Polskie Radio
Section05
Aleksandra Świgut

Aleksandra Świgut: Zygmunt Mycielski poszukiwał wolności twórczej

- To moje pierwsze spotkanie z twórczością Zygmunta Mycielskiego. Jest to ekspresja bardzo intelektualna, w tej muzyce jest bardzo dużo dysonansów, eksperymentów z harmonią i rytmiką. W warstwie melodyczno-harmonicznej jest jak na swoje czasy bardzo awangardowa - mówiła w Dwójce pianistka Aleksandra Świgut. 
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka Karol Furtak Zygmunt Mycielski Stefan Kisielewski Roman Palester Karol Szymanowski Aleksandra Świgut

Jubileuszowa odsłona All’improvviso w Gliwicach

- W budowaniu programu festiwalowego staramy się pokazywać improwizację jako czynnik twórczy (...). Szukamy takich propozycji artystycznych lub inicjujemy to wśród artystów, z którymi pracujemy, by proponowali coś, co improwizację potraktuje jako punkt wyjścia - mówił w Dwójce o jesiennej odsłonie Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso w Gliwicach Artur Malke, współorganizator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Gliwice Aleksandra Świgut Martyna Pastuszka Dwójka Jakub Kukla muzyka dawna

Aleksandra Świgut: na estradzie otwieram się ze swoją wrażliwością

- Myślę, że każdy z nas ma swoją stronę, której nie pokazuje. Jednak zależy mi na tym, by na scenie przekazać moje najgłębsze myśli i uczucia, które nie zawsze emanują blaskiem. Dlatego muzyka Mahlera, tak związana z poczuciem samotności, jest mi bliska - mówiła w Dwójce znakomita pianistka Aleksandra Świgut.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna fortepian muzyka dawna Dwójka Andrzej Sułek KULTURA Aleksandra Świgut