Polskie Radio
Section05
fotografia

"Dostrzegał sytuacje nietuzinkowe". Arkadiusz Gola w PR24 wspomina Józefa Makala

- Zbiór różnych umiejętności i złożonych zalet charakteru spowodował, że Józef Makal dostrzegał w rzeczywistości sytuacje nietuzinkowe. Wiedział, kiedy zrobić zdjęcie, gdzie się ustawić, jak to zrobić, miał szereg różnych ciekawych sposobów fotografowania, łapania chwil - wspominał w Polskim Radiu 24 Józefa Makala Arkadiusz Gola, fotoreporter "Dziennika Zachodniego". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fotografia śląskie Śląsk regiony

Gerda Taro. Świat zawdzięcza jej fotografie z wojny domowej w Hiszpanii

- Pod koniec lat 30. XX wieku Gerda Taro, Robert Capa i David "Chim" Seymour kilkukrotnie jeździli do Hiszpanii, gdzie trwała wojna domowa. Z wyjątkiem jakiś pojedynczych klatek, które zostały wydrukowane jeszcze w latach 30. aż do roku 2007 ich zdjęcia były w ogóle nieznane. Wtedy to w Meksyku odkryto tę ogromną, liczącą 3,5 tys. negatywów, spuściznę - mówiła Joanna Kinowska, historyczka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Paweł Siwek Dwójka SZTUKA KULTURA

Edmund Osterloff. Fotografia niczym malarskie pejzaże

158 lat temu urodził się pionier polskiej fotografii artystycznej Edmund Osterloff. Przyszedł na świat 4 maja 1863 roku w majątku Krągola, 5 kilometrów na południe od Konina. Jego fotograficzne dzieła, których wiele znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, często określano mianem "malarskiej fotografii" z gatunku malarstwa pejzażowego, tak podobne do dzieł Milleta, Chełmońskiego czy Ruszczyca.
Zobacz więcej na temat:  fotografia malarstwo

Wojnowski Festiwal Fotografii. Marczewski: w tym roku na płotach zawiśnie prawie 400 zdjęć

- W tym roku prawie 400 zdjęć będzie wisiało na płotach. Lista autorów jest bardzo długa. Oprócz zdjęć fotografów wisi także wystawa Lasów Państwowych, która przedstawia zdjęcia leśników. To amatorzy, którzy kochają swoją pracę i potrafią ją przedstawić - powiedział o Wojnowskim Festiwalu Fotografii Jacek Marczewski, fotograf. Gościem "Głębi ostrości" był także Donat Brykczyński.
Zobacz więcej na temat:  fotografia zdjęcia artysta KULTURA Polskie Radio 24

Zofia Nasierowska - fotografia portretowa prawdziwym dziełem sztuki

83 lata temu przyszła na świat w podwarszawskich Łomiankach jedna z najwybitniejszych portrecistek w Polsce, Zofia Nasierowska. Jej artystyczne fotografie często określane były dziełami sztuki na równi z pięknem malarskich obrazów. Urodzona 24 kwietnia 1938 roku już od najmłodszych lat "bawiła się" fotografią, będąc wdzięczną uczennicą swoje ojca fotografika Eugeniusza Nasierowskiego. Dość powiedzieć, że swoje najmłodsze dzieła wykonywała już od siódmego roku życia, a pierwszą wystawę ogłosiła w wieku jedenastu lat.
Zobacz więcej na temat:  fotografia aktorzy fotograf PRL

Michał Gruszczyński: interesuje mnie fotografia, w której jestem ja i mój bohater

- Zdarzyło mi się policzyć odwiedzone miejsca podczas zawodowych i prywatnych podróży fotograficznych i przekroczyłem liczbę 50. Do niektórych miejsc powracam kilkukrotnie, jak do Kirgizji – to była jedna z ciekawszych podróży. Zrobiłem tam pierwsze poważne i dobre zdjęcia, które zostały docenione - opowiadał w Dwójce fotograf Michał Gruszczyński.
Zobacz więcej na temat:  zdjęcia Dwójka Paweł Siwek fotografia podróże STYL ŻYCIA

Karolina Jonderko o cyklu "Reborn" - nagrodzonym na World Press Photo 2021

- W 2012 roku obejrzałam film dokumentalny dotyczący tematu lalek przypominających do złudzenia niemowlęta. Absolutnie mnie to zafascynowało, jako forma terapii. W swoich cyklach poruszam bowiem zazwyczaj bardzo trudne tematy związane ze stratą, traumą i sposobami, poprzez które ludzie starają się radzić sobie z bólem - powiedziała Karolina Jonderko, fotograf.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA fotografia zdjęcia fotograf

Wojciech Wieteska w PR24 o swojej wystawie Paradise 101

- To nie jest reportaż ani relacja z Japonii w takim sensie, jakim, być może, byśmy się spodziewali. Jeżeli jest to wystawa, w której można by mówić o podróży, to jest to podróż, w której widz jest zachęcany do podróży wewnętrznej - mówił w Polskim Radiu 24 fotograf Wojciech Wieteska. Gościem audycji była również Anna Diduch, kuratorka ekspozycji Paradise 101. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia SZTUKA społeczeństwo KULTURA Japonia