Polskie Radio
Section05
Chersoń

Do Chersonia z Polski dotarł konwój humanitarny

Do Chersonia z Polski dotarł konwój z pomocą humanitarną. Transport został wysłany w ramach projektu Poland Helps, inicjatywy Fundacji Siępomaga. Na południe Ukrainy dojechało 15 samochodów wiozących ponad 15 ton różnego rodzaju produktów, 30 wolontariuszy z całej Polski, ale też Polacy i Ukraińcy ze Lwowa. Niektórzy z nich, tak jak choćby wolontariusze ze Szczecina, przejechali nawet 4600 km by dotrzeć z pomocą do potrzebujących.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Chersoń pomoc Polacy za granicą

Chersoń. Jedno z najbardziej doświadczonych wojną miast Ukrainy. Piekło codziennych ostrzałów

Chersoń jest po Mariupolu najbardziej doświadczonym wojną miastem Ukrainy. Po kilku miesiącach rosyjskiej okupacji, która była trudnym okresem dla mieszkańców miasta, kiedy znikali policjanci i działacze proukraińscy, gdy w katowniach znęcano się nad ludźmi, zaczął się nowy koszmar. Codzienne ostrzały. Całe miasto jest narażone. Pociski uderzyły w budynek administracji i w inne ważne miejsca, ale mieszkańcy zwykłych bloków mieszkalnych też nie mogą czuć się bezpiecznie. 
Zobacz więcej na temat:  Chersoń wojna na Ukrainie

Odkryto kolejne rosyjskie katownie na Ukrainie. Szokujące ustalenia śledczych

W Chersoniu odkryto kolejne rosyjskie katownie. Według informacji prokuratury "w celach i w piwnicach stosowano różne metody tortur, przemoc fizyczną i psychiczną". W jednym pomieszczeniu, w piwnicy budynku biurowego, gdzie również urządzono katownię, znaleziono części rury, kajdanki i inne przedmioty.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Chersoń zbrodnie wojenne ŚWIAT