Polskie Radio
Section05
Gabriel Attal

Exposé nowego premiera Francji. Ekspert: ważny był ton tego wystąpienia

Nowy premier Francji Gabriel Attal podczas exposé poświęcił tematowi protestów rolników jedynie kilka minut i nawiązał do nich dopiero pod koniec wystąpienia. - Myślę, że to jest zamierzona strategia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Molęda-Zdziech ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Gabriel Attal Francja Małgorzata Molęda-Zdziech Sylwia Hazboun Europa

Francuskie miasta przygotowują się na "oblężenie". Tysiące traktorów zmierzają w kierunku Paryża

Trwające od ponad tygodnia protesty francuskich rolników wchodzą w nową fazę. Farmerzy zapowiadają "oblężenie" kilku miast w najbliższych dniach, domagając się reakcji ze strony rządu na kryzys w rolnictwie. Akcja ma rozpocząć się po południu w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Paryż Marsylia Tuluza Bordeaux Nancy rolnicy rolnictwo strajki protest Unia Europejska blokada Gabriel Attal

Paraliż drogowy we Francji. Strajkujący rolnicy sięgają po coraz bardziej radykalne środki

Trwające od tygodnia protesty francuskich rolników powodują paraliż na drogach w całym kraju. Rolnicy sięgają po coraz bardziej radykalne środki, aby domagać się lepszych zarobków i zniesienia unijnych i krajowych norm. Rząd zapewnia, że przed weekendem odpowie na najpilniejsze żądania protestujących.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja rolnicy protest rolnictwo strajki GOSPODARKA Gabriel Attal

NASZ WYWIAD Następca Macrona? Młody premier, cudowne dziecko francuskiej polityki, rzucił rękawicę starszym kolegom

- Zadaniem 34-letniego Gabriela Attala, najmłodszego premiera w historii V Republiki, jest m.in. poprawa notowań rządu przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ma on nadać działaniom rządu nową dynamikę, podnieść poziom zaufania, zbliżyć rząd do ludzi. Jego misja ma także związek z rosnącą popularnością Zjednoczenia Narodowego - przekazała portalowi Polskiego Radia Amanda Dziubińska (PISM). We Francji doszło w tych dniach do zmiany na stanowisku premiera i dymisji rządu Élisabeth Borne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja rząd polityka Gabriel Attal Emmanuel Macron Marine Le Pen NASZ WYWIAD imigracja

Nowy rząd premiera Gabriela Attala. Media: Francuzi jeszcze nigdy nie byli tak prawicowi

"Bardziej prawicowy" i "stabilny w kluczowych resortach" - tak o nowym francuskim rządzie piszą tamtejsze media. Najwięcej komentarzy wzbudziła nominacja na stanowisko minister kultury Rachidy Dati - jednej z czołowych postaci francuskiej centroprawicy. To największa niespodzianka w nowym rządzie premiera Gabriela Attala.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Gabriel Attal Stefan Foltzer polityka

Gabriel Attal premierem Francji. Czy ma poparcie społeczne?

Gabriel Attal otrzymał misję tworzenia nowego rządu Francji i tym samym stał się najmłodszym premierem w historii Piątej Republiki, czyli od 1958 roku. Do tej pory pełnił funkcję ministra edukacji. Czy ma poparcie społeczne? Jakie wyzwania stoją przed jego gabinetem? O tym opowiadał Michel Viatteau, korespondent agencji AFP w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Gabriel Attal Francja Emmanuel Macron