Polskie Radio
Section05
Wspólna Polityka Rolna

Dopłaty do hektara powyżej średniej UE. Premier: dbamy o interesy polskich rolników jak nigdy dotąd

- Od 2022 r. dla ponad 90 proc. gospodarstw rolnych średnie dopłaty do hektara przewyższą średnią unijną - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rada Unii Europejskiej formalnie przyjęła na początku grudnia Wspólną Politykę Rolną na lata 2023-2027.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Wspólna Polityka Rolna Unia Europejska dotacje unijne rolnictwo rząd premier dopłaty bezpośrednie Mateusz Morawiecki

Wojciechowski: propozycja premiera zwiększenia budżetu UE na rolnictwo bardzo interesująca

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że propozycja Polski zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej o 10 proc. jest interesująca. - Każdy głos za tym, aby zwiększyć budżet WPR jest dobra wiadomością - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska rolnictwo Janusz Wojciechowski Wspólna Polityka Rolna Mateusz Morawiecki Komisja Europejska koronawirus pandemia COVID-19

Nowa Wspólna Polityka Rolna - co "ugra" Polska?

Trwają negocjacje  dotyczące finansowania unijnego rolnictwa po roku 2020. Debaty nad Wspólną Polityka Rolną nigdy nie należały do łatwych. Stały się  jeszcze trudniejsze z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Polska liczy na utrzymanie dotychczasowego wsparcia zarówno w pierwszym filarze, a więc dotyczącym dopłat bezpośrednich jak i w drugim filarze, w ramach którego finansowany jest rozwój obszarów wiejskich. Tymczasem z powodu Brexitu  pieniędzy w unijnym budżecie będzie o kilka miliardów euro mniej.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski Wspólna Polityka Rolna