Polskie Radio
Section05
blokada

Protest na granicy z Ukrainą. Wiceszef MSWiA: SG wystąpiła z propozycją otwarcia dodatkowego pasa dla przewoźników

Straż Graniczna wystąpiła do strony ukraińskiej z propozycją otwarcia dodatkowego pasa na przejściu w Dołhobyczowie dla przewoźników, jeśli chodzi o pusty transport z Ukrainy - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki na konferencji prasowej w Wierzchowiskach na Lubelszczyźnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSWiA Alvin Gajadhur straż graniczna granica Ukraina relacje polsko-ukraińskie przejście graniczne transport przewoźnik blokada protest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Przewoźnicy myślą o zaostrzeniu protestu. Słowaccy kierowcy też zablokują przejście graniczne z Ukrainą

Jeśli nie będzie reakcji UE w sprawie wprowadzenia zezwoleń dla ukraińskich kierowców oraz reakcji Ukrainy w kwestii zniesienia e-kolejki, to poważnie się zastanowimy się nad ewentualnym zaostrzeniem protestu - powiedział przewodniczący komitetu obrony przewoźników i pracodawców transportu Waldemar Jaszczur. Jednocześnie słowaccy przewoźnicy poinformowali, że przyłączą się do polskiego protestu, blokując przejście graniczne z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przewoźnik transport przejście graniczne protest blokada Ukraina Słowacja społeczeństwo POLSKA

"Rząd kieruje się przede wszystkim polskim interesem". Jabłoński o protestach na granicy i rozmowach z Ukrainą

Minister infrastruktury Alvin Gajadhur spotka się dziś z reprezentantami branży transportowej, a wiceminister Rafał Weber będzie rozmawiał m.in. z przedstawicielami ukraińskiego rządu oraz Komisji Europejskiej. Po południu w Sejmie przedstawiciele rządu mają przedstawić informację w sprawie protestów polskich transportowców i rolników na granicy polsko-ukraińskiej.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo protest blokada przejście graniczne Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ministerstwo infrastruktury Paweł Jabłoński polityka

Jest kompromis rządu z protestującymi rolnikami. Rzecznik PiS: dziś rozpoczną się rozmowy z przewoźnikami

Po rozmowach minister rolnictwa Anny Gembickiej z protestującymi na granicy polsko-ukraińskiej doszło do kompromisu - chodzi o wsparcie dla producentów rolnych w zakresie chociażby kredytów obrotowych czy dopłat do zbóż. Jest porozumienie w tej sprawie i to cieszy - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo protest blokada przejście graniczne Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Rolnicy rozpoczęli całodobową blokadę przejścia granicznego w Medyce. Apelują do polityków

Rolnicy z "Oszukanej wsi" rozpoczęli w poniedziałek całodobową blokadę przejścia granicznego w Medyce na Podkarpaciu i ma ona potrwać do 3 stycznia 2024 r. Przepuszczają, auta osobowe, autokary oraz TIR-y, ale tylko z pomocą humanitarną i sprzętem wojskowym. Nie wykluczają jednak zaostrzenia protestu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA rolnictwo protest blokada przejście graniczne Medyka

W czerwcu eksport zboża z Ukrainy o 44 proc. mniejszy niż przed rokiem. Działają tylko trzy jej porty

- Według ukraińskiego ministerstwa rolnictwa w ciągu pierwszych 22 dni czerwca eksport zboża spadł ok. 44 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 1,11 mln ton - informował Reuters. Natomiast Ukraińcy oficjalnie poinformowali, że spośród jej 18 portów dziś działają tylko trzy i to na granicy swoich możliwości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie żywność eksport Morze Czarne blokada

Instagram zablokowany w Rosji. "W trosce o zdrowie psychiczne obywateli"

