Polskie Radio
Section05
Wspólna Polityka Rolna

Prefinansowanie projektów w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Rząd zajmie się projektem rozporządzenia

Do prac rządowych trafił projekt rozporządzenie ministra rolnictwa, na podstawie którego beneficjenci programów unijnych będą mogli otrzymać prefinansowanie dla zaplanowanych projektów. Rozporządzenie "w sprawie wyprzedzającego finansowania pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027" odnosi się do uchwalonej w styczniu ustawy "o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Wspólna Polityka Rolna dotacje unijne

Wdrożenie nowej unijnej polityki i pomoc rolnikom. Oto najważniejsze zadnia resortu rolnictwa na 2023 r.

Wdrożenie nowej unijnej polityki rolnej, ustabilizowanie rynku nawozów, rozbudowa Krajowej Grupy Spożywczej, wsparcie hodowców trzody chlewnej oraz pomoc w rozwoju energetyki odnawialnej na wsi - to najważniejsze zadania na przyszły rok - poinformował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wspólna Polityka Rolna rolnicy dofinansowanie dofinansowanie UE

Wojciechowski: Polska zrealizowała wszystkie warunki określone w KPO

- Polska zrealizowała wszystkie warunki określone w KPO, zrealizowała też z nawiązką warunki wyroku TSUE z 15 lipca 2021 r. - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską" unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślił, że TSUE nie nakazało Polsce likwidacji Izby Dyscyplinarnej, ale miało zastrzeżenia, co do pozycji tej izby w stosunku do sędziów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy Wspólna Polityka Rolna Janusz Wojciechowski

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej. Janusz Wojciechowski: najważniejsze są gospodarstwa hodowlane

Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że Polska jest w pierwszej grupie krajów, których Komisja Europejska zatwierdziła Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Na zatwierdzenie takich planów czekają między innymi Niemcy i Holandia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Wspólna Polityka Rolna dopłaty bezpośrednie Janusz Wojciechowski polityka

Polska wnosi zmiany do planu Wspólnej Polityki Rolnej. Dokument trafi do Komisji Europejskiej

- Przekazujemy Komisji Europejskiej zmieniony Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. - Mam nadzieję, że w najbliższych dniach KE w pełni go zaakceptuje - dodał.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo GOSPODARKA Komisja Europejska Wspólna Polityka Rolna Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi POLSKA Polska w Unii Europejskiej polityka

Dopłaty do hektara powyżej średniej UE. Premier: dbamy o interesy polskich rolników jak nigdy dotąd

- Od 2022 r. dla ponad 90 proc. gospodarstw rolnych średnie dopłaty do hektara przewyższą średnią unijną - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rada Unii Europejskiej formalnie przyjęła na początku grudnia Wspólną Politykę Rolną na lata 2023-2027.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Wspólna Polityka Rolna Unia Europejska dotacje unijne rolnictwo rząd premier dopłaty bezpośrednie Mateusz Morawiecki

Wojciechowski: propozycja premiera zwiększenia budżetu UE na rolnictwo bardzo interesująca

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że propozycja Polski zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej o 10 proc. jest interesująca. - Każdy głos za tym, aby zwiększyć budżet WPR jest dobra wiadomością - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska rolnictwo Janusz Wojciechowski Wspólna Polityka Rolna Mateusz Morawiecki Komisja Europejska koronawirus pandemia COVID-19

Nowa Wspólna Polityka Rolna - co "ugra" Polska?

Trwają negocjacje  dotyczące finansowania unijnego rolnictwa po roku 2020. Debaty nad Wspólną Polityka Rolną nigdy nie należały do łatwych. Stały się  jeszcze trudniejsze z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Polska liczy na utrzymanie dotychczasowego wsparcia zarówno w pierwszym filarze, a więc dotyczącym dopłat bezpośrednich jak i w drugim filarze, w ramach którego finansowany jest rozwój obszarów wiejskich. Tymczasem z powodu Brexitu  pieniędzy w unijnym budżecie będzie o kilka miliardów euro mniej.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski Wspólna Polityka Rolna