Polskie Radio
Section05
muzyka ludowa

Od rzeźby Matki Boskiej do parku etnograficznego. Pół wieku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu!

Eksponatem muzealnym z numerem "1" jest rzeźba Matki Boskiej, od czasu jej inwentaryzacji minęło pół wieku! W ciągu tych pięćdziesięciu lat Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zmieniło swoją siedzibę, zgromadziło ogrom zabytków architektury, kultury materialnej i duchowej. W 2021 roku instytucja obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z Joanną Szewczykowską, kierownik promocji Muzeum.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Podróż na Księżyc. Remigiusz Mazur-Hanaj

Zespół zawiązał się w 1990 roku, działał 6 lat, reaktywował się w 2014. Z początku tworzyły go trzy kobiety, Agata Harz, Katarzyna Smoluk, Olga Nakoneczna, z czasem dołączyli Lechosław Polak, Rmigiusz Hanaj i Robert Niziński. Niezależnie, ta sześcioosobowa grupa i Adam Strug, wzięli udział w konkursie Warszawska Giełda Piosenki. Wyniki otrzymywało się telefonicznie. Strug dowiedział się, że „zajął pierwsze miejsce ex aequo z grupą księży”… Tak poznał Księżyc. A dzięki Księżycowi, muzyczny minimalizm w jego współczesnym wydaniu i wiele z muzyki bliskowschodniej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Adam Strug Remigiusz Mazur-Hanaj

Cztery strony Rawy

Andrzej Bieńkowski interesował się swego czasu zagadnieniem, jak daleko z miejsca swego zamieszkania wybierali się grać muzykanci. W tym celu wynajął nawet furmankę z wozem nie na gumowych, lecz drewnianych, okuwanych stalą kołach (czyli starego typu)! Chciał sprawdzić, ile taki pojazd, będący podstawowym środkiem transportu muzykantów, jest w stanie przejechać w ciągu godziny…
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski

Młodsza część ludzkości. Opowieść o Meksyku

Gościem Adama Struga była Aleksandra Synowiec – antropolożka, latynoamerykanistka, podróżniczka i pisarka. Zabierała słuchaczy w podróż po Meksyku, kraju, w którym przez długi czas mieszkała i, który przemierzyła podczas wielu wędrówek (w tym pieszych!). Antropolożka opowiedziała o specyficznej meksykańskiej duchowości i kulturze, o ważnej roli muzyki w życiu współczesnych Meksykanów. Nie zabrakło także latynoamerykańskich muzycznych perełek! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Meksyk