Polskie Radio
Section05

folk

Nikifor nasz codzienny

1946 rok Krynica. Ojciec pojechał tam na ważną konferencję komunistów europejskich. W przerwie poszedł na spacer. Na murku siedział oberwany żebrak. Bełkotał, podtykając pod nos przechodniom namazane tekturki. Chciał za nie ot tyle, co najtańsza paczka papierochów. Ojciec popatrzył i żal mu się zrobiło żebraka – dał mu pieniądze, ale tekturki nie wziął. To był Nikifor.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa felieton wieś Andrzej Bieńkowski Nikifor sztuka ludowa

„Sesja otwarta”. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego wydała płytę!

Dokładnie 1 lutego miała miejsce odsłona  albumu Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego! „Sesja otwarta” to efekt kilkuletniej pracy członków zespołu. Na płycie znajdziemy 11 utworów, wśród nich: polki, oberki, podróżniaki, walce, fokstroty oraz „melodie pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych, a także przekazywane przez muzykantów najstarszego pokolenia”.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak skrzypce trąbka

Od Rzeczycy i Opoczyńskiego

Dzisiejsze spotkanie dotyczyło dwóch regionów – okolic Rzeczyczy i Opoczyńskiego. Andrzej Bieńkowski darzył je szczególną atencją, szczególnie jeśli chodzi o Rawskie i okolice Rzeczycy właśnie. Tu, w miejscowości Glina, działał najdroższy mu bodaj muzykant – Kazimierz Meto. Rzeczyca i pobliskie wsie były celem wieloletnich podróży Autora. Niedawno ukazało się kolejne wydawnictwo fundacji Muzyka Odnaleziona – płyta „Muzykanci od Rzeczycy”.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski wieś tradycja skrzypce Harmonia

Idzie luty...

Piękne utwory można grać na trąbach i saksofonach, ale i... na zwykłych łyżkach czy pile! O tym przekonaliśmy się w dzisiejszym Źródełku! Co jeszcze czekało nas w Źródełku? Poznaliśmy ludowe wierzenia dotyczące gromnic i wilków, z kłobukiem Pietuchem zanurzyliśmy się w rzece, by odnaleźć jego pana Macieja. Nie zabrakło też ludowego przysłowia, które wyjaśniły nam przedszkolaki z House of Montessori.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Nadszedł czas apatii. Nowa płyta Aoife O'Donovan

Laureatka nagród Grammy, znana z zespołów takich jak Crooked Still czy I’m With Her, gwiazda americany i folku Aoife O’Donovan właśnie wydała swoją kolejną solową płytę „Age of Apathy”. Amerykańsko-irlandzka autorka tekstów i muzyki, wokalistka, grająca na gitarze akustycznej i elektrycznej, jak i na fortepianie, była gościem Muzycznych Spotkań. 
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Hanna Szczęśniak Ameryka Irlandia wywiad gitara pandemia

Świętujemy z Azją i Pacyfikiem

Od samego początku istnienia portalu Radiowego Centrum Kultury Ludowej, oprócz audycji i artykułów poświęconych kulturze ludowej oraz muzyce tradycyjnej, regularnie prezentujemy Państwu teksty związane ze świętami i rokiem obrzędowym w Polsce, zarówno chrześcijańskim, jak i mniejszości narodowych mieszkających w Polsce. W tym sezonie eksplorujemy nowy świąteczny teren...
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Azja Nowy Rok święta

Megitza. Autorska muzyka przyprawiona góralską nutą i współpracą z Węgrami

Megitza opuściła Podhale dla Stanów Zjednoczonych, wróciła do Polski dla miłości. Od najmłodszych lat w jej duszy i sercu gra góralska muzyka, którą, w roli przyprawy, słychać na każdej jej płycie. Na najnowszym albumie artystka łączy siły z węgierskimi muzykami pogranicza. Razem serwują apetyczne góralsko-węgierskie brzmienia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Maciej Szajkowski folklor Podhale