Polskie Radio
Section05
muzyka dawna

Concerto Köln. Zdeklarowani muzyczni demokraci

- To istota tożsamości naszego zespołu. Nie tylko decyzje natury organizacyjnej czy finansowej podejmowane są wspólnie. Chodzi też o rozstrzygnięcia muzyczne i mam nadzieję, że to słychać na estradzie. To specyficzne, demokratyczne brzmienie. Głęboko w to wierzymy - mówił w Dwójce Alexander Scherf, wiolonczelista i kierownik artystyczny Concerto Köln.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Dwójka Jakub Kukla KULTURA orkiestra Kolonia

Marcin Zdunik: nie wyobrażam sobie życia muzycznego bez improwizowania

- Ja cały czas improwizuję. Improwizuję w różnych kontekstach, również solo, co daje mi fajną przestrzeń do eksplorowania kolejnych możliwości gry na wiolonczeli i wypełniania samą wiolonczelą całej przestrzeni muzycznej, tak aby niczego słuchaczowi nie brakowało - mówił Marcin Zdunik, wiolonczelista, aranżer i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Zdunik wiolonczela muzyka klasyczna Jazz muzyka dawna Dwójka KULTURA

Aleksandra Świgut: na estradzie otwieram się ze swoją wrażliwością

- Myślę, że każdy z nas ma swoją stronę, której nie pokazuje. Jednak zależy mi na tym, by na scenie przekazać moje najgłębsze myśli i uczucia, które nie zawsze emanują blaskiem. Dlatego muzyka Mahlera, tak związana z poczuciem samotności, jest mi bliska - mówiła w Dwójce znakomita pianistka Aleksandra Świgut.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna fortepian muzyka dawna Dwójka Andrzej Sułek KULTURA Aleksandra Świgut

Boże Narodzenie w Raju. "Rok 2020 był przełomowy dla muzyki dawnej"

- Festiwal Muzyka w Raju nie może stać się wyłącznie projektem internetowym. Ale wiemy też, że nasz festiwal nie kończy się, gdy wybrzmiewa ostatni dźwięk, tylko trwa dalej. A to musi się stać przy pomocy innych mediów, które są bardziej atrakcyjne - mówił w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka w Raju.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna muzyka klasyczna Dwójka Paweł Siwek Boże Narodzenie

Ewa Mrowca: trzeba ciężko pracować, żeby dojść do poziomu artystycznego

- Ogromnym zapleczem był dla mnie czas u prof. Elżbiety Stefańskiej. Jej dom zawsze stał otworem dla studentów. To był dom, do którego przychodziło się ćwiczyć o bardzo różnych porach, on po prostu służył muzyce. I to jest baza, z której cały czas czerpię - mówiła w Dwójce znakomita klawesynistka i pedagog Ewa Mrowca.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna muzyka dawna Dwójka KULTURA Andrzej Sułek Wanda Landowska