Polskie Radio
Section05
epidemia

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucało taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
Zobacz więcej na temat:  Robert Koch bakterie gruźlica Wrocław Niemcy epidemia wąglik nagroda Nobla medycyna lekarz choroby zakaźne choroba choroby płuc HISTORIA

Maseczki w szpitalach i aptekach nadal obowiązkowe. "Nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego"

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że "jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego (...) Zachorowań na COVID-19 jest coraz mniej, ale nadal jest dużo infekcji grypowych". Jak wynika z danych resortu zdrowia, w minionych siedmiu dniach potwierdzono ponad 12 tys. zakażeń SARS-CoV-2.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 maseczki epidemia zdrowie Adam Niedzielski POLSKA Koronawirus w Polsce społeczeństwo

PR24 "Wszyscy ponosimy koszty grypy". Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska apeluje o szczepienia

- Daje znać o sobie słaba wyszczepialność przeciwko grypie. Zaszczepienie na poziomie 800 tys. osób w skali kraju to bardzo mało. Szczepienia nie chronią nas przed zakażeniem, ale przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami. Na grypę także się umiera - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Kraska zdrowie POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia epidemia Ministerstwo Zdrowia grypa choroba

PR24 Grypa atakuje. Wiceminister zdrowia: szczepmy się, bo powikłania zostaną z nami do końca życia

- W przypadku grypy nie jest najważniejsze, jak przejdziemy zachorowanie. Chodzi o powikłania, które pozostaną z nami do końca życia. Nie jest jeszcze za późno na szczepienia. Pełną odporność uzyskamy pod 2-3 tygodniach - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Kraska zdrowie POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia epidemia Ministerstwo Zdrowia grypa

PR24 Wiceszef MZ podał liczbę nowych przypadków COVID-19. "Wielu Polaków się uodporniło"

- Wzrosty w Polsce mogą nastąpić na przełomie roku. Jeśli nie pojawi się nowa mutacja koronawirusa, to sytuacja będzie w miarę spokojna, co jest zasługą szczepień, nasze społeczeństwo uodporniło się - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Kraska zdrowie POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia epidemia Ministerstwo Zdrowia

"Jesteśmy w grupie szczęśliwców". Dr Libura o nowych szczepionkach na COVID-19

- Szczepienia na pewno uratowały zdrowie i życie milionom osób w krajach, w których były dostępne - powiedziała w Polskim Radiu 24 ekspert ds zdrowia Maria Libura, komentując nowe, tzw. celowane, szczepionki przeciw COVID-19. - Powinniśmy skorzystać z tego, że jako Polska, jesteśmy w grupie szczęśliwców, którzy do tej nowej technologii mają dostęp - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Sobolewski społeczeństwo COVID-19 pandemia epidemia

Kiedy może przyjść kolejna fala COVID-19? Wiceminister zdrowia wskazuje termin

- Zgodnie z danymi, które otrzymujemy, prognozujemy, że kolejnej fali możemy spodziewać się w listopadzie, a nawet w grudniu - powiedział w TVP Info wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska pytany o sytuację z COVID-19 w Polsce. - Współczynnik reprodukcji wirusa, czyli wskaźnik R - jest blisko jedności - wynosi 1,08. To pokazuje, że wirus jest już w odwrocie - zaznaczył wiceminister zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 Koronawirus w Polsce Waldemar Kraska pandemia epidemia społeczeństwo

PR24 Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem na wakacjach? Dr Zaczyński wyjaśnia

- Transmisja koronawirusa odbywa się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, gdy przebywamy z drugą osobą powyżej 15 minut - przypomniał w Polskim Radiu 24 dr Artur Zaczyński, wicedyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, pytany, jak uchronić się przed zakażeniem w wakacje. - Jeśli jesteśmy chorzy, czy czujemy się chorzy, nie chodźmy do pracy, nie chodźmy do supermarketów bez maseczki - dodał, apelując o odpowiedzialność.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Koronawirus w Polsce koronawirus pandemia epidemia społeczeństwo