Polskie Radio
Section05
folk

RCKL świętuje trzydziestolecie! Jak to się zaczęło?

Radiowe Centrum Kultury Ludowej powstało dokładnie 30 lat temu, formalizując w ten sposób zespół Redakcji Muzyki Ludowej. Oczywiście nie wydarzyłoby się to, gdyby nie Maria Baliszewska – założycielka RCKL-u. Redaktor Baliszewska pojawiła się w Polskim Radiu 1 maja 73. roku we wspomnianej Redakcji Muzyki Ludowej. Wówczas nie było tam żadnego muzykologa, był za to Marian Domański, który już po kilku tygodniach pracy Baliszewskiej jechał z nią wielkim wozem transmisyjnym na pierwsze nagrania terenowe. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna jubileusz Wielkanoc

Wiosenne kolędowanie z przyjaciółmi Źródełka

Zmartwychwstanie, powrót ptaków z dalekich krajów, budzenie się przyrody z zimowego snu – to wszystko składa się w jedno doświadczenie, którym przez stulecia, a może i dłużej, dzielili się ludzie. Nie mogli tego przeżywać samotnie, w domach, więc chodzili po… kolędzie! Kolędnicy wielkanocni chodzili po dyngusie, z kogutkiem, z gaikiem, z konopielką i dzielili się radością pod oknami gospodarzy!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Wielkanoc tradycja

Polacy z Brazylii odc. 10. José Roberto Błaszczyk

„Pan Józef, Jóźko – nasz dobry duch wyprawy, skarbnica wiedzy o kolonistach wokół Malletu, członek muzycznej rodziny Błaszczyków, w rodzinnej kapeli grający na basach. Serdeczny i pomocny pan Józef znał wszystkich i wszyscy znali jego, a te znajomości nieraz otwierały drzwi również i nam”, wspomina pana Józefa Magdalena Tejchma.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Brazylia Magdalena Tejchma Polonia