Polskie Radio
Section05
epidemia

Pandemia koronawirusa powróci? Premier Morawiecki: przestrzegam wszystkich

- Przestrzegam dzisiaj wszystkich przed tym, co może się stać jesienią. COVID-19 może wrócić, dlatego zachowujmy zasady sanitarne. To jedna rzecz, ale druga to zaszczepmy się tą trzecią, albo czasami czwartą dawką. Ja sam za kilka tygodni chcę przyjąć czwartą dawkę, ponownie się zaszczepić - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla podcastu "Przygody Przedsiębiorców".
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 epidemia pandemia premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo POLSKA

Unijni ministrowie finansów zatwierdzili polski Krajowy Plan Odbudowy

Jest zgoda w Unii Europejskiej na polski Krajowy Plan Odbudowy - potwierdził unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni. Decyzję podjęli ministrowie finansów krajów członkowskich na spotkaniu w Luksemburgu. Z ustaleń korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że wszystkie kraje były za z wyjątkiem Holandii, która wstrzymała się od głosu. - To bardzo dobra wiadomość - tak minister finansów Magdalena Rzeczkowska skomentowała przyjęcie polskiego KPO.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kryzys pandemia koronawirus epidemia Krajowy Plan Odbudowy

Delta czy omikron? Który wariant groźniejszy? Nowe wyniki badań naukowców

Prof. Ariel Kushmaro z Uniwersytetu Ben-Gurion oraz dr Karin Yaniv podejrzewają, że omikron, jak też ewentualne inne jego subwarianty, mogą wkrótce zaniknąć, a zastąpi go bardziej odporna delta, zdolna wywołać kolejną falę infekcji. Izraelscy specjaliści piszą o tym na łamach "Science of the Total Environmental".
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 Izrael Europa badania ŚWIAT

Koniec stanu epidemii. Wiceminister zdrowia: koronawirus nie zniknął

 - Dziś było tylko 95 nowych przypadków zakażeń, w szpitalach przebywa 981 osób, 50 osób jest podłączonych do respiratorów. Współczynnik reprodukcji wirusa wynosi 0,79 i spada. Są to wyznaczniki, abyśmy ze stanu epidemii przeszli w stan zagrożenia epidemicznego - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Kraska zdrowie POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia epidemia

Koniec stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia przestrzega: zagrożenie jeszcze z nami jest

- Zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne ze zniesieniem epidemii, bo jej żaden minister świata nie jest w stanie znieść swoją decyzją - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak powiedział, epidemia koronawirusa jeszcze z nami jest, ale stopniowo przybiera taki charakter, jak grypa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19 epidemia pandemia Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia

Koronawirus w Polsce. Od dziś obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego

Od dzisiaj obowiązujący dotąd stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Ma on obowiązywać co najmniej do września. Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomina jednak, że to nie oznacza zniesienia epidemii, a jedynie sygnalizuje, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku, choć zagrożenie wciąż jest.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 koronawirus pandemia epidemia społeczeństwo infografika

USA udostępnią innym krajom kluczowe technologie. Biden o walce z COVID-19

W czwartek prezydent USA Joe Biden podczas drugiego globalnego szczytu ws. pandemii, zorganizowanego przez USA powiedział, że "Stany Zjednoczone udostępnią innym krajom kluczowe technologie związane z walką z COVID-19". Uczestnicy spotkania zadeklarowali przeznaczenie dodatkowych 3 mld na walkę z obecną i przyszłymi pandemiami.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus ŚWIAT szczepienia COVID-19 szczepionka społeczeństwo pandemia epidemia sars-cov-2 USA

Zobacz wideo Koniec stanu epidemii. Sałek: powoli wracamy do normalnego funkcjonowania

– To jest pozytywna informacja, że pandemia słabnie. Wszyscy powoli wracamy do normalnego funkcjonowania i odbudowy więzi społecznych – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, Tomasz Rzymkowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Adrian Zandberg z Lewicy Razem.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kierwiński Tomasz Rzymkowski Paweł Sałek Adrian Zandberg epidemia koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia zdrowie społeczeństwo Trójka