Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

Narodowe Czytanie 2022. Janusz Kukuła: zatopimy się w niezwykłym świecie Adama Mickiewicza

Podczas Narodowego Czytania "Ballad i romansów" zatopimy się w niezwykłym świecie Adama Mickiewicza. Zabiorę państwa nad Świteź, by zobaczyć wszystkie te duchy - młodzieńców, dziewczyn - i zjawiska, które tak pięknie opisywał nasz wieszcz narodowy - zapowiedział na antenie PR24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Uroczysty odczyt rozpocznie się w Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA czytelnictwo Janusz Kukuła Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie 2022. Kolarski w PR24: to prawdziwe święto polskiej literatury

3 września odbędzie się 11. edycja Narodowego Czytania. O wydarzeniu, w którym uczestniczyć będzie Para Prezydencka, mówił w Polskim Radiu 24 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. - To, co jest wyjątkowe w Narodowym Czytaniu to obywatelskość i wspólnotowość tej akcji - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie czytelnictwo kancelaria prezydenta Polskie Radio 24 Narodowe Czytanie 2022 społeczeństwo Adam Mickiewicz

Instytut Książki wspiera małe księgarnie. "To mogą być miejsca tworzące kulturę"

- W poprzedniej edycji dofinansowaliśmy 106 księgarni. Zdaję sobie sprawę z potrzeb rynku księgarskiego, efekt tej pracy będzie długofalowy. Ten zastrzyk finansowy dla małych placówek może być całkiem poważny. Trzeba myśleć o księgarniach na poziomie lokalnym jako miejscach kulturotwórczych, zmienia się świadomość istnienia książki w przestrzeni gmin, miasteczek - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Koehler, wicedyrektor Instytutu Książki.
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo Dwójka Paweł Siwek

"Certyfikat dla małych księgarni": jak można dostać dofinansowanie z resortu kultury?

Jeszcze  tylko do poniedziałku 29 sierpnia można składać wnioski do programu "Certyfikat dla małych księgarni". W ramach, tego programu kameralne księgarnie mogą otrzymać do 40 tys. złotych dofinansowania. Łączny budżet tegorocznej edycji programu wynosi 4 mln złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA książki KULTURA dotacje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pomoc czytelnictwo

"To książka dla osób o rozmaitych zainteresowaniach". Tomasz Zapert o dziele Piotra Wierzbickiego "Domek Baby Jagi"

Piotr Wierzbicki w głównej mierze kojarzy się nam jako publicysta polityczny. Jednak w czerwcu tego roku wydał książkę pod tytułem "Domek Baby Jagi", która jest dziełem o tematyce filozoficznej, a nawet momentami naukowej. I to właśnie ta książka była przedmiotem rozmów w audycji "Poczytnik".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA społeczeństwo KULTURA czytelnictwo

"Autor zasysa czytelnika w swój świat". Orbitowski o książce Colina Insole "Epifanie"

- Insole zasysa w swój świat. Te teksty są przepięknie napisane, bardzo spójne pod względem nastrojów - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski odnosząc się do książki Colina Insole "Epifanie". Jak dodał współprowadzący audycję Piotr Gociek ta proza jest pewnym hołdem dla Europy Środkowej i jej literatury. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura KSIĄŻKA czytelnictwo książki

Ukraina z psiej perspektywy i współczesne greckie tragedie

- Opowiadanie świata z psiej perspektywy sprawia, że możemy z niego wyjąć rozmaite elementy. Pies patrzy na swoich państwa oraz ludzi pojawiających się w ich życiu trochę tak, jak kosmita patrzyłby na ziemian - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Orbitowskim przedstawił książkę Wiktorii Ameliny "Dom dla Doma".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA literatura KSIĄŻKA książki czytelnictwo społeczeństwo pies

PR24 Joanna Miłosz-Piekarska: bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie

- Myślę, że każdy członek rodziny rzutuje na życiorys następnego pokolenia. Gdybym była bratanicą np. znakomitego lekarza, to też by na pewno miało wpływ na moje życie. Oczywistą rzeczą jest, że bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie, bycie córką Andrzeja Miłosza - wspaniałego człowieka - to miało też ogromne znaczenie, formowało mnie jako człowieka - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Joanna Miłosz-Piekarska, autorka książki wspomnieniowej "Wszystkie czasy przeszłe".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Polskie Radio 24 Czesław Miłosz

Wyniki czytelnictwa w Polsce. Maria Deskur: empatia sprzyja czytaniu

- Myślę, że czytanie to jest zasadniczo ćwiczenie trochę empatyczne; ćwiczenie wejścia mocno w relację z drugim człowiekiem de facto, wchodząc w jego słowa. Wydaje mi się, że statystycznie kobietom w jakiś sposób może być łatwiej wejść we współodczuwanie z osobą, która napisała daną opowieść - mówiła w radiowej Dwójce Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki Michał Szułdrzyński Dwójka KULTURA

"Inspiracją był początek życia mojej babci". Dagmara Leszkowicz-Zaluska o swojej książce

- Książka zaczyna się w roku 1912, natomiast zawiera sporo retrospekcji kilka lat wstecz, a kończy się dzień przed wybuchem powstania wielkopolskiego, był to 26 grudnia - tak mówiła w Polskim Radiu 24 o książce "Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei" jej autorka Dagmara Leszkowicz-Zaluska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek literatura KSIĄŻKA HISTORIA czytelnictwo literatura polska KULTURA ignacy paderewski

PR24 Gociek i Orbitowski o ksiązce "W dolinie ciemności" Kolkera

- Czasem bywa tak, że nieszczęście człowieka czy grupy ludzi jest szczęściem medycyny. Tu jest dokładnie taka sytuacja, bo cierpienie całej rodziny Galvinów (...) przysłużyło się medycynie - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, komentując książkę "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" autorstwa Roberta Kolkera. Wraz z Orbitowskim audycję prowadził Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski schizofrenia