Polskie Radio
Section05
muzyka dawna

Artur Malke: All'improvviso to muzyka dawna i improwizacja

- Od samego początku chcieliśmy, aby festiwal wyróżniał się w swojej warstwie programowej od wielu innych festiwali muzyki dawnej. W tym roku mamy 13. edycję i podczas każdej z odsłon staraliśmy się ten wątek improwizacji wplatać w program festiwalu - mówił w Dwójce Artur Malke, dyrektor trwającego właśnie w Gliwicach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej All’improvviso.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Dwójka Gliwice improwizacja KULTURA Jakub Kukla

"Muzyka w Raju". Cezary Zych: w Paradyżu dzieją się rzeczy niezwykłe

- Zauważyliśmy, że jeżeli coś ciekawego działo się w Paradyżu w ciągu prawie dwudziestu lat, to działo się m.in. właśnie dzięki niezwykłej energii, która powstała w wyniku spotkań ludzi tam przyjeżdżających. Ludzi, którzy później wprowadzają specyficzny etos i styl pracy. Oni są pasem transmisyjnym do przekazywania naszej filozofii - mówił w Dwójce organizator Festiwalu Muzyka w Raju.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Dwójka Jakub Kukla

Muzyka dedykowana angielskim królowym

W środę w "Filharmonii Dwójki" wysłuchaliśmy koncertu dawnej angielskiej muzyki dworskiej z dziełami Henry’ego Purcella i Georga Friedricha Haendla. Wśród solistów wieczoru Anna Mikołajczyk i Robert Lawaty, a wraz z nimi zespoły - Chór Kameralny Sine Nomine, i Orkiestra Barokowa Concerto Polacco. Całość od klawesynu prowadził Marek Toporowski i on był naszym gościem, wspominając to wydarzenie ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (24.05.1998).
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna koncert

Martyna Pastuszka: wspólne granie jest kluczem do ludzkich emocji

- Wyniosłam pewne rzeczy z domu. Mam 5 lat starszą siostrę, która śpiewała muzykę dawną. Ja byłam nastoletnią dziewczyną i to ona wprowadzała mnie w te fantastyczne nagrania zdobyte razem z (pianistą) Kubą Burzyńskim, gdzieś na Zachodzie - mówiła o początkach fascynacji muzyką dawną znakomita skrzypaczka barokowa, liderka i założycielka {oh!} Orkiestry Historycznej.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Pastuszka muzyka dawna Kamila Baranowska Dwójka