Polskie Radio
Section05
kancelaria prezydenta

Broń jądrowa w Polsce? "Prezydent chce bezpieczeństwa kraju"

- Mówimy o prezydencie Rzeczypospolitej, o głowie państwa, która jest reprezentantem w stosunkach międzynarodowych - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Paprocka, minister w Kancelarii Prezydenta. Jej zdaniem "połajanki rządu" pod adresem Andrzeja Dudy po jego wypowiedziach o Nuclear Sharing nie służą dobrej współpracy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Małgorzata Paprocka prezydent Andrzej Duda kancelaria prezydenta Polityka zagraniczna Polski dyplomacja polityka POLSKA broń jądrowa Karol Surówka

Prezydent podziękował wszystkim zaangażowanym w Akcję Pomocy Polakom na Wschodzie

Ukraina, Gruzja, Armenia, Mołdawia, Litwa i Rumunia - do tych krajów dotarły działania w ramach prezydenckiej akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą podsumowali inicjatywy podejmowane w latach 2020–2023 w ramach przedsięwzięcia.
Zobacz więcej na temat:  Izrael NATO Polacy za granicą kancelaria prezydenta Jan Paweł II Monte Cassino Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Atak w Rosji. Doradca prezydenta: trwają konsultacje z rządem

Polskie władze reagują na kolejne doniesienia w związku z atakami terrorystycznymi pod Moskwą. Jak powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Błażej Poboży, doradca prezydenta i były wiceszef MSWiA, pomimo "bardzo trudnych relacji" na linii rząd-prezydent, "w tej sprawie, dotyczącej bezpieczeństwa, i konsultacje trwają cały czas, i wszystkie ośrodki mówią jednym głosem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Europa terroryzm Moskwa Andrzej Duda kancelaria prezydenta Błażej Poboży

Strajk Kobiet. Protest przed Pałacem Prezydenckim

Przed Pałacem Prezydenckim protestowali w piątek zwolennicy dostępu do antykoncepcji awaryjnej. Ogólnopolski Strajk Kobiet domaga się podpisania przez prezydenta przepisów pozwalających na zakup pigułki "dzień po" bez recepty. Uczestnicy protestu żądają też procedowania projektów ustaw aborcyjnych. Swoje apele kierują w tym kontekście szczególnie do marszałka Sejmu Szymona Hołowni i polityków Trzeciej Drogi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA strajk kobiet kobieta Andrzej Duda społeczeństwo kancelaria prezydenta

"Reset konstytucyjny"? Prezydencka minister: nie ma zgody na "uchwałokrację"

- Jesteśmy państwem prawa, jesteśmy państwem demokratycznym, to w demokratycznym kraju najpierw trzeba zmienić w konsensusie prawo, a dopiero później wprowadzamy zmiany - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Dziś Andrzej Duda ma się spotkać z wicemarszałkiem Sejmu Krzysztofem Bosakiem i dyskutować o proponowanym przez Konfederację "resecie konstytucyjnym".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Konfederacja Krzysztof Bosak Andrzej Duda kancelaria prezydenta polityka Agnieszka Drążkiewicz

"Nie jest pan prezydentem jednej partii". Kowal o decyzji Andrzeja Dudy ws. budżetu

- Najważniejsze jest, że budżet funkcjonuje i ci, którzy czekają na podwyżki, je dostaną - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal, odnosząc się do decyzji prezydenta o podpisaniu ustawy budżetowej na 2024 rok i skierowaniu jej w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Kowal koalicja obywatelska budżet budżet Polski polityka Trybunał Konstytucyjny Andrzej Duda kancelaria prezydenta finanse GOSPODARKA