Polskie Radio
Section05
Michał Wieczorek

Niebo ma wszędzie taki sam kolor. Kayhan Kalhor i Toumani Diabaté z nową płytą

Kayhan Kalhor i Toumani Diabate, żywe legendy klasycznej muzyki irańskiej i malijskiej. Ten pierwszy jest wirtuozem kemanczy, ten drugi niezrówanym mistrzem kory, zachodnioafrykańskiej harfy. Spotkali się w 2016 roku na festiwalu Morgenland w niemieckim Onasbruck z inicjatywy Michael Dreyera, dyrektora festiwalu. Nie znali się wcześniej, choć Kalhor cenił sobie muzykę Diabatego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor recenzja world music Michał Wieczorek MUZYKA

Punk, muzyka wiejska i dryfujące Odpoczno

Długo trzeba było czekać na następczynię intrygującego debiutu Odpoczna, zespołu, który czerpie z muzyki opoczyńskiej, środkowopolskiej i na tej bazie buduje wypowiedź całkowicie autorską. Pandemia to oczywiście tylko jedna z przyczyn, wcale nie najważniejsza. Odejście wokalistki Joanny Gancarczyk wstrząsnęło zespołem, który musiał wymyślić się na nowo.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor recenzja world music Michał Wieczorek MUZYKA

El Khat – jemeńskie pobudzenie

Różnie nazywa się tę roślinę. Khat, qat, po polsku to czuwaliczka jadalna. Uprawia się ją w Jemenie i Rogu Afryki. Ma lekkie działanie pobudzające. W Polsce jest zakazana, ale w Jemenie to najpopularniejsza używka. Tak popularna i wszechobecna, że trafiła do tytułu kompilacji muzyki z regionu, „Qat, Coffee and Qambus”, która zainspirowała Eyala El Wahaba do założenia zespołu. Jego nazwa też pochodzi od khatu, a muzyka przesycona jest wspomnieniami o Jemenie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor recenzja world music Michał Wieczorek MUZYKA Jemen