbawbe: Robert Mugabe sam ustąpił ze stanowiska

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe we wtorek ustąpił ze sprawowanego od 37 lat urzędu. Na ulicach wybuchła euforia. O swojej decyzji poinformował w liście przekazanym parlamentowi. W piątek na nowego prezydenta zostanie zaprzysiężony Emmerson Mnangagwa. O tym, co odejście Mugabego oznacza dla Zimbabwe, mówił w audycji Świat w Powiększeniu Derek Matyszak, analityk Institute of Security Studies w Harare.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mugabe Zimbabwe Afryka prezydent

Jak daleko pójdą przemiany polityczne w Zimbabwe?

- W tym momencie, kiedy do demonstracji za ustąpieniem Mugabego wezwały też inne siły polityczne, może to oznaczać, że cały ten proces pójdzie dalej, że to nie będzie tylko podmiana jednego polityka pamiętającego czasy wojny wyzwoleńczej na innego w podobnym wieku i pochodzącego z tego samego środowiska - mówił na antenie radiowej Jedynki Grzegorz Waliński, były ambasador RP w krajach afrykańskich. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zimbabwe Magdalena Skajewska Unia Europejska media Rosja Beata Płomecka Świat w południe

"Do sankcji UE na Polskę jeszcze daleka droga"

- Parlament Europejski musi uchwalić wszczęcie tej procedury większością 2/3 głosów. Patrząc na głosy w czasie dzisiejszej debaty, bo to było posiedzenie plenarne, a więc taka próba, tej większości 2/3 nie osiągnięto - mówił na antenie radiowej Jedynki Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Guzy Parlament Europejski Komisja Europejska Grzegorz Ślubowski Dariusz Rosiak Zimbabwe