Polskie Radio
Section05
akcyza

Niższa akcyza na benzynę, diesla i gaz. Sejm zajął się rozwiązaniami z tarczy antyinflacyjnej

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Projekt - jak powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski - zawiera część rozwiązań w ramach tarczy antyinflacyjnej, zapowiedzianej przez rząd.
Zobacz więcej na temat:  inflacja akcyza GOSPODARKA paliwa Sejm Ministerstwo Finansów podatki

"Inflacja nie będzie tak wysoka". Marek Zuber o rządowej tarczy

- Plusem tej tarczy jest to, że inflacja nie będzie tak wysoka, ale dłużej będzie się utrzymywała na podwyższonych poziomach. Obniżenia lub zniesienia akcyzy i VAT-u są korzystne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista Marek Zuber, odnosząc się do projektu ustawy o tarczy antyinflacyjnej.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 inflacja POLSKA GOSPODARKA ceny paliw ceny energia elektryczna akcyza rząd Mateusza Morawieckiego

Eksperci: pakiet antyinflacyjny zmniejszy wzrost cen, ale może wydłużyć okres wysokiej inflacji

RPP powinna kontynuować podwyższanie stóp procentowych, aby przystopować inflację, choć jest to działanie o kilka miesięcy spóźnione. Pakiet antyinflacyjny z pewnością ograniczy rośnięcie cen, ale tylko na czas obniżenia podatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB i radca prawny Paweł Pelc.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja COVID-19 tarcza antykryzysowa podatki ceny paliw akcyza vat

TARCZA ANTYINFLACYJNA Ustawy z tarczy antyinflacyjnej już w Sejmie. Czego dotyczą nowe rozwiązania?

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Nowe rozwiązania wprowadzają czasową obniżkę akcyzy na paliwa, prąd oraz mniejszy podatek na niektóre paliwa silnikowe, np. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz skroplony i LPG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA paliwa akcyza podatki Sejm prąd ceny paliw inflacja budżet Polski

Tadeusz Kościński: będziemy walczyć z inflacją także przez ograniczenie kosztów administracji i nietworzenie nowych funduszy celowych

Koszt pomocy państwa dla rodzin w ramach tarczy antyinflacyjnej to około 10 mld złotych. Ale z powodu inflacji wpływy do budżetu zwiększyły się o 8 do 9 mld złotych, dlatego będzie z czego sfinansować pomoc i nie będzie to generować dodatkowej inflacji - powiedział Tadeusz Kościński w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja tarcza antykryzysowa COVID-19 pracodawcy pracownicy bezrobocie podatki ceny paliw ceny żywności vat akcyza Tadeusz Kościński Ministerstwo Finansów Komisja Europejska

TARCZA ANTYINFLACYJNA Ceny paliw, gazu i energii elektrycznej idą w dół. Tarcza antyinflacyjna przyniesie wszystkim spore oszczędności

Tarcza antyinflacyjna składa się z sześciu elementów, wśród których dominują obniżki cen nośników energii. Paliwa silnikowe, gaz, energia elektryczna będą tańsze dzięki maksymalnemu obniżeniu podatków. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły rządowej propozycji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw cena podatki premier rząd vat akcyza finanse osobiste inflacja

Eksperci: o wzmocnienie polskiej waluty powinien zadbać i NBP i rząd, choć różnymi metodami

Mechanizmami wpływającymi na wartość polskiej waluty dysponuje zarówno NBP jak i rząd. Są to zarówno wzrosty stóp procentowych, jak i być może obniżka VAT, a przede wszystkim akcyzy, ale także przekierowanie środków publicznych na pobudzenie inwestycji. Nie bez znaczenia jest też pozyskanie europejskich pieniędzy na realizację KPO - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Konrad Raczkowski, Centrum Gospodarki Światowej UKSW.    
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA akcyza vat inflacja NBP inwestycje ceny paliw

Sellin: skutki inflacji mogą być załagodzone przez NBP i RPP

GUS podał w tzw. szybkim szacunku, że inflacja w październiku wzrosła do 6,8 proc. w ujęciu rok do roku. To najwyższy poziom tego wskaźnika od maja 2001 roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 proc. Temat ten podjęli goście "Śniadania w Trójce": Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej, Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości, Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA śniadanie inflacja GOSPODARKA podatek VAT polityka akcyza ceny paliw ceny żywności

Opole: policja zabezpieczyła 40 kg nielegalnego tytoniu. Podejrzanym grozi do 3 lat więzienia

Policjanci z Opola zatrzymali na jednej z posesji w stolicy regionu około 40 kg krajanki tytoniu bez znaków akcyzy. Jak poinformowała w czwartek KW Policji w Opolu, wprowadzenie takiej ilości tytoniu do obiegu naraziłoby Skarb Państwa na stratę w wysokości 30 tys. złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja polska regiony opolskie Opole akcyza przestępczość służby i bezpieczeństwo