Polskie Radio
Section05
Dwójka - na antenie

Dr hab. Jacek Friedrich o Muzeum Narodowym w Gdań

Dr hab. Jacek Friedrich opowiadał o zmianach w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Dyrektor  zaznaczył, że ośrodek ma przed sobą dwie drogi. Jedną z nich jest budowa instytucji o charakterze lokalnym, co wiąże się bezpośrednio z historią muzeum. - Muzeum było konstruowane jako instytucja, która gromadziła w XIX i XX wieku zagrożone i coraz bardziej rozpraszane obiekty sztuki gdańskiej i pomorskiej, a także zbiory sztuki zachodnioeuropejskiej - wyjaśnił dr hab. Jacek Friedrich podkreślając, że należałoby skupić się na dokumentowaniu bogatej tradycji lokalnej i pobudzaniu świadomości, że to miasto między XV a XVIII wiekiem było wielkim ośrodkiem artystycznym.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Gdańsk

Dr Danuta Gwizdalanka o książkach poświęconych muzyce

Mimo że w tym roku obchodzimy 250. rocznicę urodzin Ludwika van Beethovenam w Polsce nie widzimy zbyt wielu publikacji dotyczących życia bądź twórczości niemieckiego geniusza. Dr Gwizdalanka uważa, że problemem w Polsce są książki pisane przez ekspertów dla ekspertów i podkreśla, że od lat stara się tłumaczyć wiedzę o muzyce na język, który byłby bardziej przystępny. Zauważa, że często są to informacje napisane językiem, który sprawia wrażenie naukowego. Jest to "choroba, która toczy nie tylko środowisko muzyczne".
Zobacz więcej na temat:  książki MUZYKA

Dach nad Amfiteatrem w Łazienkach Królewskich

- Postawiono bardzo wysokie wymagania, jeśli chodzi o uwarunkowania ochrony konserwatorskiej. Oczekiwaliśmy w tym konkursie studialnym, który mógł być potem przedłużony do możliwości realizacyjnych, wypełnienia tych warunków, które założono w konkursie. A założono minimalną czy wręcz zerową ingerencję w substancję obiektów zabytkowych oraz demontowalność zadaszenia, które miało być przeznaczone do umożliwienia czasowego użytkowania Amfiteatru i teatru dla organizacji codziennych wydarzeń z pewnym uniezależnieniem się od warunków pogodowych - tłumaczył Mariusz Ścisło, przewodniczący sądu konkursowego.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Warszawa