Polskie Radio
Section05

Dwójka

Rzecz "nie do pomyślenia poza radiem", czyli magia słuchowiska

- Bardzo mnie pociągało słuchowisko ze względu na swoją surowość i oszczędność środków. Autor jest tutaj ograniczony do dialogu i musi bardzo uważać na wyraz i siłę słowa. I musi te słowa bardzo uważanie odważać - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Krzysztoń. W 95. rocznicę powstania Polskiego Radia wysłuchaliśmy opowieści o związkach radiowego medium z literaturą.
Zobacz więcej na temat:  literatura Polskie Radio Kinga Michalska

Nauka wdzięku, czyli listy Szymborskiej i Barańczaka

- Oni są bardzo powściągliwi w swojej twórczości, ale stosują też humor, by się zanadto z emocjami nie obnażyć. Barańczak powiedział zresztą kiedyś, że humor to coś śmiertelnie poważnego - mówił prof. Krzysztof Biedrzycki w audycji o zbiorze listów "Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011" Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Stanisław Barańczak listy Kinga Michalska literatura

Decyzja o odbudowie Warszawy wcale nie była oczywista

- W styczniu 1945 roku miasto było tak straszliwie zniszczone, że zastanawiano się, czy je odbudowywać. Chciano przenieść stolicę do Łodzi. Myślę, że tu już od początku rola warszawiaków była ogromna, bo po prostu natychmiast zaczęli wracać do swojego miasta, w te ruiny - mówiła w Dwójce Katarzyna Madoń-Mitzner ze stołecznego Domu Spotkań z Historią.
Zobacz więcej na temat:  Dom Spotkań z Historią 1945 Warszawa HISTORIA KULTURA Tomasz Obertyn

Anna Odi: w szkole pytano mnie, jak ja mogę mieszkać na terenie obozu

- Rodzice raczej chronili od tego tematu mnie i moje siostry. Pierwsze moje pytania związane z tym miejscem pojawiły się, jak już poszłam do szkoły podstawowej. Nieraz dzieci mnie pytały, jak ty się nie boisz mieszkać na tym terenie - mówiła bohaterka audycji dokumentalnej, dla której Muzeum Auschwitz-Birkenau to nie tylko miejsce pracy.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica HISTORIA Aleksandra Łapkiewicz