Polskie Radio
Section05
Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD Italexit? "Ruch Pięciu Gwiazd i Liga nie posuną się do tego"

Tworzenie rządu we Włoszech prawdopodobnie potrwa dość długo - podobnie jak w Niemczech – mówi portalowi PolskieRadio.pl profesor nauk politycznych Alessandro Chiaramonte z Uniwersytetu we Florencji. Obecnie wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest rząd z udziałem Ruchu Pięciu Gwiazd. Ale i nowe wybory nie są wykluczone. Zdaniem politologa nawet powstanie eurosceptycznego rządu nie doprowadzi do zerwania z UE: społeczeństwo jest bowiem temu przeciwne.
Zobacz więcej na temat:  Włochy wybory we Włoszech NASZ WYWIAD ŚWIAT Europa wybiera - wywiady Wybory w Europie

NASZ WYWIAD Martin Schulz szefem MSZ? Z tego płyną dwa istotne wnioski

Jeśli potwierdzą się doniesienia o nowej obsadzie fotela szefa dyplomacji – może to oznaczać, że wizja reformy UE Paryża ma większe szanse na realizację – ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego. Nie wiadomo wciąż, czy nowy rząd powstanie - członkowie SPD w referendum muszą wyrazić na to zgodę. Jeśli tego nie zrobią, niewykluczone są nowe wybory.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy NASZ WYWIAD wybory w Niemczech SPD CDU Angela Merkel Martin Schulz Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD Doły partyjne SPD zablokują rząd osłabionej Angeli Merkel?

Jest uzgodnienie koalicyjne, są informacje o obsadzie ministerstw w nowym niemieckim rządzie – o Martinie Schulzu jako szefie MSZ i o tym, że CDU i kanclerz Angela Merkel oddają SPD kluczowe resorty.  – Po wstępnych ustaleniach ws. nowego rządu można się spodziewać pewnych zmian w polityce europejskiej Berlina, ale podkreślmy - nie jest do końca pewne, czy rząd ostatecznie się uformuje – mówił portalowi PolskieRadio.pl Tomasz Morozowski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy NASZ WYWIAD wybory w Niemczech SPD CDU Angela Merkel Martin Schulz Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD Ostatnia koalicja Merkel? "Wielki atut zmienił się w balast"

Ze względu na ambicje liderów partyjnych Wielka Koalicja zapewne powstanie. Drugim scenariuszem jest rząd mniejszościowy. Przy tym możliwe jest, że kanclerz Angela Merkel nie dotrwa do końca kadencji – analizuje dr Aleksandra Gasztold z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel NASZ WYWIAD Europa wybiera - wywiady Wybory w Europie Martin Schulz

NASZ WYWIAD Te wybory zmienią Czechy? Zeman ma groźnego rywala

Jirzi Drahosz, konkurent Milosza Zemana, w wyborach prezydenckich jest jedyną nadzieją opozycji. Jeśli wygra, to w odróżnieniu od Milosza Zemana, nie będzie już przedłużał rządów Andrzeja Babisza, który utracił większość w parlamencie – komentuje Wojciech Przybylski, redaktor naczelny magazynu "Visegrad Insight".
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Czechy wybory parlamentarne ŚWIAT Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady Wojciech Przybylski

NASZ WYWIAD Wybory w Niemczech w marcu? "Największy kryzys po wojnie"

To najpoważniejszy kryzys polityczny od początku Republiki Federalnej Niemiec, tj. od 1949 roku - ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl dr Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego. Wśród czterech scenariuszy najprawdopodobniejsze wydają się wybory, zapewne wiosną. Jednak wszystko jeszcze może się wydarzyć, do koalicji mogą przekonać się socjaldemokraci.
Zobacz więcej na temat:  Europa wybiera - wywiady NASZ WYWIAD Niemcy Angela Merkel Frank-Walter Steinmeier Wybory w Europie Europa wybiera

NASZ WYWIAD Austria jeszcze bliżej Rosji? "FPOe ma umowę z Jedną Rosją"

Przyszły kanclerz Sebastian Kurz deklaruje, że będzie prowadził proeuropejską politykę. Jednak wiele pytań budzi potencjalny koalicjant – niechętny UE, uważający odebrany Ukrainie Krym za "rosyjski” i opowiadający się za zniesieniem sankcji. Pojawia się też wątek wejścia Wiednia do V4. O scenariuszach po wyborach w Austrii mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Łukasz Ogrodnik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Europa wybiera - wywiady Austria grupa wyszehradzka

NASZ WYWIAD Kuchnia czeskich wyborów. Jak miliarder urzekał wyborców?

