X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
rocznica PW1944 pr24

Powstańcy warszawscy. "Młodzi wtedy i dziś"

Co łączy młodych powstańców z 1944 roku z ich współczesnymi rówieśnikami? Jakie idee przetrwały? Czy rozumieją decyzje powstańców? Gośćmi audycji O Sobie Samych byli: Maciej Król - harcerz, wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego, Natalia Omiecińska - aktorka Teatru Amatorskiego Łazienki i Tomasz Karasiński - komendant Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Warszawa historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie warszawskie – „batalia o niepodległą Polskę”

Mijają 73 lata od wybuchu powstania warszawskiego. Była to największa akcja zbrojna podziemnych struktur w okupowanej przez Niemców Europie. Podczas walk z Niemcami poległo około 18 tysięcy powstańców i zginęło prawdopodobnie około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta. O wydarzeniach 1944 roku mówił w audycji Gorący Temat historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Warszawa

"Rocznica Powstania Warszawskiego to bolesne święto”

– Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które zasługuje na pamięć i modlitwę. Wtedy, jako naród, byliśmy bardzo blisko śmierci – powiedział w Debacie Dnia Marek Tejchman, publicysta Dziennika Gazety Prawnej. W Polskim Radiu 24 o tym, jak należy dziś patrzeć na niepodległościowy zryw, mówił również Wojciech Wybranowski z Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Warszawa historia warszawy

"Rocznica narodowej tragedii i wielkiego cierpienia ludzi"

Dla jednych bohaterski zryw, dla innych fatalny błąd. Kiedy kilka lat temu pojawiła się książka p.t.: „Obłęd 44”, która stawiała pod dużym znakiem zapytania słuszność decyzji o rozpoczęciu Powstania - wywołała ona wiele kontrowersji. Gościem Polskiego Radia 24 był autor publikacji, a także historyk i redaktor naczelny miesięcznika Historia Do Rzeczy - Piotr Zychowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Powstanie Warszawskie

"Mówiono nam, że przepędzimy Niemców, a Rosjan nie wpuścimy"

Gdy wybuchło powstanie warszawskie mieli kilkanaście lat lub ledwo przekroczyli dwudziestkę. Do walki szli pełni optymizmu i wiary w zwycięstwo. Nikt nie myślał wówczas o tym, że o Warszawę trzeba będzie się bić przez 63 dni. O swoich powstańczych losach w Polskim Radiu 24 mówili prof. Maria Magdalena Tryjarska „Iwona”, Waldemar Nowakowski „Gacek” i Jerzy Paczowski „Zajączek”.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa II wojna światowa historia warszawy

Powstańcze walki o Uniwersytet Warszawski

Opanowanie terenu Uniwersytetu Warszawskiego było ważnym celem dla oddziałów powstańczych, ponieważ stacjonujący tam Niemcy uczynili z kampusu uczelni rodzaj twierdzy. Jednak mimo podejmowanych wysiłków, powstańcom ze zgrupowania „Krybar” ostatecznie nie udało się wyprzeć Niemców z UW. O walkach w Polskim Radiu 24 mówił dr Robert Gawkowski, szef Muzeum UW.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Uniwersytet Warszawski historia warszawy II wojna światowa Robert Gawkowski

"MPW nie powstałoby, gdyby nie Lech Kaczyński"

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w 2004 roku, w 60. rocznicę wybuchu powstania. Wiele lat trzeba było czekać, by uczcić pamięć osób, które w 1944 roku stanęły do walki? – Nie było klimatu społecznego do otwarcia takiej placówki – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Legutko, autor książki “Jedyne takie muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim”.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa Lech Kaczyński polityka historyczna

"Powstańcy warszawscy marzyli o wolnej Polsce"

- Powstańcy warszawscy, żołnierze najpiękniejszej polskiej armii jaką była Armia Krajowa, marzyli o wolnej Polsce. Chcieli być politykami, dziennikarzami i artystami, niestety nie było im to dane. Najpierw była hekatomba powstania warszawskiego, wymordowane i zrujnowane miasto, potem obozy jenieckie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Armia Krajowa historia Polski historia warszawy II wojna światowa Warszawa Witold Pilecki

"Atmosfera w Warszawie była gorąca i nerwowa"

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 18 tys. powstańców i 180 tys. cywilów. O tym, czy powstanie rzeczywiście musiało wybuchnąć w audycji Historia na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski historia warszawy Patryk Pleskot II wojna światowa IPN Armia Czerwona

"Powstanie wpisało się w wielką polską historię"

- Dziękuję za możliwość spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego, bohaterami naszej ojczyzny, także mojego życia; tamte wydarzenia i postawa młodych Polaków kształtują postawę gotowości do służby ojczyźnie - powiedział Andrzej Duda. Prezydent wziął udział w oficjalnej uroczystości upamiętniającej 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Podczas spotkania z powstańcami wręczono ordery i odznaczenia państwowe. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Andrzej Duda historia Polski historia warszawy II wojna światowa Hanna Gronkiewicz-Waltz Zbigniew Ścibor-Rylski

Płyta The Ceez. "Opowieść o życiu i śmierci młodego artysty"

„O chłopcu polskim” The Ceez – to muzycznie zaprezentowany życiorys Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Baczyński poprzez swoje wiersze przekazywał najgłębsze, różnorodne odczucia. Muzykę do jego twórczości stworzył Piotr Cezar Okrasa, wokalista, kompozytor producent, który mieszka i pracuje w Los Angeles i który do nagrania tego muzyczno-poetyckiego albumu zaprosił znakomitych amerykańskich muzyków. Opowiadał o tym w Rozmowie Kulturalnej.
Zobacz więcej na temat:  poezja Powstanie Warszawskie Krzysztof Kamil Baczyński II wojna światowa