Polskie Radio
Section05
Jacek Frentzel

Zamek Królewski dla młodych ludzi: maluj farbami olejnymi jak starzy mistrzowie

Na Zamku Królewskim wystartował cykl warsztatów edukacyjno-artystycznych towarzyszących wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny renesansu". W zajęciach wykorzystywana jest nowatorska metoda poznawania technik malarskich dzięki aplikacji Glaze. Proponuje ona proces tworzenia w stylu starych mistrzów, jednak bez sztalug, płócien, farb i pędzli.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA malarstwo edukacja SZTUKA młodzież dzieci Zamek Królewski Jacek Frentzel Michał Żołądkowski Trójka

"Rymkiewicz. Encyklopedia". Dorobek poety na wystawie w Muzeum Literatury

Jarosław Marek Rymkiewicz znany jest przede wszystkim ze swej twórczości poetyckiej. Jego debiutancki tomik wierszy zatytułowany "Konwencje", a także późniejsza twórczość spotkały się z dużym zainteresowaniem. Z jego dorobkiem można się teraz zapoznać w Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie do 12 listopada trwa wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Jacek Frentzel literatura poezja wystawa Warszawa Jarosław Marek Rymkiewicz

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. "Wolność nie jest dana raz na zawsze"

W piątek przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. W trakcie uroczystości na Westerplatte prezydent Andrzej Duda podkreślał wagę pamięci kolejnych pokoleń Polaków. – Którzy pochylają głowy nad tą pamięcią nie tylko tych, którzy polegli, ale przede wszystkim pamięcią niezwykłego bohaterstwa i oddania ojczyźnie – mówił prezydent. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan II wojna światowa Piotr Łodej Jacek Frentzel

Polscy naukowcy stworzyli zielone paliwo syntetyczne. Przełom w motoryzacji?

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej w ramach projektu Coyote stworzyli innowacyjne paliwo wykorzystując syntezę wody i dwutlenku węgla oraz energię elektryczną pochodzącą z OZE. Ten wynalazek może być bardzo ważny w kontekście unijnego zakazu sprzedaży po 2035 r samochodów napędzanych paliwami kopalnymi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA motoryzacja paliwa paliwa alternatywne samochód benzyna Jacek Frentzel Trójka

Ślady dawnej Warszawy odkryte na budowie Placu Centralnego. Co się z nimi stanie?

Przed Pałacem Kultury i Nauki, przy okazji budowy Placu Centralnego, prowadzone są wykopaliska. Z ziemi wyłoniły się fragmenty przedwojennej zabudowy ulicy Złotej i Chmielnej. Tego akurat można się było spodziewać, ale niektóre rzeczy zaskoczyły historyków i archeologów. Trwają też dyskusje o przyszłości tych odkryć.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA archeologia historia warszawy Pałac Kultury i Nauki Muzeum Sztuki Nowoczesnej budowa Jacek Frentzel Witold Lazar Trójka Plac Centralny wykopaliska Warszawa

Królewskie Arkady Sztuki 2023: Ginczanka, Młynarski, Wodecki, teatr i warsztaty dla dzieci

Już po raz 14. Zamek Królewski zaprasza na Królewskie Arkady Sztuki: cykl ekscytujących spotkań z teatrem i muzyką. Pod historycznym ceglanym sklepieniem Arkad Kubickiego i w Ogrodach Królewskich zagoszczą znakomici artyści, a bogaty i zróżnicowany program pozwoli każdemu, niezależnie od wieku, znaleźć coś dla siebie. W tym roku zabrzmią piosenki Wojciecha Młynarskiego i Zbigniewa Wodeckiego, a na festiwalowej scenie wystąpią: m.in. Rafał Bartmiński, Piotr Baron, Agnieszka Przepiórska i Katarzyna Żak.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zamek Królewski Warszawa SZTUKA TEATR MUZYKA Arkady Kubickiego Królewskie Arkady Sztuki Jacek Frentzel Justyna Grabarz Trójka

Muzyka a wizyta w sklepie. O tym, jak dźwięki wpływają na nasze decyzje zakupowe

Muzyka może mieć wpływ na nasz nastrój. A jej dobór w centrach handlowych znacząco wpływa na decyzje klientów. Muzyka klasyczna kojarzy się z luksusowymi dobrami, z kolei dzięki muzyce w żwawym tempie konsumenci robią zakupy szybciej i bardziej impulsywnie. Temat muzyki tła i opartego na niej audiomarketingu badają naukowcy z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel Michał Żołądkowski zakupy psychologia umysł MUZYKA

Kreatywnie, nieszablonowo i odkrywczo o Polsce: VI Turystyczne Mistrzostwa Vlogerów rozstrzygnięte

Już po raz szósty Polska Organizacja Turystyczna zorganizowała Turystyczne Mistrzostwa Vlogerów. Ideą konkursu jest nie tylko zachęcenie do poznawania i odkrywania atrakcji Polski, ale także zachęcenie do podróżowania po naszym kraju. Wyniki ogłoszono w poniedziałek, 26 czerwca. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA turystyka vlog Polska Organizacja Turystyczna konkurs promocja Jacek Frentzel Radosław Nałęcz Trójka