Polskie Radio
Section05
muzyka filmowa

L.U.C. tworzy muzykę do animacji "Chłopi". Co usłyszymy?

Trwają prace nad filmem "Chłopi", który zostanie zrealizowany w technice animacji malarskiej. Tej samej, która była wykorzystana przy produkcji filmu "Twój Vincent". Twórcą muzyki do filmu jest L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski. - Przyświeca mi potrzeba piękna w tym projekcie - mówi artysta.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka L.U.C. chłopi Władysław Reymont film polski animacja muzyka filmowa Robert Grzędowski Małgorzata Jakubowska folk

4 maja – Dzień Gwiezdnych Wojen

4 maja to Dzień Gwiezdnych Wojen – nieoficjalne święto fanów sagi, którą w 1977 roku filmem zatytułowanym po prostu "Gwiezdne wojny" zapoczątkował George Lucas. Skąd wziął się jej popkulturowy fenomen? O tym w Trójce opowiedział Grzegorz "Dakann" Barański – twórca największego polskiego kanału na YouTube poświęconego "Gwiezdnym wojnom", który porównuje sagę do… dzieł Williama Szekspira i który na dźwięk słynnego muzycznego motywu wciąż miewa ciarki na plecach.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka gwiezdne wojny muzyka filmowa FILM kino George Lucas

Andrzej Korzyński: dzięki radiu dużo się nauczyłem

- Najważniejszą sprawą był dostęp do studia. Dowiedziałem się, jak należy nagrywać utwory, w jakiej odległości powinny być rozmieszczone mikrofony. Dzięki czasowi spędzonemu w radiu dużo się nauczyłem - tak Andrzej Korzyński na antenie Dwójki mówił o swej pracy w Polskim Radiu. W "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy opowieści, którymi podzielił się w 2021 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Korzyński Dwójka muzyka filmowa

Wspomnienie Klausa Schulzego

W "Muzyce w kadrze" wspomnienie Klausa Schulzego, który zmarł 26 kwietnia 2022 roku. Podczas audycji przypomnieliśmy jego utwory z filmów "Le Moulin de Daudet" i "Angst", sięgnęliśmy także po niedawny efekt współpracy Schulzego z Hansem Zimmerem przy muzyce do "Diuny" ("Grains of Sand" z przedfilmowego szkicownika Zimmera, opracowujące stary temat Schulzego "Frank Herbert").
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa Dwójka Mariusz Gradowski muzyka współczesna

"Muzyczne Podróże". Z wizytą w Disneylandzie

Podparyski Disneyland ma już trzydzieści lat. Nie jest to jednak najstarszy park Walta Disneya na świecie – pierwszy został otwarty 17 lipca 1955 roku w Kalifornii. Jego budowa trwała zaledwie rok! Obecnie na świecie jest sześć Disneylandów – dwa mieszczą się w Stanach Zjednoczonych – w Kalifornii (najstarszy) oraz w Orlando (największy). Trzy znajdują się w Azji – w Tokio, Hongkongu i Szanghaju i jeden w Europie – w Chessy pod Paryżem.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże piosenki dla dzieci radio dla dzieci muzyka filmowa

"Andrzej Korzyński pisał melodie zapadające w pamięć"

- Dziś żegnamy Andrzeja Korzyńskiego. Dobrze by było, abyśmy w tej audycji wspólnie napisali do niego list. Ja przygotowałem muzykę, a Państwo podzielą się swoimi wspomnieniami, wrażeniami z kontaktu z jego twórczością. Zaczynamy od "Akademii pana Kleksa", ale w muzyce filmowej Andrzeja Korzyńskiego wszystko rozpoczęło się w roku 1967 od filmu Andrzeja Żuławskiego "Pavoncello" - mówił na antenie Dwójki Mariusz Gradowski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Korzyński muzyka filmowa Dwójka Mariusz Gradowski

Reportaż "Komeda – tchnienie wolności" [POSŁUCHAJ]

23 kwietnia mija 53. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy (1931-1968) – pioniera nowoczesnego jazzu w Polsce. – Mówiono o nim, że jest chodzącą muzyką. Kartka papieru i ołówek były przy nim zawsze. Jechaliśmy gdzieś samochodem i nagle było hamowanie, zjeżdżanie w bok. Wtedy Krzysztof odpalał papierosa, potrzebował chwili spokoju i pisał muzykę – wspomina Tomasz Lach, przybrany syn Krzysztofa Komedy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Komeda Jakub Tarka reportaż muzyka filmowa MUZYKA muzyka hp Jazz