Polskie Radio
Section05
dopłaty bezpośrednie

Dopłaty bezpośrednie już na kontach rolników. ARiMR: wkrótce upływają terminy złożenia dodatkowych wniosków

Prawie 8,5 mld zł zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2022 r. zostało już przelanych na konta rolników. Jednocześnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że trwają cztery nabory wniosków o pomoc w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Do 15 listopada można złożyć wnioski o dotację na wymianę dachów, a do 18 listopada o wsparcie na inwestycje w przetwórstwo.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo dopłaty bezpośrednie ARiMR dofinansowanie fundusze unijne

Dopłaty bezpośrednie w Polsce będą rosnąć. Ministerstwo rolnictwa dementuje fake newsy

Ministerstwo rolnictwa odniosło się w komunikacie do - jak czytamy - "nieprawdziwych informacji, jakie pojawiły się w ostatnim czasie w niektórych mediach, dotyczących obniżenia wysokości płatności bezpośrednich po 2022 r.". Podano, że średnia wartość wsparcia bezpośredniego w Polsce w przeliczeniu na hektar będzie wzrastać w kolejnych latach
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rolnicy dopłaty bezpośrednie

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej. Janusz Wojciechowski: najważniejsze są gospodarstwa hodowlane

Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że Polska jest w pierwszej grupie krajów, których Komisja Europejska zatwierdziła Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Na zatwierdzenie takich planów czekają między innymi Niemcy i Holandia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Wspólna Polityka Rolna dopłaty bezpośrednie Janusz Wojciechowski polityka

Wojciech Jakóbik: Gwarancja ceny węgla dla klientów indywidualnych pozwoli osłonić najłabszych

- Rząd przyjął ustawę gwarantującą cenę węgla dla klientów indywidualnych i wyniesie ona 996,60 złotych za tonę. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać odbiorcy indywidualni, samorządy i spółdzielnie, które zgłoszą się do programu i udowodnią, że mają źródło gazowe I będą mogły liczyć na wsparcie od podmiotów handlujących węglem, które również zgłoszą się do tego programu - powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel dopłaty bezpośrednie pomoc

Rząd reaguje na problemy rolników. Premier: międzynarodowe instytucje finansowe i KE bardzo to doceniają

- Wieś w ostatnich latach doświadczyła wielu problemów, takich jak susza, pandemia, wojna w Ukrainie i związane z tym wyższe ceny surowców. Na każde z tych zjawisk była reakcja państwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że za każdym razem rząd wdraża nowe rozwiązania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopłaty bezpośrednie ceny paliw rolnicy

Rolnicy będą mieli więcej czasu? Ministerstwo pracuje nad przedłużeniem terminu wnioskowania o dopłaty

Wydłużenie podstawowego terminu składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich do 31 maja br. zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który został skierowany do opiniowania. Jednocześnie proponuje się wydłużenie do 15 czerwca terminu składania zmian do wniosków.
Zobacz więcej na temat:  dopłaty bezpośrednie rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Unia Europejska GOSPODARKA ARiMR

Od poniedziałku rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do nawozów. Kowalczyk: chcemy, by plony były godne

- Od poniedziałku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie zbierać wnioski od rolników o dopłaty do zakupu nawozów - poinformował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Szef resortu poruszył również kwestie skupu jabłek, rekompensat oraz ubezpieczeń upraw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo dopłaty bezpośrednie dofinansowanie owoce ubezpieczenie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

"Konsekwencja, odpowiedzialność, solidarność". Premier: rząd stara się wzmocnić wzrost gospodarczy

- Jest sprawą absolutnie fundamentalną, byśmy mogli odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: komu warto zaufać w trudnym czasie gospodarczym - powiedział premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że rząd stara się wzmocnić wzrost gospodarczy, by służył wszystkim Polakom. Szef rządu przypomniał, że wkrótce będą także dopłaty do nawozów rolniczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo dopłaty bezpośrednie dofinansowanie UE Mateusz Morawiecki

Będą dopłaty do nawozów. Wojciechowski: polski rząd może to zrobić

- Czekamy na oficjalne pismo z Komisji Europejskiej, zatwierdzające program dopłat do nawozów, które formalnie pozwoli na jego uruchomienie - poinformował wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Przypomniał, że według planów rządu, dopłata do nawozów ma wynieść 500 zł do ha w przypadku upraw i 250 zł w przypadku użytków zielonych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA dopłaty bezpośrednie rolnictwo Komisja Europejska Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi