Polskie Radio
Section05
muzyka ludowa

O tajemnicy śpiewów

Zdaniem Andrzeja Bieńkowskiego, o ile muzyka instrumentalna in crudo znajduje świetnych kontynuatorów, o tyle odłogiem leży sprawa gwary w śpiewie. A przecież śpiewamy! Mazurki można tańczyć, ale należy pamiętać, że melodie bardzo często wywodzą się ze śpiewu. Tymczasem obszar wymowy (ale i akcentacji) w śpiewie jest przez gros osób traktowany po macoszemu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski

Gdzie koza chodzi...

Karnawał ma się ku końcowi, a w naszej audycji zatrzymaliśmy się w nim jeszcze na chwilę. Rozmawialiśmy o zwyczajach popularnych pod koniec tego ludycznego okresu, zwanym gdzieniegdzie Ostatkami. Na Kujawach, w ostatnie karnawałowe dni, domy odwiedzały grupy przebierańców, wśród których najważniejszą postacią była koza. Więcej o obrzędzie „chodzenia z kozą” opowiadał gość „Kiermaszu” Michał Kwiatkowski. Posłuchaliśmy także o tradycjach ostatkowych w okolicach Limanowej. Opowiedzieli o nich uczestnicy zeszłorocznego, 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Piotr Dorosz muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Niebagatelny jubel. Warszawska Praga świętuje urodziny

10 lutego warszawska Praga obchodziła 373. urodziny. Praga rządzi się swoimi prawami, a na tle całej stolicy jest symbolem wyjątkowego charakteru. Praski folklor, klimat, kultura i tajemnice to źródło wielu fascynujących historii, wręcz inny świat. Z okazji urodzin dzielnicy Muzeum Warszawskiej Pragi zorganizowało szereg atrakcji, o których w "Poranku Dwójki" opowiedziała Anna Kraus, a praski przewodnik Jarosław Kaczorowski przybliżył nam niesamowity klimat tej części stolicy. Ponadto z okazji jubileuszu Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowało program działań online.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Mateusz Kowalski, człowiek orkiestra

Usłyszymy go grającego naparstkami na tarce w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej, śpiewającego w Monodii Polskiej, nikt jak on nie zagra na akordeonie w Tęgich Chłopach... a to niewielki wycinek z muzycznego życia Mateusza Kowalskiego! Adam Strug rozmawiał z młodym artystą o jego wielowymiarowej pasji muzyki. Przede wszystkim, o fascynacji muzyką tradycyjną okolic Radomia, działalności w Tęgich Chłopach
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Adam Strug

Łukasz Matuszyk: to efekt moich poszukiwań skupionych wokół muzyki ludowej

- Bałem się konfrontacji z muzykami, którzy zadają sobie ten trud, żeby badać muzykę ludową. Ja trochę celowo nie zadałem sobie tego trudu, bo bardziej interesował mnie materiał, którym się posługiwałem - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" akordeonista, aranżer i kompozytor o swojej najnowszej płycie pt. "Bagaż II – zdarzenia ludowe".
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa Jakub Kukla Dwójka akordeon płyta Oskar Kolberg

Czy wciąż potrzebujemy Kolberga?

Etnografia, etnologia i antropologia kulturowe są dla nas – Radiowego Centrum Kultury Ludowej – szczególnie bliskie. Dziś - 9 lutego - celebrujemy ogólnopolskie święto tych nauk! Wspominaliśmy jednego z najznamienitszych przedstawicieli etnografii, mającego niebagatelny wpływ na dokumentację kultury polskiej wsi XIX wieku – Oskara Kolberga. Opowiadał o nim dr hab. Tomasz Nowak z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak