Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

PR24 Fenomen książek z gatunku space opera. Gociek: nie bez powodu powstał w USA

- Nie bez powodu jednak space opera narodziła się w konkretnych miejscach. Kiedy mieszka się w mocarstwie jak Stany Zjednoczone, gdzie wszystko jest możliwe, to można snuć takie opowieści - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Razem z Łukaszem Orbitowskim zajęli się m.in. science fiction.
Zobacz więcej na temat:  science-fiction fantastyka książki KULTURA literatura USA kosmos Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski czytelnictwo

"W stronę Seretu". Wiesław Helak: moje marzenie stało się faktem

- Przystępując do pisania miałem okres wojenny w pamięci jako pewien rodzaj marzenia: żeby dotrzeć i dać swój mały głos do tego okresu. W trakcie pisania »Nad Zbruczem« to stało się faktem. Nie miałem planu na następne części, czyli na "Górę Tabor" i "W Stronę Seretu", ale wiedziałem, że to musi być kontynuacja - mówił w Polskim Radiu 24 prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy Wiesław Helak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert literatura KSIĄŻKA książki HISTORIA czytelnictwo

Jaki jest stan czytelnictwa w Polsce? Ks. Szpakowski: dorośli często nie zachęcają do czytania

- Musimy się trochę uderzyć w pierś, bo my - dorośli, rodzice, ale i szkoła - niejednokrotnie nie zachęcamy do czytania. (...) To do nas należy powinność dawania przykładu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski. Gościem audycji była także publicystka Agata Puścikowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA

Łukasz Orbitowski o "Stuleciu Jakowa": wielka historia z małej perspektywy

- Jakow to człowiek, który robił złe rzeczy, ale zachował w sobie sumienie, może dlatego tak bardzo lubimy tę postać. Autor bardzo chciał, żeby ta książka była w Polsce czytana, żeby dotarła do ludzi, by pomóc trochę lepiej poznać wspólnotę losu naszego i Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który wraz z Piotrem Goćkiem mówił w PR24 o książkowych nowościach.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Ukraina historia Europy Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

"Polska potrzebuje oczyszczenia". Prof. Cenckiewicz o książce "Agentura"

- Na jakimś etapie - choć teraz już jest za późno - Polska potrzebowała kogoś, kto byłby w stanie powiedzieć "byłem Szawłem, jestem Pawłem. Byłem agentem, przepraszam, wzywam wszystkich, by postąpili jak ja i przeprosili, bo Polska potrzebuje oczyszczenia" - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Sławomir Cenckiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sławomir Cenckiewicz HISTORIA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert PRL KSIĄŻKA literatura czytelnictwo

"Miejsce popkultury podniósł do rangi sacrum". Anna Lisiecka w PR24 o Bogusławie Kaczyńskim

- Stał się sławny, bo potrafił mówić o elitarnej sztuce tak, że wszyscy go słuchaliśmy. Przeszedł do historii kultury, zachowując dla pokoleń pamięć o minionych tej epoki - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Lisiecka, dziennikarka Polskiego Radia. W audycji "Poczytnik" autorka opowiedziała o swojej najnowszej publikacji "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KSIĄŻKA literatura Bogusław Kaczyński Anna Lisiecka pisarz czytelnictwo MUZYKA muzyka klasyczna

Maria Konopnicka na imieninach Kochanowskiego

Imieniny Jana Kochanowskiego, znane jako najhuczniej obchodzone imieniny w Warszawie, od 2012 roku organizowane są przez Bibliotekę Narodową w Ogrodzie Krasińskich. Twórcy tego wydarzenia jak zwykle zapraszają na mecz, slam poetycki, tańce, a w tym roku przede wszystkim na spotkanie z literaturą Marii Konopnickiej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Biblioteka Narodowa Jan Kochanowski czytelnictwo książki literatura Maria Konopnicka

PR24 Koper: w Polsce Inflanty są bardziej egzotyczne niż Borneo

Już ponad 100 lat temu Gustaw Manteuffel stwierdził, że dla Polaków z Warszawy czy Krakowa Inflanty są bardziej egzotyczne, niż Borneo czy Sumatra - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor książki "Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant". Jak podkreślił, przywrócenie pamięci o polskości Inflant stało się jego obsesją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo literatura Łotwa Estonia Rzeczpospolita

Dofinansowanie bibliotek publicznych. Rząd przeznaczył niemal 79 mln złotych

47 bibliotek publicznych otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę prawie 79 milionów złotych w ramach II naboru wniosków do priorytetu "Infrastruktura bibliotek 2021-2025". Przyznane środki pozwolą na zakup nowoczesnego wyposażenia, adaptację czy modernizację obiektów, budowę nowych oraz przebudowę lub rekonstrukcję już istniejących bibliotek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego czytelnictwo Piotr Gliński biblioteka społeczeństwo

Książka "Syn bagien" Pawła Rzewuskiego. Pytania o II RP

- Forma kryminału jest tylko pretekstem. Formą przyciągnięcia czytelników do tego, co chciałem opowiedzieć o przedwojennej Polsce, pytań, które sobie stawiałem: jak politycznie rozgrywano sprawy, jak postrzegano Kresy i o rolę centralnej Polski w postrzeganiu wschodnich rubieży - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rzewuski, autor książki "Syn bagien".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kresy literatura czytelnictwo kryminał

Tomasz Makowski: czytelnictwo w Polsce jest na poziomie sprzed pandemii

- Obserwowany przez wiele lat negatywny trend został trwale zatrzymany, to dobra wiadomość. W zeszłym roku mieliśmy wzrost czytelnictwa o 4 procent, to napawało optymizmem. Jednak zdalna szkoła i praca w drugim roku pandemii mocno nas zniechęcała. Generalnie spadła aktywność na rzecz kultury, stąd brak spodziewanego wzrostu w tym roku - mówił na antenie Dwójki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo Dwójka Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Paweł Siwek

Stan czytelnictwa w Polsce. Dr Makowski: sytuacja nie jest zła

Przypadający 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doskonała okazja, by pochylić się nad stanem czytelnictwa w Polsce. Z wyników badań opublikowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że "na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38 proc. respondentów".
Zobacz więcej na temat:  książki Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa czytelnictwo

Stan czytelnictwa w Polsce. Znamy raport Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa opublikowała dokument zatytułowany "Raport o stanie czytelnictwa w pierwszym kwartale 2022 roku". Dokument wskazuje, że od jesieni 2021 do wiosny 2022 r. ok. 38 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Z raportu wynika też, że czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii, czyli trend spadkowy został trwale powstrzymany. Odnotowany w 2020 r. niewielki wzrost nie przyniósł również trwałego trendu wzrostowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Biblioteka Narodowa czytelnictwo NAUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KSIĄŻKA

W "Kulturalnej strefie" w PRD o XX edycji Poznańskich Targów Książki

Przed nami XX edycja Poznańskich Targów Książki. Już w najbliższy weekend Poznań ponownie stanie się stolicą literatury. To wielkie święto kilkudziesięciu wydawnictw, miłośników książek, łowców autografów, pisarzy i ilustratorów. Wśród zaproszonych osób nie zabraknie znanych i lubianych autorów. Więcej o tym w załączonej audycji.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska czytelnictwo