Polskie Radio
Section05
Wspólna Polityka Rolna

Wojciechowski: propozycja premiera zwiększenia budżetu UE na rolnictwo bardzo interesująca

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że propozycja Polski zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej o 10 proc. jest interesująca. - Każdy głos za tym, aby zwiększyć budżet WPR jest dobra wiadomością - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska rolnictwo Janusz Wojciechowski Wspólna Polityka Rolna Mateusz Morawiecki Komisja Europejska koronawirus pandemia COVID-19

Nowa Wspólna Polityka Rolna - co "ugra" Polska?

Trwają negocjacje  dotyczące finansowania unijnego rolnictwa po roku 2020. Debaty nad Wspólną Polityka Rolną nigdy nie należały do łatwych. Stały się  jeszcze trudniejsze z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Polska liczy na utrzymanie dotychczasowego wsparcia zarówno w pierwszym filarze, a więc dotyczącym dopłat bezpośrednich jak i w drugim filarze, w ramach którego finansowany jest rozwój obszarów wiejskich. Tymczasem z powodu Brexitu  pieniędzy w unijnym budżecie będzie o kilka miliardów euro mniej.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski Wspólna Polityka Rolna

Polska i Słowenia zgadzają się ws. Wspólnej Polityki Rolnej

Stanowiska Polski i Słowenii w wielu kwestiach są zbliżone, np. w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, podwójnej jakości produktów czy relacji rolnik-przetwórca-handel - powiedział na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. We wtorek odbyły się rozmowy ministra Jurgiela z wicepremierem Słowenii i ministrem rolnictwa Dejanem Żidanem.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Jurgiel POLSKA rolnictwo Unia Europejska Słowenia Wspólna Polityka Rolna

Równe dopłaty bezpośrednie, ale na niższym poziomie?

Jednym z tematów dzisiejszych (16 maja) obrad rządu była „Wspólna polityka rolna po 2020 roku – polskie priorytety”. Nasz kraj opowiada się za utrzymaniem pierwszego i drugiego filaru unijnej Wspólnej Polityki Rolnej, czyli tych dotyczących płatności bezpośrednich oraz rozwoju obszarów wiejskich.
Zobacz więcej na temat:  Sylwia Zadrożna Justyna Golonko Dariusz Kwiatkowski rolnictwo rolnicy dopłaty bezpośrednie Wspólna Polityka Rolna Unia Europejska