Polskie Radio
Section05
folk

Czy malarstwo i literatura polska pomagają w odczytaniu dzieła Chopina?

- Im dłużej człowiek żyje, tym więcej poszukuje różnych inspiracji, tym więcej ma doświadczeń powodujących, że rozumienie utworów będzie lepsze. Jak to uczynić? Dodałbym inspiracje malarstwem i krajobrazem. Dla mnie w wielu utworach Chopina wyraźne są te inspiracje krajobrazem: górami, Mazowszem… – Karol Radziwonowicz zdradził swoje sposoby na pełniejsze doświadczanie kompozycji Chopina.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

W żydowskim domu znów się rozmawia

W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" poznamy mniejszość żydowską w Polsce. Według ostatniego spisu powszechnego przynależność do niej zadeklarowało 7 tysięcy 353 obywateli polskich. Pierwsze wzmianki o Żydach na terenach polskich pochodzą z X wieku, a pierwszym oficjalnym polskim dokumentem nadającym Żydom przywileje i autonomię był statut kaliski z XIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe

Ostatni dzień lata – o sierpniu w kulturze i zwyczaju

Mówi się, że lato trwa do trzeciego tygodnia września, ale nikt w to tak naprawdę nie wierzy.To sierpień jest miesiącem, w którym wszystko spowalnia i kończy się – zwozimy zboże z pól, zaczynamy zbierać grzyby i pierwsze jabłka, obserwujemy, jak temperatura nocą spada poniżej dziesięciu stopni, a chłód wieczorny znowu sprawdza, czy o nim zapomnieliśmy.To także miesiąc obietnic i zobowiązań.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton KULTURA pielgrzymka dożynki

O sensie kręcącej się spódnicy - rozmowa z Karolem Radziwonowiczem

Tym razem przyjrzeliśmy się mazurkom Chopina z perspektywy pianisty i pedagoga - Karola Radziwonowicza - aktywnego artysty, posiadającego znaczący dorobek fonograficzny, który jako jedyny pianista na świecie nagrał dla wytwórni Selene Records i Le Chant du Monde wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak