Polskie Radio
Section05

fotografia

Adam Bujak. Posłuchaj wspomnień fotografa Jana Pawła II

– Zostałem fotografem, aby uwieczniać rzeczywistość, z którą ludzie często się nie spotykają, jak codzienność mnichów kamedułów, kompletnie zamkniętych przed światem, a nawet życie prywatne Jana Pawła II. Te wszystkie wspaniałe wydarzenia, których ludzie nie byli w stanie zobaczyć, a których ja byłem świadkiem. To właśnie nimi chciałem się podzielić – mówił Adam Bujak na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jan Paweł II

Polskie Radio 24 Dla dzieci o fotografii. Wystawa "Fotografia jest wszędzie" w DSH

. Używają jej artyści, dziennikarze, lekarze, architekci, badacze kosmosu i morskich głębin, nauczyciele, policjanci i podróżnicy. A my wszyscy codziennie opowiadamy sobie za pomocą fotografii o zwykłych zdarzeniach i dokumentujemy najważniejsze dla nas chwile. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Ale co by było, gdyby fotografia nie została wynaleziona? Gościem Igi Niewiadomskiej była Monika Szewczyk-Witek, kuratorka wystawy w DSH.
Zobacz więcej na temat:  foto Dom Spotkań z Historią

Portrety Stoczni Gdańskiej. "Trzeba je przechować dla przyszłych pokoleń"

- Ta stocznia zawsze mnie fascynowała, portretowałem go zgodnie z sugestiami mojego wykładowcy, aby pokazać moje możliwości, dopiero potem pojawił się projekt "Stocznia" - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szlaga, artysta-fotografik, który od dekad portretuje Stocznię Gdańską, którego wystawę prac "Stocznia - dokument utraty", można obejrzeć w stołecznej Starej Galerii ZPAF na Placu Zamkowym, do 18 maja 2025 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Walentynowicz Solidarność Stocznia Gdańska Grand Press Photo

Od hagiografii do fotografii, czyli jak wymyślono potwora z Loch Ness

Po raz pierwszy wzmianka o wodnej bestii z okolic szkockiego jeziora Loch Ness pojawiła się w VII wieku. Ale o potworze głośno zrobiło się dopiero czternaście wieków później, w epoce społeczeństwa informacyjnego i powszechnego dostępu do technologii.
Zobacz więcej na temat:  potwory HISTORIA Wielka Brytania Szkocja oszustwo teorie spiskowe teoria spiskowa fantastyka dinozaury jezioro prasa prasa drukowana media NAUKA

Polskie Radio 24 Twarze Zdzisława Beksińskiego. Wystawa "Fenomenalny"

Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało wystawę poświęconą mniej znanemu, ale ważnemu aspektowi twórczości Zdzisława Beksińskiego – fotografii. Ekspozycja "Fenomenalny. Zdzisław Beksiński" jawi się nie tylko jako twórca "przerażający" i "mroczny", ale także jako pionier i poszukiwacz nowych form wyrazu, walczący z ograniczeniami współczesnej fotografii.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński wystawa Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dobre zdjęcie portretowe lub selfie. Fotograf gwiazd: najważniejsze jest światło

Jednym z powodów, dla których nie podobamy się sobie na zdjęciach jest tzw. efekt czystej ekspozycji. Polega on na tym, że najczęściej widzimy siebie w lustrze i do tego widoku jesteśmy przyzwyczajeni. Zdjęcie z kolei pokazuje nas takich, jakimi widzą nas inni. Obraz ten jest odwrócony względem tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Na zdjęciu wydajemy się sobie "inni", bo to nie jest wersja, którą znamy, i do której nasz mózg jest przyzwyczajony. Co zrobić aby bardziej podobać się sobie na zdjęciu? 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska zdjęcie zdjęcia fotograf Szymon Szcześniak selfie smartfon telefon STYL ŻYCIA

"Znaleźne. Przeszłość i przyszłość Kamionka". Wystawa o niepozornej część Warszawy

"Znaleźne. Przeszłość i przyszłość Kamionka" to wystawa stworzona przez fotografkę Agnieszkę Rayss i pisarza Marcina Wichę. Artyści, zafascynowani tą nierzucającą się w oczy dzielnicą, stworzyli wspólnie wystawę i książkę, które ukazują tę mało znaną część prawobrzeżnej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Marcin Wicha wystawa Muzeum Warszawskiej Pragi KULTURA Dwójka

Beksiński mniej znany. Wystawa fotografii artysty w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu - Pawilon Czterech Kopuł przygotowuje wystawę fotografii Zdzisława Beksińskiego. Ten mniej znany, choć równie fascynujący, fragment jego twórczości związany jest z młodością artysty i czasami, kiedy poszukiwał nowych form wyrazu, walcząc z ograniczeniami współczesnej fotografii.  
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Zdzisław Beksiński wystawa Muzeum Narodowe we Wrocławiu Trójka

Portrety sław, zdjęcia umarłych, widoki z balonu. Zobacz 10 fotografii Nadara

Był mistrzem fotografii, przede wszystkim portretowej. Przed jego obiektywem chętnie ustawiały się wielkie postaci XIX-wiecznej Francji, uwiecznił również słynnych Polaków. Ale to nie wszystko. Nadar jako pierwszy wykonał zdjęcie z lotu ptaka, pokazał również paryskie podziemia umarłych.
Zobacz więcej na temat:  Francja baloniarstwo Paryż Adam Jerzy Czartoryski Aleksander Dumas Charles Baudelaire George Sand