Polskie Radio
Section05
Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Hipopotamy i piranie. Niespodziewane partnerstwo w środowisku wodnym

W świecie przyrody czasami zdarzają się zaskakujące kombinacje. Jednym z takich niezwykłych partnerstw jest wspólne występowanie hipopotamów i piranii w jednym basenie w przestrzeni ogrodu zoologicznego. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to dwie zupełnie różne grupy zwierząt, związane z odmiennymi środowiskami życia, to okazuje się, że w niektórych przypadkach mogą dzielić przestrzeń i tworzyć niezwykłe symbiozy. W Dniu Hipopotama w Polskim Radiu Dzieciom przyglądamy się życiu i obyczajom tych niezwykłych zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  hipopotam radio dla dzieci radio dla rodziców Poranek Polskiego Radia Dzieciom ZOO

Znaczki o zapachu kawy albo lawendy. Trójkątne, okrągłe, pięciokątne. Dzień filatelisty

Znaczki pocztowe to małe dzieła sztuki. Na malutkim kawałku papieru mieści się wiele ciekawych elementów zawierających mnóstwo rozmaitych niuansów. Najczęściej znaczki drukowane są na papierze, choć w Polsce, do tej pory zdarzyło się, że dwa rodzaje znaczków wydrukowano na jedwabiu. Niektóre znaczki nadal drukowane są na różnego rodzaju foliach. Szóstego stycznia przypada Dzień Filatelisty. Czy tradycyjny klaser można zamienić na elektroniczny?
Zobacz więcej na temat:  filatelistyka Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Martyna Chuderska kolekcjonowanie

Światowy Dzień Braille’a. Jak tworzone są książki z ilustracjami dla dzieci niewidomych i niedowidzących?

4 stycznia na całym świecie obchodzony jest światowy Dzień Braille’a. To dzień rocznicy urodzin twórcy tego pisma, Louisa Braille'a. Alfabet opracowany przez francuza wszedł do powszechnego użytku w 1879 roku. Dzięki alfabetowi Braille’a osoby niewidome i niedowidzące mogą czytać te same książki, co inni. Jak powstają książki z ilustracjami fakturowymi i gdzie w Polsce można wypożyczać taką literaturę dla dzieci?
Zobacz więcej na temat:  alfabet niewidomi Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci DAB+ Martyna Chuderska

Kolibry - ciekawostki przyrodnicze dla dzieci

Kolibry to niewielkie ptaszki, często o rozmiarach trzmiela, które muszą jeść niemal bez przerwy. Zamieszkują Amerykę, poruszają się jak helikoptery – lotem "owadzim", a nie "ptasim". Mogą nie tylko zwisać w powietrzu, ale i latać "na wstecznym biegu". Ciekawostki na temat tych maleńkich ptaków można było usłyszeć we wtorkowym (12.12) "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci ptaki edukacja przyrodnicza

Co odpowiadać na pytania dzieci dotyczące pająków?

Dlaczego pająk się nie rusza, ile lat żyją pająki, co pająki jedzą i czy widzą kolory? To tylko niektóre z pytań jakie dzieci zadają dorosłym. Co można odpowiedzieć na tak szczegółowe pytania małych pasjonatów zaciekawionych przyrodą? Odpowiedzi poznaliśmy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do lektury i wysłuchania rozmowy z ekspertem.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Które zwierzę jest największym śpiochem?

Podczas naszego życia przesypiamy sporą jego część, dlatego sen jest bardzo ważny. Podczas snu organizm ma czas na regenerację, a my odpoczywamy. Gdy śpimy, porządkuje się nasza pamięć. W czasie snu zwiększa się też poziom hormonu wzrostu, który sprawia, że rośniemy. Gdy się wyśpimy, mamy lepszy humor następnego dnia. Dlaczego sen jest nam potrzebny i kto jest największym śpiochem wśród zwierząt i wśród bajkowych postaci?
Zobacz więcej na temat:  sen Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci edukacja przyrodnicza

Czego dziadkowie mogą nauczyć się od dzieci i dwrotnie?

- Jestem za tym, żeby nie tracić w sobie ciekawości życia i wzorować się na dzieciach. Dzieci mają ciekawość życia bo jeszcze niewiele wiedzą, a osoby starsze nie powinny być w tyle z wiedzą na temat zmieniającego się świata - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Mądra Babcia, która podzieliła się swoimi pomysłami na bycie szczęśliwą babcią nie oceniającą, który ze światów jest lepszy: ten najnowszy czy ten zamierzchły.
Zobacz więcej na temat:  senior wychowanie dziadek babcia Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci

Jak bawić się matematyką? Podpowiada Polskie Radio Dzieciom

W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom sprawdziliśmy znajomość tabliczki mnożenia u naszych słuchaczy. Wraz z Mateuszem Grabowskim, współautorem Kart Grabowskiego, poddaliśmy testowi zarówno dzieci dzwoniące do studia jak i dorosłych słuchaczy stacji. Pomimo pojawiającego się stresu jak i bardzo wczesnej godziny, bo zabawa odbyła się tuż po godzinie 7.00, wynik egzaminu był bardzo zadowalający. Więcej w artykule i w załączonym zapisie audycji.
Zobacz więcej na temat:  matematyka edukacja czas wolny Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska radio dla dzieci