Polskie Radio
Section05
folk

Kolędnicy - barwni przebierańcy

Kiedy na wsi nadchodził czas między Świętami Bożego Narodzenia a świętem Trzech Króli wszystko się zmieniało. Ludzie odpoczywali od ciężkiej pracy, spotykali się z rodziną i sąsiadami, jedli i bawili się. Wierzono, że w takie ciemne, długie wieczory domostwa nawiedzają duchy przodków. Chowano więc wrzeciona, kołowrotki i ostre igły, tak by nie skaleczyły się o nie odwiedzające dom dusze.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kolędy

Lucjan Wesołowski i Orientacja na Orient

- Gdy mówimy o nawiązywaniu do muzyki indyjskiej, przez polskich artystów, pierwszym skojarzeniem jest Osjan. Wydaje się zresztą, że przez długi czas Indie nie wyodrębniły się i stanowiły część składową egzotycznej kultury Wschodu, na równi z tradycją chińską czy japońską. Artystom, którzy odważnie patrzyli w tę stronę, chodziło zresztą chyba o szeroko pojętą duchowość, o filozofię Wschodu, techniki medytacyjne. Warstwa muzyczna stanowiła dla nich raczej oprawę niż przedmiot wnikliwych badań, analiz czy przedmiot twórczych zabiegów - mówił w kolejnym odcinku audycji Wojciech Ossowski.
Zobacz więcej na temat:  folk

Czas kolędy!

Wraz z dniem św. Szczepana (26 grudnia) w wielu miejscach Polski ruszył sezon kolędniczy. Dzięki archiwalnym nagraniom zrealizowanym dla Mariana Domańskiego posłuchaliśmy opowieści legendarnej śpiewaczki Anny Malec z Jędrzejówki (region biłgorajski). Ze wschodu przenieśliśmy się na zachód kraju - do wsi Lasowice Małe (Górny Śląsk) i słuchaliśmy o obrzędzie chodzenia z Betlejką i Niedźwiedziem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Na scynście, na zdrowie, na te Godne Świenta...

W Źródełku nie przestajemy kolędować! Czy wiecie, że kiedyś świętowanie Bożego Narodzenia trwało nie kilka dni, ale… dwa tygodnie? Do dnia Trzech Króli można było spotkać na wsiach kolędników, chodzących od domu do domu, śpiewających kolędy i odgrywających scenki z narodzenia Jezusa. Przyjęcie kolędników pod swój dach wróżyło szczęście, wiec gospodarze robili to chętnie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Piotr Kędziorek Boże Narodzenie