Rosjanie mają coraz mniejszy dostęp do portali i mediów społecznościowych. Władze Federacji Rosyjskiej zablokowały właśnie dostęp do Instagrama. Podobne ograniczenia dotknęły już kilka dni temu użytkowników Facebooka i Twittera. Rosyjski regulator blokuje także dostęp do części niezależnych mediów, portali i serwisów informacyjnych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja media społecznościowe Instagram Facebook twitter blokada

Koniec dezinformacji ze strony Kremla. Rosyjskie kanały informacyjne zablokowane w UE

Telewizje kablowe, satelitarne oraz internetowe platformy mają obowiązek blokowania dostępu do informacji rozpowszechnianych przez Russia Today i Sputnik w Unii Europejskiej - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej. - Systematyczne manipulowanie informacjami i dezinformacja ze strony Kremla jest wykorzystywana jako narzędzie operacyjne w ataku na Ukrainę - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA dezinformacja telewizja radio Kreml blokada Unia Europejska uke Europa ŚWIAT

Coraz większa dominacja technologicznych gigantów. "Oni zyskali prawo do decydowania"

- Problem nie polega na tym, że media w rodzaju platform takich jak Facebook, YouTube czy Instagram sprzyjają prawicy lub lewicy. Problem polega na tym, że on w ogóle zyskały prawo decydowania, o tym jaki kształt ma debata publiczna - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Dymek z Tygodnika Przegląd. Gościem audycji był również Marcin Bąk z Telewizji Republika. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek media Facebook Instagram youtube media społecznościowe blokada społeczeństwo debata social media cenzura

Zablokowana wysyłka węgla z kopalń PGG. Związkowcy walczą o pieniądze

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej, prowadzący spór z zarządem spółki m.in. o rekompensaty dla górników za przepracowane weekendy oraz wielkość tegorocznego funduszu płac, rozpoczęli we wtorek blokadę wysyłki węgla z kopalń do elektrowni. Zarząd spółki zaprosił związkowców na rozmowy z udziałem mediatora. Termin spotkania ustalono na 10 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Polska Grupa Górnicza związki zawodowe protest strajki blokada węgiel

Czerwone kraby zamykają drogę!

Zablokowana droga kojarzy się większości z nas z wypadkiem, cierpieniem i zniszczeniami. Nie zawsze jednak powodem zatorów jest coś przykrego! Na jednej z australijskich wysp co roku dochodzi do bardzo nietypowego zdarzenia. Miliony krabów migrują w stronę oceanu, zatrzymując cały lokalny ruch.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody zwierzęta zwierzęta morskie Australia migracja ochrona zwierząt blokada Polskie Radio ciekawostki korki

"Nie tchórzy wobec potęgi korporacji mediów społecznościowych". Polski rząd chwalony w hiszpańskich mediach

- Istnieją rządy, które "nie tchórzą wobec potęgi" dużych firm komunikacyjnych. Jednym z nich jest polski rząd, który ogłosił projekt ustawy dotyczącej walki z cenzurą ideologiczną w sieciach społecznościowych - napisał w poniedziałek hiszpański portal prawicowy La Gaceta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT cenzura internetu media społecznościowe twitter Facebook wolność słowa Donald Trump blokada rząd Rząd RP Hiszpania internet

Blokada Donalda Trumpa w sieci. Publicysta: wolność słowa nie może być "widzimisię" monopolistów

- Jeżeli medium jest prywatne, ale ma taki zasięg i odpowiedzialność społeczną jak Facebook czy Twitter i jednocześnie czerpie zyski nieopodatkowane albo opodatkowane w symboliczny sposób z działalności komercyjnej w państwach, w których funkcjonuje, to ponosi też odpowiedzialność za wolność słowa - powiedział Marcin Makowski z "Do Rzeczy". Odniósł się tym samym to blokowania prezydenta USA w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Stany Zjednoczone USA twitter media społecznościowe Facebook wybory prezydenckie w USA blokada cenzura cenzura internetu wolność słowa ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24