Polskie Radio
Section05

folk

Skrzypce na ramieniu

To instrument, który doskonale znamy z zajęć muzyki w przedszkolu czy szkole. Choć teraz powstają one też w fabrykach, dawniej zawsze budował je lutnik, wytwórca instrumentów, wszystko robiąc ręcznie. Dlatego każde skrzypce miały swój własny charakter i kształt, a wiejscy muzykanci trzymali je czasem na ramieniu, czasem na piersi, wkładając kciuk pod włosie smyczka albo grając tylko jego krótką częścią.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folklor Hanna Szczęśniak skrzypce Szwecja

Asfaltowe magdalenki

Usłyszawszy fragmenty płyty "Wyliczanki, wydzieranki” pomyślałem, że wreszcie ktoś w nurcie folkowo-tradycyjnym nagrał piosenki dla młodszych dzieci w stylistyce autorskiej nieco bardziej buńczucznej, odbiegającej od tej wiernopoddańczej wobec tradycji, która w ostatnich latach się utrwaliła. A jako że wszystkich występujących na płycie znam, więc ucieszyłem się, bo nie ma nic przyjemniejszego niż chwalić tych, których się lubi. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana, ale po kolei.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa Remigiusz Mazur-Hanaj recenzja

Co słychać u sąsiadów? Zwiedzamy Ukrainę

Choć podróżować można po całym świecie, warto też pamiętać o krajach leżących blisko nas. Tam również odkryć można fascynujące tradycje i zwyczaje. Dlatego w „Źródełku” wybieramy się na Ukrainę, kraj pełen niezwykłych pieśni o wciągających, wielogłosowych i ozdobnych melodiach, a także żywych tańców takich jak słynny kozak.
Zobacz więcej na temat:  folklor dzieci muzyka ludowa muzyka tradycyjna Hanna Szczęśniak