Polskie Radio
Section05
kancelaria prezydenta

"Cały świat powinien poznać prawdę o tragedii". Pierwsza dama dołączyła do apelu Ołeny Zełeńskiej

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zaapelowała o to, aby ludzie dobrej woli na całym świecie, w tym szczególnie kobiety, włączali się w pokojową walkę o prawdę dotyczącą Ukrainy. - Cały świat powinien poznać prawdę o tragedii, która się tam rozgrywa - powiedziała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo kancelaria prezydenta Agata Kornhauser-Duda Ukraina pomoc bezpieczeństwo wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022

"Potwierdzam zaangażowanie USA w zobowiązania wobec Polski". Wiceprezydent USA rozmawiała z premierem

To bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie - ocenił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Wiceprezydent potwierdziła zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zobowiązania w stosunku do Polski i innych sojuszników.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone wojna na Ukrainie kancelaria premiera kancelaria prezydenta

Prezydent Joe Biden: Rosja zapłaci za agresję ogromną cenę

- Od prezydenta Zełenskiego po szeregowego Ukraińca - ich odwaga, brak strachu, determinacja inspiruje świat. Grupy obywateli blokujących czołgi swoimi ciałami. Wszyscy od studentów po emerytów broniący swojej ojczyzny - mówił w orędziu prezydent Joe Biden, wzywając zebranych w Kongresie do zademonstrowania solidarności z Ukrainą, na co ci ostatni zareagowali stojącą owacją.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja NATO Andrzej Duda uchodźcy pomoc Polacy za granicą kancelaria prezydenta

"Zdecydowanie lepsza droga". Borys Budka o spotkaniu w formacie Trójkąta Weimarskiego

– Droga prezydenta Andrzeja Dudy jest znacznie lepsza niż premiera Mateusza Morawieckiego, który po prostu kompromituje Polskę na arenie międzynarodowej – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Borys Budka (Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójkąt Weimarski Polityka zagraniczna Polski Niemcy Francja prezydent Rosja ŚWIAT Berlin Europa Polskie Radio 24 kancelaria prezydenta Andrzej Duda Borys Budka Emmanuel Macron Olaf Scholz

Szczyt Trójkąta Weimarskiego. Ćwik: Europa Zachodnia musi pokazywać jedność

- Sytuacja jest trudna i może pójść w każdym kierunku. Dlatego potrzeba rozmów, potrzeba pokazywania jedności, pokazywania, że Europa Zachodnia jest jednością - mówił w Polskim Radiu 24 zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Ćwik Eliza Olczyk kancelaria prezydenta prezydent Andrzej Duda Trójkąt Weimarski Berlin Niemcy Francja Rosja ŚWIAT Europa

Chiny chcą pomóc przy budowie hubu logistycznego w Polsce. Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem

Chiny wyraziły chęć pomocy przy budowie hubu logistycznego w Polsce. To dzięki niemu nasz kraj mógłby stać się kluczowym węzłem w łańcuchu dostaw między Chinami a Europą. To właśnie takie deklaracje padły po spotkaniu Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga, do którego doszło dziś w Pekinie. Według komunikatu wydanego przez stronę chińską, który został opublikowany przez agencję Xinhua, Chiny zadeklarowały też zwiększenie zakupów polskich produktów rolno-spożywczych.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Pekin Andrzej Duda kancelaria prezydenta

Będzie kolejna narada z udziałem prezydenta, premiera i ministrów ws. Ukrainy. Znamy termin

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta w środę odbędzie się kolejna narada dotycząca sytuacji wokół Ukrainy. Wezmą w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef BBN Paweł Soloch oraz szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Ukraina Mateusz Morawiecki Rosja polityka Paweł Soloch serwis wschodni kancelaria prezydenta infografika

Szrot: NATO i UE działa solidarnie i mówi jednym głosem. I ten jeden głos powinna usłyszeć Rosja

- Świat zauważył działania Federacji Rosyjskiej - dyslokację wojsk - i zadaje pytania, co to ma na celu, co chce uzyskać prezydent Putin i do czego to może doprowadzić - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP kilka godzin przez posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego, której głównym tematem będzie zagrożenie ze strony Rosji wobec Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Paweł Szrot polityka prezydent kancelaria prezydenta Rada Bezpieczeństwa Narodowego Ukraina Rosja bezpieczeństwo serwis wschodni