Andrej Babiš, lider ANO może zostać szefem nowego rządu. - Wielu Czechów uwierzyło, że jest on ciężko pracującym, uczciwym biznesmenem, który zniesmaczony kształtem sceny politycznej, wszedł do polityki, by uratować państwo z rąk złodziei - mówił portalowi PolskieRadio.pl ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Jakub Groszkowski.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Czechy wybory parlamentarne OSW Ośrodek Studiów Wschodnich Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD "Francja może przekonać Niemcy do Europy dwóch prędkości"

Prezydent Emmanuel Macron wykazuje inicjatywę, chce głęboko reformować strefę euro. Pytanie, jak zareagują na to Niemcy. Obecnie kanclerz Angela Merkel wykazuje większą elastyczność wobec francuskich postulatów, także w sprawie zmiany traktatów - zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl ekspert Instytutu Zachodniego, Tomasz Morozowski. Jak dodaje, Macron chce utworzenia budżetu i stanowiska ministra finansów strefy euro.
Zobacz więcej na temat:  Wybory w Europie wybory w Niemczech Niemcy Unia Europejska NASZ WYWIAD Europa wybiera - wywiady Angela Merkel Emmanuel Macron

NASZ WYWIAD Czy sojusz gigantów Niemcy-USA odzyska dawną temperaturę?

 - W kampanii CDU po raz pierwszy w tym roku pojawiły się akcenty antyamerykańskie – dokładniej tony krytyki wobec Donalda Trumpa. To może mieć różne skutki – oceniła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl prof. Jadwiga Kiwerska z Instytutu Zachodniego. Jak zauważyła, temperatura relacji tych dwóch kluczowych dla polityki Zachodu państw zależy głównie od dalszej inicjatywy ze strony Waszyngtonu.  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa wybiera - wywiady Wybory w Europie wybory w Niemczech Donald Trump Angela Merkel NASZ WYWIAD Rosja Stany Zjednoczone ŚWIAT

NASZ WYWIAD Koalicja w Berlinie zajmie się sprawą kluczową dla Polski?

Coraz większą legitymację, w przypadku polityków wielkiej koalicji, zyskuje postulat, by uzależnić finansowanie Unii Europejskiej od tzw. solidarności – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Artur Ciechanowicz z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jego zdaniem w przypadku formowania rządu CDU/CSU-SPD może on się pojawić podczas negocjacji.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Niemczech NASZ WYWIAD Niemcy OSW Wybory w Europie Angela Merkel Europa wybiera - wywiady Martin Schulz AfD

NASZ WYWIAD "Merkel zawładnęła politycznym centrum niemieckiego elektoratu"

-  Po pierwsze w ciągu 70 lat istnienia RFN, kraj miał 8 kanclerzy. Po drugie, Niemcom żyje się dobrze i nie chcą zmian. Po trzecie, Merkel zawładnęła politycznym centrum niemieckiego elektoratu, czyli jego połową. To wystarcza do wybrania wyborów - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl prof. Arkadiusz Stempin, autor biografii Angeli Merkel. 
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel NASZ WYWIAD wybory w Niemczech Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD Gdzie rozwiał się efekt Schulza? Wzloty i upadki kampanii

Kampania w Niemczech w kraju debaty i kompromisu w polityce – nie obfitowała w skandaliczne wydarzenia. Były jednak tematy, które wybiły się na pierwsze miejsce, bo one zaabsorbowały umysły obywateli. Na początku wielkie wrażenie na wszystkich zrobił niesamowity sukces Martina Schulza – lecz potem sytuacja przybrała inny obrót. O kampanii u naszego zachodniego sąsiada opowiadał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Artur Ciechanowicz z Ośrodka Studiów Wschodnich z Zespołu Niemiec i Europy Północnej.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Niemcy wybory w Niemczech Wybory w Europie Martin Schulz Angela Merkel ŚWIAT Europa wybiera - wywiady

NASZ WYWIAD Która koalicja w Niemczech? Wielka, mieszczańska, "Jamajka"?

Jak będzie wyglądała scena polityczna w Niemczech po wyborach? Czy wielka koalicja zostanie z nami na kolejną kadencję, czy też zwycięzcy sięgną po inne możliwości? Jakie scenariusze widać obecnie na wyborczym horyzoncie? O tym mówi Artur Ciechanowicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, Zespołu Niemiec i Europy Północnej, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy wybory w Niemczech NASZ WYWIAD ŚWIAT OSW Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady