Polskie Radio
Section05
muzyka ludowa

Litwa, folklor i niepodległość

16 lutego nasi sąsiedzi na Litwie obchodzą rocznicę odzyskania niepodległości. Ważną częścią obchodów ostatniej, jak zawsze, były tam elementy kultury ludowej, która przy odradzaniu litewskiej państwowości, a przede wszystkim tożsamości etnicznej miała fundamentalne znaczenie. Dlaczego? O tym, goszcząc nas w Litewskim Muzeum Etnograficznym w Rumszyszkach, opowiadają etnograf Arunas Vaicekauskas i dyrektorka skansenu Aiste Lazauskiene.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Aleksandra Tykarska Litwa KULTURA skansen niepodległość historia Europy

Międzynarodowy eksperyment na tradycji. Maria Pomianowska o albumie "Nowe oblicza tradycji"

To niespotykana konfiguracja brzmieniowa – dźwięk suki biłgorajskiej w połączeniu z oktetem wokalnym. Tworzą ją artyści z Polski, Serbii i Łotwy. Międzynarodowe inspiracje, natchnione kompozycje, wybitni wykonawcy. „Nowe oblicza tradycji” – płyta Polskiego Radia to bilet do azylu, w którym harmonię ośmiu ludzkich głosów dopełnia brzmienie „najbardziej polskiej” odmiany fideli.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło world music wieś Litwa zima kolędy

Antek z akordeonem. Polacy w Brazylii odc. 4

Antonio Golenia (ur. 1959) i jego żona Teresa Golenia z d. Rusinek mieszkają w II kolonii k. Mallet, położonej wśród malowniczych wzgórz. W tym odcinku mini cyklu "Polacy w Brazylii" usłyszymy co nieco o polskich tańcach popularnych wśród kolonistów - złodzieju, lusterku, krzesełku, mietlarzu, kapelusiku. Będzie także o tym, jak wyglądało winszowanie na dzień świętego patrona.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Brazylia Polonia

Wolniej! Czyli muzyka łowicka od Jana Szymańskiego

W łowickiej muzyce oberki są wolne. Nie tak jak grają w opoczyńskim czy w rawskim. To niepojęcie takie! Tu, w łowickim zawsze były wolno grane oberki. Pamiętam, jak grałem z Baranowskim wesela – jak się szybciej zagrało, to od razu uwagę zwracali tancerze. Ci starsi: „Ej, panowie, wolniej tam trochę!”. Tak Jan Szymański wspominał naukę łowickiej muzyki. W dzisiejszym magazynie "Źródła" polecamy płytę "Wolniej! Kapela Jana Szymańskiego".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska