Polskie Radio
Section05
emerytura pomostowa

Prezes ZUS: pomysł na dobrowolne składki od przedsiębiorców, to byłby długofalowy błąd

Kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) jest dobra. Aż 85 proc. wydatków pokrywamy ze składek, a to dlatego, że wzrosły wynagrodzenia i pracuje coraz więcej Polaków, ale również cudzoziemców, głównie z Ukrainy. Zadajemy też kłam twierdzeniom jakoby nasz ZUS finansował licznie ukraińskich emerytów. Natomiast wprowadzenie dobrowolnych składek dla przedsiębiorców oznaczałoby, że na ich emerytury i świadczenia składaliby się zatrudnieni na etatach i zleceniach - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zus składki emerytura pomostowa emerytura

Emerytury stażowe. Prezydent: są bardzo oczekiwane przez Polaków

- Cieszę się, że Zjednoczona Prawica zobowiązała się do ustanowienia emerytur stażowych. Są bardzo oczekiwane - podkreślił w wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda. Wyraził zadowolenie z faktu, że to, o czym mówił w kampanii prezydenckiej w 2020 roku, "znajdzie ostatecznie pozytywny finał".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prezydent Andrzej Duda emerytura emerytura pomostowa emerytury stażowe emerytury mundurowe ZUS zus składki społeczeństwo POLSKA

Eksperci: emerytury stażowe są ważne, ale potrzebna jest kampania informacyjna o ich skutkach dla każdego uprawnionego

Z emerytur stażowych na pewno ucieszą się ci, którzy długo pracują, ale powinni też mieć świadomość, że ich świadczenia będą niższe o ok. 40 procent,  a może i więcej. Trzeba też opamiętać, że może odejść z rynku pracy ok. 160 tys. osób, niemal od razu więc konieczne jest informowanie również o tym, że mają wybór czy odejść czy pracować dłużej bo ludzie ci, są potrzebni - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute oraz prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy bezrobocie ZUS emerytura emerytura pomostowa

Prezes ZUS: 14 emerytura to ponad 2200 zł na rękę dla emerytów już we wrześniu

Ponad 2200 zł – to tegoroczna kwota dodatkowego świadczenia, tzw. 14-ki,  dla emerytów i rencistów, którą otrzyma ok. 6,8 mln osób. Kolejne ok. 2 mln osób dostaną ją według zasady złotówka za złotówkę. Na ten cel są zapewnione pieniądze w budżecie państwa ale i Fundusz ubezpieczeń Społecznych ma się bardzo borze, bo 85 proc. jego wydatków jest pokrywane ze składek osób pracujących. Ale o oni korzystają na zbieraniu kapitału w ZUS gdyż tylko w tym roku zostało im dopisane do składek aż 14,4 proc. ich wartości - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura pomostowa emerytura ZUS renta dożywotnia Gertruda Uścińska

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Nowelizacja ustawy wniosła pozytywne zmiany

W czerwcu 2023 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,6 tys. osób - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przeciętna wysokość kompensówki w czerwcu wyniosła ok. 3,5 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA ZUS świadczenie kompensacyjne nauczyciel emerytura pomostowa