Polskie Radio
Section05

Grodno

Białoruś: Polacy wizytują miejsca pamięci przed 1 listopada

Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych, przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze, polska młodzież i dyplomaci z Konsulatu Generalnego w Grodnie biorą udział w objeździe miejsc pamięci. Odwiedzane są głównie cmentarze i mogiły polskich żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Związek Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut Andżelika Borys

Przystanek Historia w Grodnie: o autorze "Nadberezyńców"

Polacy mieszkający na Białorusi mogli zapoznać się z postacią Floriana Czarnyszewicza, autora książki "Nadberezyńcy".  Czarnyszewicz opisywał losy Polaków żyjących pod zaborem rosyjskim na terenach między Dnieprem i Berezyną na tle rewolucji październikowej, wojny polsko-bolszewickiej i w końcu powstania na tych terenach sowieckiej Białorusi. To już drugi Przystanek Historia w Grodnie. IPN zamierza organizować takie spotkania co kwartał.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT

Objazd polskich miejsc pamięci narodowej na Białorusi

Niedziela jest drugim dniem objazdu polskich miejsc pamięci na Białorusi. Akcję, z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizował Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez miejscowe władze. Odwiedzane są miejsca walk żołnierzy Armii Krajowej w okresie drugiej wojny światowej, zarówno z wojskami niemieckimi, jak i radzieckim NKWD.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Żołnierze Wyklęci Andrzej Poczobut

"Celem była sowietyzacja". Rocznica deportacji w Grodnie

Na Białorusi upamiętniono 78. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. W kościele katedralnym w Grodnie odprawiono nabożeństwo. Uczestniczyli w nim Polacy mieszkający w tym mieście oraz polscy dyplomaci i delegacje z Polski, między innymi z Częstochowy. Po nabożeństwie okolicznościowe uroczystości zorganizował Związek Polaków na Białorusi nieuznawany przez miejscowe władze.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Związek Polaków na Białorusi ZSRR HISTORIA deportacje

NASZ WYWIAD ”Historia to pole minowe". Jak pozbyto się badaczy z Grodna?

Chcieliśmy pisać obiektywnie o historii. Ale ponieważ historia otwiera ludziom oczy -  jest dla władz nie do zniesienia – mówił portalowi PolskieRadio.pl prof. dr hab Wiaczesław Szwed, który stracił pracę na uczelni w Grodnie. Obecnie grupa historyków wyrzuconych z białoruskich uniwersytetów pracuje w Polsce, w Centrum Studiów Białoruskich przy Studium Europy Wschodniej UW.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD HISTORIA ŚWIAT