Polskie Radio
Section05
Mieszko I

Cedynia i Mieszkowice. Najbardziej wysunięty na zachód skrawek Polski

W tej okolicy wojska Mieszka I pokonały armię Hodona, a w 1945 roku polscy żołnierze toczyli zacięte walki w drodze na Berlin. To tu znajduje się Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry. Jest to najdalej wysunięte na zachód zakole tej granicznej polskiej rzeki. "Jedyne takie miejsce" wyruszyło do Cedyni i Mieszkowic.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Cedynia Mieszko I Mieszkowice bitwa pod Cedynią Cedyński Park Krajobrazowy Odra

Jak powstała Polska? Prof. Andrzej Buko o początkach naszego państwa

Archeolog, mediewista, tegoroczny laureat Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego. Prof. Andrzej Buko jest cenionym uczonym, który swoje zainteresowania skupia wokół ceramologii archeologicznej, początków państwa polskiego i cywilizacji europejskiej. Dlaczego został archeologiem? Jakie były okoliczności powstania państwa polskiego?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia historia Polski Mieszko I

Mityczne i historyczne początki sąsiedztwa do czasów Bolesława Śmiałego

Mityczne początki zawarte są już w znanej legendzie o Lechu, Czechu i Rusie, która po raz pierwszy pojawia się u nas w Kronice wielkopolskiej w 1295 roku, dziele anonimowego autora. Jak jeszcze widzą je twórcy innych kronik polskich: Gall zwany Anonimem, mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem czy Jan Długosz - kronikarze początków państwa polskiego, także tych poprzedzających chrzest Mieszka I w 966 roku.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak Mieszko I Ruś Kijowska Bolesław Chrobry

Mieszko, podboje i władza aż po Bałtyk. Jak powstało Pomorze?

Już w początkach panowania Mieszko I podejmował skuteczne próby podporządkowania sobie terenów leżących nad Bałtykiem. Potwierdzeniem tego było ustanowienie w Kołobrzegu - w roku 1000 - pierwszego biskupstwa w tym rejonie przez jego syna Bolesława Chrobrego. W jaki sposób Pomorze weszło w zasięg wpływów państwa Piastów?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Pomorze Zachodnie Bolesław Chrobry Mieszko I Bolesław Krzywousty

Dziś uroczyste obchody 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią. Weźmie w nich udział premier Morawiecki

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na Górze Czcibora odbędą się uroczyste obchody 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią, w której wojska dowodzone przez księcia Polan Mieszka I i jego brata Czcibora pokonały siły margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mieszko I HISTORIA średniowiecze Bolesław Chrobry Mateusz Morawiecki premier polityka

Bitwa w kraju Dziadoszan. Wojskowość w czasach Bolesława Chrobrego

Zwycięska bitwa w kraju Dziadoszan stoczona 1 września 1015 roku była sukcesem Bolesława Chrobrego. Kronikarz Thietmar wspomina ją jako klęskę cesarza Henryka II. Wojskami niemieckimi dowodził margrabia Geron II. Wojsko Chrobrego, dzięki zręcznym manewrom łuczników, zniszczyło straż nieprzyjaciela. Jak w średniowieczu prowadzono wojny, czemu służyły rozejmy i co decydowało o zwycięstwach?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze HISTORIA Bolesław Chrobry Mieszko II Mieszko I Katarzyna Jankowska

Śladami pierwszych Piastów. Trwają prace archeologiczne na Ledniczce

Archeolodzy pracujący przy Jeziorze Lednickim dysponują całym wachlarzem niezwykłych odkryć. Zespół badaczy prowadzi prace nad życiem Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Władcy, wraz z towarzyszącymi im drużynami, tysiąc lat temu stacjonowali na jednej z tamtejszych wysp, Ledniczce. Jakie ślady historii udało się odnaleźć naukowcom?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Mieszko I Bolesław Chrobry archeologia Piotr Łodej Rafał Muniak władcy Polski