Polskie Radio
Section05

folk

Magdalena Sobczak-Kotnarowska o instrumentach klasycznych i współczesnych brzmieniach

Od instrumentów najbardziej klasycznych dla polskiej muzyki tradycyjnej, jak bęben obręczowy, fidel płocka, suka biłgorajska, przez śpiew, po rytmy absolutnie współczesne - łączące elektronikę z groove'ami inspirowanymi tradycjami z całego świata. Gościem Dwójki była Magdalena Sobczak-Kotnarowska, etnomuzykolożka, śpiewaczka, instrumentalistka. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Sobczak Aleksandra Tykarska Dwójka Kapela Ze Wsi Warszawa KULTURA

Serhij Ochrimczuk. Muzyka w czasie wojny

W audycji Źródła gościem Justyny Piernik będzie ukraiński wirtuoz skrzypiec, Serhij Ochrimczuk. Wyjątkowy artysta, dla którego muzyka to nie tylko pasja, lecz również most łączący różne kultury i tradycje. W rozmowie poznamy jego osobistą historię podróży do Polski i opowieść o tym, jak muzyka stała się jego azylem w nowych realiach.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina wojna na Ukrainie Justyna Piernik

Brzmienia spoza utartych szlaków. Spotkanie z Jakubem Ziołkiem

W Nocnej Strefie znajdujemy się gdzieś pomiędzy gatunkami, a punkt odniesienia na mapie świata ustawimy na kraje Afryki i Brazylię, by sprawdzić, na jak różne sposoby można myśleć i mówić o sensach, które niesie muzyka. Naszym gościem jest Jakub Ziołek, kompozytor, gitarzysta, ale też multiinstrumentalista, producent muzyczny i wokalista, znany z grup Alameda, Ed Wood, Hokei, Innercity Ensemble, Kapital, T’ien Lai i Jantar, działający solo jako Stara Rzeka i ERVA, autor muzyki teatralnej i tekstów.
Zobacz więcej na temat:  world music folklor muzyka współczesna Nowa Tradycja Hanna Szczęśniak muzyka elektroniczna tradycja

Wieś, śmierć i śpiew. „Wniebogłos” w na deskach Wierszalina

Powieść Wniebogłos, uhonorowana tytułem „Debiutu roku” na Festiwalu „Między wierszami” w 2024 roku, zyskuje nowe, teatralne oblicze. Oparta na debiucie Aleksandry Tarnowskiej opowieść to poruszająca historia o uzdrawiającej sile muzyki, dorastaniu i mierzeniu się z przemijaniem. W realiach dawnej, polskiej wsi poznajemy 12-letniego Ryśka, który marzy, by śpiewać na pogrzebach i grać w wiejskiej kapeli. Jego droga do spełnienia marzeń prowadzi przez samotność, stratę i trudne lekcje dorosłości.
Zobacz więcej na temat:  folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Piotr Kędziorek Aleksandra Stec dziedzictwo narodowe Aleksandra Tykarska Patrycja Zisch

Podegrodzie, stolica Lachów Sądeckich

Z pierwszymi akordami skrzypiec, kontrabasu i kornetu budzi się duch Lachów Sądeckich: szmer dawnych zagród, śpiewy niesione przez szczyty Beskidu. Ich muzyka to żywe pióro tradycji, piszące opowieść o przodkach i młodych głosach kontynuujących ich dziedzictwo. 15 maja w Studiu Polskiego Radia te pieśni otworzą festiwal Nowa Tradycja. Tam bije serce regionu, ukryte w każdej nucie. 
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Nowy Sącz beskidy Nowa Tradycja

Kan ha diskan. Bretońska tradycja śpiewu do tańca

Klervie i Awena wykonują tradycyjny, bretoński rodzaj śpiewu: Kan ha Diskan (śpiew naprzemienny, pieśni śpiewane do tańca). Pierwszy raz wystąpiły na scenie w 2023 roku, z okazji konkursu Kan Ar Bobl. I wtedy na dobre się zaczęło! Od prawie 3 lat śpiewają na fest noz w całej Bretanii (Festiwal Fisel, Nuit de la Gavotte, Festival de Kleg, Festival des Vieilles Charrues…).
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Tykarska Bretania