Polskie Radio
Section05
epidemia

PR24 Wiceszef MZ podał liczbę nowych przypadków COVID-19. "Wielu Polaków się uodporniło"

- Wzrosty w Polsce mogą nastąpić na przełomie roku. Jeśli nie pojawi się nowa mutacja koronawirusa, to sytuacja będzie w miarę spokojna, co jest zasługą szczepień, nasze społeczeństwo uodporniło się - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Kraska zdrowie POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia epidemia Ministerstwo Zdrowia

"Jesteśmy w grupie szczęśliwców". Dr Libura o nowych szczepionkach na COVID-19

- Szczepienia na pewno uratowały zdrowie i życie milionom osób w krajach, w których były dostępne - powiedziała w Polskim Radiu 24 ekspert ds zdrowia Maria Libura, komentując nowe, tzw. celowane, szczepionki przeciw COVID-19. - Powinniśmy skorzystać z tego, że jako Polska, jesteśmy w grupie szczęśliwców, którzy do tej nowej technologii mają dostęp - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Sobolewski społeczeństwo COVID-19 pandemia epidemia

Kiedy może przyjść kolejna fala COVID-19? Wiceminister zdrowia wskazuje termin

- Zgodnie z danymi, które otrzymujemy, prognozujemy, że kolejnej fali możemy spodziewać się w listopadzie, a nawet w grudniu - powiedział w TVP Info wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska pytany o sytuację z COVID-19 w Polsce. - Współczynnik reprodukcji wirusa, czyli wskaźnik R - jest blisko jedności - wynosi 1,08. To pokazuje, że wirus jest już w odwrocie - zaznaczył wiceminister zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 Koronawirus w Polsce Waldemar Kraska pandemia epidemia społeczeństwo

PR24 Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem na wakacjach? Dr Zaczyński wyjaśnia

- Transmisja koronawirusa odbywa się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, gdy przebywamy z drugą osobą powyżej 15 minut - przypomniał w Polskim Radiu 24 dr Artur Zaczyński, wicedyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, pytany, jak uchronić się przed zakażeniem w wakacje. - Jeśli jesteśmy chorzy, czy czujemy się chorzy, nie chodźmy do pracy, nie chodźmy do supermarketów bez maseczki - dodał, apelując o odpowiedzialność.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Koronawirus w Polsce koronawirus pandemia epidemia społeczeństwo

Pandemia koronawirusa powróci? Premier Morawiecki: przestrzegam wszystkich

- Przestrzegam dzisiaj wszystkich przed tym, co może się stać jesienią. COVID-19 może wrócić, dlatego zachowujmy zasady sanitarne. To jedna rzecz, ale druga to zaszczepmy się tą trzecią, albo czasami czwartą dawką. Ja sam za kilka tygodni chcę przyjąć czwartą dawkę, ponownie się zaszczepić - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla podcastu "Przygody Przedsiębiorców".
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 epidemia pandemia premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo POLSKA

Unijni ministrowie finansów zatwierdzili polski Krajowy Plan Odbudowy

Jest zgoda w Unii Europejskiej na polski Krajowy Plan Odbudowy - potwierdził unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni. Decyzję podjęli ministrowie finansów krajów członkowskich na spotkaniu w Luksemburgu. Z ustaleń korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że wszystkie kraje były za z wyjątkiem Holandii, która wstrzymała się od głosu. - To bardzo dobra wiadomość - tak minister finansów Magdalena Rzeczkowska skomentowała przyjęcie polskiego KPO.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kryzys pandemia koronawirus epidemia Krajowy Plan Odbudowy

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucano taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
Zobacz więcej na temat:  Robert Koch bakterie gruźlica Wrocław Niemcy epidemia wąglik nagroda Nobla medycyna lekarz choroby zakaźne choroba choroby płuc HISTORIA

Delta czy omikron? Który wariant groźniejszy? Nowe wyniki badań naukowców

Prof. Ariel Kushmaro z Uniwersytetu Ben-Gurion oraz dr Karin Yaniv podejrzewają, że omikron, jak też ewentualne inne jego subwarianty, mogą wkrótce zaniknąć, a zastąpi go bardziej odporna delta, zdolna wywołać kolejną falę infekcji. Izraelscy specjaliści piszą o tym na łamach "Science of the Total Environmental".
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 Izrael Europa badania ŚWIAT

Koniec stanu epidemii. Wiceminister zdrowia: koronawirus nie zniknął

 - Dziś było tylko 95 nowych przypadków zakażeń, w szpitalach przebywa 981 osób, 50 osób jest podłączonych do respiratorów. Współczynnik reprodukcji wirusa wynosi 0,79 i spada. Są to wyznaczniki, abyśmy ze stanu epidemii przeszli w stan zagrożenia epidemicznego - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Kraska zdrowie POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia epidemia